ארכיון: יום הגיוס
ארכיון: יום הגיוסצילום: דובר צה"ל

גיוס לוחמים ולוחמות ליחידות הקרביות של מחזור יולי-אוגוסט 2023 יצא הבוקר (שני) לדרך. מחזור הגיוס יסתיים בארבעה בספטמבר.

בשבועות הקרובים צפויים אלפי מתגייסים ומתגייסות לפקוד את אתרי הגיוס ברחבי הארץ ומשם ימשיכו ל"שרשרת החיול" ויחלו את שירותם הצבאי. בין המתגייסים, גברים ונשים המיועדים לשירות בתפקידי לוחמה משמעותיים ביחידות השדה.

בצה"ל אומרים, על רקע איומי הסרבנות כי "השירות הקרבי הוא מקור עוצמתו של צה"ל. ללוחמים וללוחמות תפקיד מפתח בהגנה על ביטחון ישראל, ותרומתם הכרחית, חשובה וראויה להערכה. לכלל המתגייסות והמתגייסים ניתנת הזכות והאפשרות לשרת שירות משמעותי, וזאת בהתאם לנתוניהם האישיים וליכולות אותם הפגינו בהליך גיוסם לצה"ל".

עוד אומרים בצבא כי מערך האיסוף הקרב עומד לערוך שינוי בסממנים שלו. כחלק מהתהליך, המתגייסים החדשים למערך האיסוף, יקבלו נעלי לחימה אדומות ובתום ההכשרה תוענק ללוחמים סיכה חיילית חדשה וכומתה מדברית מנומרת. הסיכה החדשה עוצבה במיוחד לחיל לאחר שנים בהן לא הייתה סיכה חיילית אחידה. הכומתה החדשה תחליף את הכומתה המדברית המסורתית. שינוי זה יתבצע בקרוב גם לכלל חיילי וחיילות האיסוף המשרתים בגזרות השונות.

"השינוי מתבצע מתוך רצון להגביר את הגאווה החילית, הנשענת על זהות מגובשת, תוך חיזוק הזיקות שבין המערכים בתוך החיל", נמסר מטעם צה"ל.

גיוס אוגוסט 2023
גיוס אוגוסט 2023צילום: דובר צה"ל

אמש פורסם בכאן חדשות כי הרמטכ"ל העביר מסמך ובו מפורטת הערכה על מצב הלכידות בצה"ל בו הוזכר במפורש החשש לכך שהשיח הפנימי בצה"ל עלול לפגוע במוטיבציה בדבר הגיוס לצה"ל בגיוסים הקרובים וגם בגיוסים הבאים.

בצה"ל מתכוונים, לאחר השלמת מחזור הגיוס הנוכחי בחודש ספטמבר, לנתח באופן מעמיק את נתוני המוטביציה לגיוס.

ללא קשר לאיומים האחרונים, בצבא מודים שבשנים האחרונים חלה ירידה במוטיבציה לשרת ביחידות השדה לצד עלייה ברצון לשרת ביחידות מובחרות ובכאלה העוסקות בפיתוח טכנולוגי.

מנתוני הצבא עולה כי 57% מהמתגייסים במחזור הקרבי הנוכחי הם גברים ו-43% נשים. המתגייס הצעיר ביותר הוא נער בן 17 שמצטרף למסגרת קדם צבאית והמתגייסת המבוגרת ביותר היא רופאה בת 30.

478 מהמתגייסים הטריים הם עולים חדשים ו-47 מתוכם חיילים בודדים. 12% מהמתגייסים במחזור הנוכחי השתתפו קודם לכן במסגרת של מכינה קדם צבאית או שנת שירות.