שי אלון
שי אלוןצילום: חיים טוויטו

אני מברך את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושרי הממשלה על נחישותם ומילוי הסנונית הראשונה בסדרת הבטחות הליבה של מחנה הימין במערכת הבחירות האחרונה לביצוע רפורמה במערכת המשפט הישראלית.

זו הסיבה העיקרית לכך שכלמעלה מ-2.3 מיליון מצביעי מחנה הימין יצאו בהמוניהם לקלפי במערכת הבחירות האחרונה, מתוך רצון לתקן עוולות בנות עשרות שנים במערכת המשפט ובקרב גורמי אכיפת החוק.

אל אותם 2.4 מיליון מצביעים יש להוסיף את מצביעי מפלגת תקווה חדשה שהציבה את סוגיית הרפורמה המשפטית בחזית מצעה במערכת הבחירות האחרונה ויש עתיד בראשות האופוזיציה יאיר לפיד ששוב ושוב העביר ביקורת חריפה על עילת הסבירות שפוגעת לדבריו באיזון בין הרשויות.

אני מחזק את ממשלת ישראל בראשות נתניהו שלא נכנעו לאיומי הסרבנות המסוכנים שהיו מציבים את צה"ל כגוף שמכתיב לממשלה את דרכה שמשמעותה הפיכה צבאית בפועל. לאורך השנים היו החלטות קשות ולא סבירות באופן קיצוני שפגעו באופן אנוש במפעל ההתיישבות ובביטחון ישראל; בתקופות הגירוש מגוש קטיף, הסכמי אוסלו או ההסכם אל מול חיזבאללה (ולא אל מול ממשלת הבובות בלבנון עם צבא זניח) שבוע לפני הבחירות בניגוד לחוק משאל עם ובלי להביא את האישור לכנסת.

עם זה, לעולם לא חלמנו אף בחלומותינו הקיצוניים ביותר לנקוט בסרבנות ופגיעה אנושה בהרתעת צה"ל ככלי מחאה אל מול מדיניות ממשלה. עילת הסבירות תחזיר את האמון לבית המשפט הטוב והמטיב כפי שהיה נהוג כאן מקום המדינה ועד השלמת ההפיכה המשטרית חוקתית של אהרון ברק. בית משפט שנהנה באותם ימי הרנסנס מתמיכה ציבורית של למעלה מ-90%. של גדולי השופטים בהם חתני פרס ישראל בהם השופטים אגרנט, ויתקון, גרוניס, שמגר ואלון, שנהנו מיוקרה עולמית.

אותו שופט שמגר שהתחנן בפני יורשו ברק להימנע משינויים רדיקליים במערכת המשפט שיובילו לערעור היציבות בחברה הישראלית ופגיעה קשה של אמון הציבור בבית המשפט העליון, בבחינת נבואה שהגשימה עצמה.

אותה הפיכה חוקתית משטרית שביצע ברק מתחת לרדאר ברוב זעום בכנסת, הפיכה שאותה כינה במילותיו "מהפיכה חוקתית לא קונבנציונאלית'. בהעברת עילת הסבירות מתחילה הממשלה כצעד ראשון להחזיר לבית המשפט העליון את מקומו המכובד והמרכזי לו זכה בציבוריות הישראלית במשך עשורים רבים מקום המדינה.

הכותב הוא ראש המועצה המקומית בית אל