חברת דירוג האשראי S&P
חברת דירוג האשראי S&Pצילום: Brendan McDermid, רויטרס

חברת דירוג האשראי S&P פירסמה דו"ח מיוחד על כלכלת ישראל בו היא קובעת כי השינויים במערכת המשפט הישראלית מסכנים את כלכלת המדינה.

בסוכנות החמיאו לכלכלה הישראלית החזקה, אך הזהירו מפני השלכות השינויים שמקדמת הממשלה במערכת המשפט: "בטווח הקצר אנו צופים שחוסר הוודאות הפוליטי, יחד עם ביצועים כלכליים חלשים אצל בנות בריתה של ישראל באירופה ובארה"ב, יצמצמו את הצמיחה הכלכלית בישראל בשנתיים הקרובות".

מוקדם יותר השבוע פרסמה סוכנות דירוג האשראי מודי'ס פרסמה דו"ח בעניינה של ישראל בו נאמר כי "הסיכון למשבר חוקתי גובר, והנתונים מדאיגים".

"האופי המקיף של תוכניות הממשלה עלול להחליש משמעותית את עצמאות מערכת המשפט ולשבש את האיזונים והבלמים האפקטיביים בין הרשויות השונות. כמה מדאגותינו המוקדמות יותר באשר להשפעות הרפורמה על כלכלת ישראל מתחילות להתממש. יש סימנים שישראל מתנתקת מהמגמות העולמיות בענף הטכנולוגיה", לשון המסמך.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ הגיב "כשמביטים מעבר לכותרות בערוצי התקשורת רואים שגם S&P כמו מודיס אינה ממליצה על הורדת דירוג האשראי ואינה מזהירה מפגיעה בכלכלה בשל הרפורמה המשפטית אלא בגלל המחאה שמייצרת אי יציבות. ובינתיים משה רדמן אחד ממנהיגי המחאה גם מצהיר בגלוי על כוונתם לפגוע בכלכלה הישראלית. האופוזיציה חייבת לגנות גורמים כמוהו שעושים נזק למדינת ישראל, ולהגיע להידברות אמיתית כדי להוביל להסכמות משותפות ויחד לתקן את הדברים החיוניים במערכת המשפט ולחזק את הכלכלה הישראלית".

אתמול פורסם בכאן חדשות כי בכירי משרד האוצר אמרו לשר בצלאל סמוטריץ' במהלך דיון סגור כי אין בידיהם כלים לשפר את אמון סוכנויות הדירוג בכלכלה הישראלית - בגלל מהלכיה של הממשלה, כך דווח בכאן חדשות.

על פי הדיווח הישיבה עסקה בדרישה לפעול להגברת אמון הגורמים הכלכליים הבינלאומיים בכלכלת ישראל.

בכירי המשרד אמרו שלא ניתן לשפר את תדמיתה הכלכלית של ישראל. זאת מאחר והודעות הסוכנויות אינן עוסקות בנתוני הכלכלה היבשים, אלא מותחות ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה, על הרפורמה שהיא מקדמת ועל העובדה שהיא פועלת באופן בלתי צפוי.

שר האוצר מצדו אמר כי הוא סבור שמצבה של כלכלת ישראל טוב. בהודעה שיצאה מטעם המשרד נאמר: "משרד האוצר מתייחס למצב בכובד ראש. אנו עומדים בקשר הדוק עם חברות הדירוג וגופים כלכליים בין-לאומיים, ובוחנים באופן תדיר את מצב המשק ואת הסיכונים הנשקפים לו, בין היתר בראי גופים אלו".