יועז הנדל
יועז הנדלצילום: ערוץ 7

השר לשעבר יועז הנדל מעריך שההתבטאויות האחרונות של חברי כנסת מהליכוד לפיהן המפלגה חייבת לחשב מסלול חדש ולהעביר חלקים נוספים ברפורמה רק בהסכמה מלאה, מבטאת הלך רוח של רבים במפלגת השלטון.

"אני חושב שנתניהו במלכוד: בגלל ההיסטוריה העשירה שלו בהפרת הסכמים הוא מצא את עצמו עם ממשלה שהוא לא ייחל לה, ממשלה שלא מסוגלת לעשות כלום - לא כימין ולא מלא. הם התעסקו שבעה חודשים בפסקה אחת שלא רלוונטית לשום דבר, בטח לא למימוש אידיאולוגי, והביאו את מדינת ישראל למשבר עצום. חברי הליכוד מבינים היטב שהממשלה הזו יכולה אולי להחזיק מעמד ולשרוד אבל היא תוקעת את מדינת ישראל", אומר הנדל בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "הליכוד הוא מפלגה שמאוד קשה לגלות בה דעות עצמאיות ויש מכונה שלמה שיוצאת נגד מי שחושב אחרת. הרבה יותר מהכמות המוכרת בליכוד משוכנעים שהמהלך שהיה עד עכשיו היה מיותר, הוציא את האנשים לרחובות וגרם למשבר עצום".

"הם מבינים עכשיו שזה משבר שלא היה צריך לקרות והוא לא עזר לדם את המדינה או אפילו לקדם את המפלגה שלהם", מוסיף הנדל.

למהלכים שאושרו עד כה לדעתו, אין קשר לתיקון אמיתי במערכת המשפט. "אני חושב שהרפורמה הזו לא קיימת והסיפור הזה מת מיום שהוא נולד. לדעתי כל המטרה של חלק מהחברים בליכוד היתה לתקוע אצבע בעין של הצד השני. אם היו רוצים באמת להעביר רפורמה שמשנה את סדרי השלטון ומייצרת ריסון ואיזונים ובלמים - היו מתנהלים אחרת. ההתנהלות הנוכחית מעידה על כך שכל המטרה היתה פוליטית ולא לתקן את מערכת המשפט והתוצאה נוראית - מדינת ישראל במשבר החברתי הכי גדול שהיה בה מאז מלחמת יום הכיפורים".