המבקר והמח"ט
המבקר והמח"טצילום: ללא קרדיט

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן ערך השבוע ביקורת פתע בגבול הצפון לקראת הכנסת דו"ח שיפורסם לאחר חגי תשרי.

במסגרת ביקורת הפתע, אנגלמן, מנכ"ל המשרד ישי וקנין, ראש חטיבת הביטחון במשרד איתן דהן ועובדי החטיבה, התחלקו לארבעה צוותים. כל צוות בדק שני מוצבים, וכך הביקורת התקיימה בשמונה מוצבים בהתראה של יום אחד בלבד.

המבקר קיים את הביקורת במוצב בהר דב ובמוצבים נוספים של עוצבת הגליל ואוגדת הבשן. בנוסף הגיע המבקר קרוב לעמדת חיזבאללה סמוכה למוצב ציפורן. במסגרת הביקורת נבדקים גם פתרונות ההגנה בשים לב לבניית המכשול הצפוני, שטרם הושלם.

צוותי הביקורת נפגשו עם הקצונה הבכירה במקום וגם עם הלוחמים - בשיח שלא כלל את המפקדים. מיקוד הביקורת היה בכשירות ובמוכנות הכוחות למשימותיהם המבצעיות השוטפות ולאפשרות של התחממות הגזרה, זאת לצד תשתיות ותנאי מחיה.

אנגלמן אמר: "בשנים האחרונות המציאות הביטחונית בצפון מטרידה, חיזבאללה הקים עמדות קדמיות תוך הפרה של החלטה 1701, ועלינו לוודא מוכנות צה"ל לכל תרחיש. לפיכך אנחנו במשרד מבקר המדינה נדרשים לבדוק האם הדרג הטקטי בצבא נמצא במוכנות הנדרשת והאם הלוחמים מקבלים את האמצעים והתנאים הנדרשים הראויים למילוי משמותיהם".

אני מבקש להודות ללוחמים ולקצינים שעושים לילות כימים בהגנה על גבול הצפון בתנאים לא פשוטים, וכן על פתיחת הדלתות והאירוח על אף ההתראה של יממה בלבד שניתנה לפני הביקורת. את הממצאים נפרסם בדוח שיוגש בחודשים הקרובים", אמר לסיום.