ניידת משטרה
ניידת משטרהצילום: Istock

בית משפט השלום בירושלים הורה לפצות קטין בן 15 ואת הוריו בסכום של 20,000 שקלים. ההחלטה ניתנה לאחר שהקטין עוכב למעצר שנמשך אל תוך השבת, זאת בזמן שההורים כלל לא עודכנו בדבר העיכוב.

בפסק הדין, מתח השופט ביקורת על התנהלות המשטרה וטען כי הפיצוי מגיע בין היתר על מנת להכווין את המשטרה לפעול בהתאם לדין ולהגביר את האימון בין מערכת אכיפת החוק לכפופים לה.

המקרה אירע לפני כשנה וחצי, ביום ההלוויה של יהודה דימנטמן הי"ד שנרצח סמוך לחומש. באותו היום היה הקטין עם אביו בהלוויה בהר המנחות בירושלים, בסיומה החליט לחזור בטרמפ לישיבה בה למד, בעוד אביו וגיסו חזרו לביתם בעיר.

בשלב מסוים, בעת נסיעה בתוך ירושלים, ערבים שנסעו ברכב אחרי הנער, טענו כלפי נהג הרכב שבו נסע הקטין כטרמפיסט שהוא לא אפשר לו לשוב לנתיב שלו. כאשר הגיעו לרמזור, יצאו בני המיעוטים מרכבם והחלו לתקוף את יושבי הרכב ובתוכם גם הקטין.

בין נוסעי הרכבים התפתח עימות, כשלטענת הקטין הוא לא היה מעורב בו כלל, למעט העובדה שהוא היה חלק מנוסעי הרכב.

ניידת משטרה שהגיעה למקום החלה לאסוף עדויות כאשר אחד מהערבים טען שאיימו עליו ועל אישה שהייתה עימו ברכב.

מסרטונים שצולמו על ידי המשטרה, והוצגו במהלך הדיון, ניתן לראות את בן המיעוטים משתולל ומקלל לאורך כל האירוע כולו.

לאור העובדה שלחלק מנוסעי הרכב לא היה אמצעי זיהוי עליהם, החליטה המשטרה לקחת את כל יושבי הרכב לתחנת המשטרה זמן קצר לפני שבת.

לאחר החקירה, כאשר לקטין לא היה כבר איך לחזור לביתו או להודיע להוריו על עיכובו, הוא הושאר מחוץ לתחנה כאשר בחוץ היה גשם סוער וטמפרטורות נמוכות.

בתביעה שהגישה המשפחה באמצעות עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, קבעה הרשמת כי אין יסוד סביר למעורבותו של הקטין בתקרית.

גם בחקירתו לאחר מכן בתחנת המשטרה טען הקטין כי לא רק שהוא לא היה מעורב, הוא גם לא ראה את האירוע.

עוד עולה מהמשפט כי השוטר שהיה במקום בכלל לא ביקש מהקטין להזדהות, בניגוד ליתר יושבי הרכב שלהם יש תיעוד מהמצלמה שהייתה לגופו של השוטר ותיעדה את כל האירוע. על פי החוק, רק אזרח מעל גיל 16 חייב לשאת עליו תעודת זהות, בעוד כאמור, הקטין היה צעיר יותר מגיל זה.

בהמשך פסק הדין, נמתחה ביקורת על ההחלטה להביא את הקטין לתחנת המשטרה סמוך לכניסת השבת ולא להורות על זימונו בעת מאוחר יותר יחד עם הוריו להשלמת חקירה. חקירתו של הקטין נמשכה אל תוך השבת, ופעולה זאת בוודאי פגעה בזכותו של הקטין לשמר אורח חייו. כמו כן בפסק הדין נמתחה ביקורת על שחרורו של הקטין באמצע השבת בלי שישנה אפשרות לעדכן את הוריו, זאת בניגוד לחוק.

במהלך המשפט תיארה אימו של הקטין את הדאגה לבנה שלא התקשר כמידי שבוע להגיד שבת שלום. עוד סיפרה האם, כי עשר דקות לפני שבת, התקשרה למשטרה על מנת לבדוק אם הם יודעים דבר על בנם, אך מהשיחה לא הובהר מצבו של הקטין.

לאור כל השתלשלות האירוע, קבעה כאמור הרשמת כי יש לפצות את הקטין ואת הוריו בסכום של 15,000 שקל, וכן בהוצאות של המשפט בסכום של 5,000 שקלים.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הגיב להחלטה ואמר: "עולם הפוך, במקום שהמשטרה תדחה את תלונות בני המיעוטים שאיימו, צעקו, קיללו, ופעלו באלימות מילולית וגם ופיסית, קיבלו השוטרים את גרסתם ועכבו לתחנה דווקא את החייל שלא עשה כלום. ולא רק אותו, אלא גם את כל מי שהיה איתו, כולל הקטין שחזר מהלוויה של יהודה דימנטמן הי"ד ישר לתא המעצר".