אשה נפצעה קשה במהלך חסימת כבישדוברות המחאה

המחאה נגד הממשלה והרפורמה המשפטית מובילה היום (שלישי) מה שמכנים ראשיה "יום התנגדות לאומי".

הפעם, במקום לחסום את נתיבי איילון ונתב"ג, החליטו מארגני המחאות להתמקד בחסימת חמש תחנות רכבת מרכזיות: חיפה מרכז השמונה, בנימינה, הרצליה, תל-אביב השלום ולוד.

המחאות החלו בצעדה בשדרות רוטשילד של כמה עשרות מפגינים שהגיעו לכיכר הבימה. משם הם יצאו לחסום את אחת הכניסות לבסיס הקריה בתל אביב וגם התפרצו לבורסה לניירות ערך וקיימו שם הפגנה.

המפגינים חוסמים את הכניסה לקריהגבי דנציגר

מפגינים חסמו כבישים רבים ברחבי הארץ ביניהם כביש 6, כביש מספר 2 וכביש 531 שבו גם אירעה תאונה ובה נפצעה מפגינה באורח קשה. היא טופלה על ידי חובשי מד"א ופונתה לבית החולים בילינסון. הנהג הפוגע נעצר לחקירה.

במשטרה אומרים כי "הנהגת עמדה בכביש 531 שהיה פתוח לנסיעה ירדה מרכבה ונפגעה מרכב שחלף במקום". ההערכה היא שהנהגת התכוונה להתחיל באופן עצמאי בחסימת הכביש והנהג שפגע בה בכביש המהיר לא הספיק לעצור.

במהלך המחאות התעמתו מפגינים עם שוטרים ו-19 מהם נעצרו לחקירה.

במשטרה נערכו למחאות ואלפי שוטרים נפרסו בכל רחבי הארץ. על פי הנחיות היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה, השוטרים יאפשרו מחאה, לצד אכיפת חופש התנועה של האזרחים. במשטרה גם הבהירו שלא יאפשרו לעצור את פעילות הרכבות ואם יהיה ניסיון כזה יפעלו השוטרים כדי לאפשר את תנועת הרכבות הסדירה.

מפגיני ימין מול ביתה של היועצת המשפטית לממשלה

במקביל, מפגינים בעד הרפורמה יצאו גם הם למחאות וקיימו הפגנה מול ביתה של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה. למקום הגיעה באופן מיידי משטרה שאיימה לפנות את פעילי הימין שפי פז ותום ניסני שקשרו את עצמם לגדר בסמוך לבית היועמ"שית.

שפי פז אמרה: "במשך שנים אנחנו מנהלים בדרום תל אביב מחאה עם מינימום של הפרות סדר ונעצרים על כל שטות. באנו להגיד שנמאס לנו מהאכיפה הבררנית של המשטרה ובית המשפט. ובאותה הזדמנות להציע לתביעה לסגת מכתבי האישום ההזויים שתפרו לנו".

תום ניסני הוסיף: "אכיפה בררנית היא פשע. לא אסכים לחיות במדינה בה לאנשים מסוימים מותר ולאחרים אסור. אם מותר לחסום כניסות לבתים במסגרת מחאה, זה כולל גם אותך, גלי".

בהמשך פעילי אם תרצו הגיעו להרצליה להפגין מול ביתו של אייל נווה ממובילי "אחים לנשק". מתן ג'רפי רכז משימות ארצי בתנועה אמר: "אייל נווה, לא מאוחר להודות בטעותך! הקדשת שנים רבות למען ביטחון ישראל, עצוב לראות כיצד הוליכו אותך בכחש להוביל מחאה בעד סרבנות ואנרכיה. די להסתה ולסרבנות של אחים לנשק".

תומכי הרפורמה גם קיימו בתל אביב הפגנת נגד וערכו תפילת שחרית סמוך לכיכר הבימה.

בעיתון "ישראל היום" דווח כי תומכי הרפורמה יקיימו "מסע בלימה לחסימת קיבוצים ויישובים בהם מתגוררים 'אבירי הדמוקרטיה'".

בהודעה שפורסמה נכתב "נצא למסע בלימה כלל ארצי, מה זה אומר בפועל? אנחנו - אנשי העם, נצא במלוא הדרנו לעבר שערי הקיבוצים והישובים בהם מתגוררים "אבירי הדמוקטיה" - ונמנע מהם הלכה למעשה "לשבש" את מדינת ישראל".

החסימות עתידות להתקיים במהלך הבוקר ובין השעות 16:00 ל-18:00 אחר הצהריים במקומות כמו בית שערים, עין כרמל, שפיים, בת חפר, אודים, מעגן מיכאל, משמר דוד, אילון, כברי, חניתה, גשר הזיו, דבירה, עין גב, קיבוץ כנרת, כפר ורבורג, גבעת השלושה, כפר שמריהו, יקום, שפיים, נהלל, בית השיטה, רחביה, גבע, מסילות, בית אלפא, ניר דוד, נגבה, כפר עזה, דורות, שדה יואב, בארותיים, הגושרים, בית הילל, כפר בלום ודפנה.