הפגנה אלימה בתל אביב
הפגנה אלימה בתל אביבצילום: Gili Yaari /Flash90

מראות האלימות כלפי שוטרים מהפגנות קפלן מטרידים את ארגון 'נשות השוטרים והסוהרים'. מנכ"לית הארגון, אביגיל שררה, מספרת על התחושות וקוראת להימנע מעימותים ישירים עימם.

"אנחנו מאוד כואבים לראות את התמונות האלה", אומרת שררה בראיון לערוץ 7 סביב העימותים האלימים במתחם קפלן ובמוקדי מחאות דומים. "השוטרים והשוטרות מקריבים את גופם ונפשם לשמירת הסדר הציבורי ולמען הביטחון והבטיחות לאזרחי ישראל. הם עובדים יום ולילה בתנאים קשים ובמזג אוויר קשה עבור כולנו", היא מזכירה.

בדבריה מציינת שררה את הקושי של בני משפחות השוטרים והשוטרות, בני זוג, הורים וילדים של שוטרים, לראות את המראות הקשים מהפגנות קפלן. "במשפחות רואים את ההתנהגות האלימה כלפי שוטרים ושוטרים כואבים את זה".

"בתקופה שכולם בחופשות השוטרים והשוטרות עובדים לילות כימים כדי להגן על אזרחי מדינת ישראל ומה שהם מקבלים זו אלימות", היא אומרת ומציינת כי פניית הארגון למפגינים ולכלל האזרחים שלא לפגוע בשוטרים מגיעה בעיקר לנוכח "עליית מדרגה באלימות כלפי השוטרים".

על הטענה הצפויה לפיה השוטרים הם שהובילו למאבקים האלימים בכך שמנעו את חסימת צירי התנועה בידי המפגינים, אומרת אביגיל שררה: "השוטרים מאפשרים את חופש המחאה, אבל לצד חופש התנועה חייבים לתת לאזרחי ישראל להמשיך ולחיות כרגיל, ללכת לעבודה, להגיע לבתי חולים, אי אפשר לעצור את המדינה. אנחנו בעד הפגנות אבל יש גבול לכל דבר. לא יכול להיות שבמקום שיפרגנו לשוטרים הם יסבלו אלימות", היא אומרת ומציינת כי כבר נמנו 22 פצועים בעימותים הללו.

ואולי, אנחנו שואלים, אין די גיבוי לשוטרי השטח לפעול ולאכוף את החוק באופן שימנע כל הרמת יד כלפיהם? מציאות שכזו לא הייתה מתקבלת בשום פנים מול שוטרים בארצות הברית. "יש מפכ"ל מצוין שנותן גיבוי מלא לשוטרים. בישראל זה אחרת מאשר בארצות הברית ולכן יצאנו בקריאה הזו שתגיד לעם ישראל, השוטרים מגנים עליכם, אז אנא הימנעו מעימותים עם שוטרים. יש להם משפחות כמו שלכם יש משפחות. השוטרים מוותרים על החופש שלהם. בחודשים האלה כולם יוצאים לחופש ולהם אין חופש", היא שבה ומזכירה.

לשאלתנו אם יתכן והאווירה החופשית שניתנה למפגינים בתחילת גל המחאות, החופש לחסום כבישים, להבעיר צמיגים, לכתר חברי כנסת וכיוצא באלה, יצרה אולי בלבול אצל המוחים שסברו שהכול מותר להם, משיבה שררה ואומרת "אנחנו לא מתערבים בשיקולי המשטרה. לנו כמשפחות חשובים השוטרים והשוטרות ואנחנו כואבים את הכאב שלהם. הם באו להגן עליכם. אל תתנהגו כלפיהם באלימות".

ואולי הקריאה הזו צריכה להיות מופנית להנהגה הפוליטית שמאחורי המחאה, שאולי משם תגיע הקריאה למפגינים עצמם להרגיע את יחסם לשוטרים.