מחאה אלימה באיילון
מחאה אלימה באיילוןצילום: Avshalom Sassoni/Flash90

מפקד מחוז איילון במשטרה תנ"צ חיים בובליל האשים את המפגינים שהשתמשו באלימות קשה נגד שוטרים בהפגנה אתמול (שני) באיילון.

"הם העלו בשלוש דרגות את רף האלימות נגד השוטרים", אמר בובליל לחדשות 12. "לא ראינו דברים שכאלה הרבה מאוד זמן - הם הדליקו מדורות באופן מסוכן, שיגרו זיקוקים ותקפו את הפרשים".

בובליל המשיך: "אתם מחפשים שינוי באלימות? אז אני משתמש בכוח". לדבריו, הוא היה יכול להפעיל אמצעים קשים יותר כדי לפנות את המוחים מאיילון, ובין היתר להשתמש גם בגז וברימוני הלם.

"אנחנו נמצאים במציאות בלתי נסבלת", הוסיף. "המפגינים מחפשים את התמונות ואת החיכוך עם המשטרה. אין סיבה להתעמת עם שוטרים שעומדים מאחורי גדרות, אין סיבה לייצר אנרכיה".

במשטרה מאשימים כי חלק מכלי התקשורת התעלמו במכוון ולא סיקרו את אלימות מפגיני השמאל אתמול "כחלק מסיקור מגמתי נגד המשטרה", כך לשון דוברות המשטרה.

המשטרה ציינה כי שוטרים שהיו בכביש בגין חוו אלימות פיזית מצד חלק מהמפגינים שהתפרעו, סירבו להתפנות, התעמתו עם השוטרים ואף הכו אותם עם מקלות.

בנוסף, מפגינים השליכו רימוני עשן, יידו בקבוקי צבע לעבר שמשת המכת"ז, שמו מכשולים וסלעים לחסימת הציר, וחלקם אף יידו חפצים לעבר השוטרים שהיו במקום מגשר, כשאחד מהבקבוקים שייודו- פגע בראשו של שוטר.

חמישה שוטרים נחבלו בכביש בגין באורח קל כתוצאה מאלימות מפרי הסדר. שניים מהם התפנו לקבלת טיפול רפואי.

המשטרה מפזרת את המפגינים באילוןדוברות המשטרה

קצין משטרה שפעל במקום סיפר: "שעות רבות פעלנו לאפשר לאלפי המפגינים להביע את מחאתם באזור הכנסת גם כשהם גבלו בהפרת סדר. מה שהיה בכביש בגין היה הכי רחוק שיש ממחאה חוקית, הפרת סדר והתפרעות אלימה לשמה".

לדבריו, "מעבר לכך שמאות מפרי הסדר פגעו משמעותית במרקם החיים של תושבי ירושלים ומשתמשי הדרך באזור, הם סירבו להתפנות, התעמתו איתנו פיזית, תקפו, התפרעו ואף השליכו לעברנו חפצים מהגובה. כל האזהרות שלנו לא הואילו ושוטרים שלנו נפצעו".

לסיום אמר כי "השימוש באמצעים לפיזור הפרות סדר היה הכרחי, וחבל שיש מי שמציג את הפרות הסדר אמש בכביש באופן מעוות לחלוטין, כאילו הייתה זו הפגנה מתואמת, קצרה ושקטה ללא אלימות, שלא פגעה באיש. מדובר בהפרת הסדר מהאלימות ביותר שהיו בירושלים בתקופה האחרונה".

הבערת מדורותדוברות המשטרה