יואב קיש
יואב קישצילום: דוברות משרד החינוך

משרד החינוך הוציא באופן סופי את פורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני ממערכת גפ"ן, רשימת הפעילויות החיצוניות של המשרד.

המשמעות היא שהפורום לא יוכל לקיים פעילויות בבתי הספר - גם לא במימון חיצוני.

הסיבה המרכזית להוצאת הפורום ממשרד החינוך היא אי עמידה בתנאי הסף החדשים שהציב השר יואב קיש.

הסעיף שהופר קובע כי תופסק התקשרות עם ספקים של תכניות חינוך חיצוניות, שבמענים החינוכיים שהם מקיימים יש "ביזוי והשפלה של צה"ל, חיילי צה"ל, חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה".

"משרד החינוך, אשר מעודד את בוגריו לשירות משמעותי בצבא, בהתאם לקו חינוך ממלכתי, אינו יכול לכלול במאגר סל גפ"ן תוכניות שמבזות את צה"ל, מוסריותו וחייליו ומאפשרות שימוש בשם 'צבא הכיבוש'", נכתב בהחלטה.

עוד נכתב: "כל השוואה בין השכול של חללי צה"ל ונפגעי פעולות איבה עם שכול של נפגעים מפעולות הגנתיות של צה"ל בהגנתו על מדינת ישראל - אינה מקובלת ואינה מתיישבת עם הערכים שמקדם משרד החינוך, ויש בה פגיעה קשה בחללי צה"ל ובנפגעי פעולות האיבה".

לסיום נכתב: "הועדה סבורה כי לא ניתן לכלול במאגר תוכניות המופעלות על ידי ארגון זה בשל המטרות אשר חרט על דגלו ואותן פועל הארגון לקדם, שכן, לאור הטענות שצויינו ובתוכן הציטוטים שנלקחו מהאתר הרשמי של הארגון 'חוג ההורים - פורום המשפחות: משפחות שכולות' – מדובר במטרות הנוגדות את ערכי משרד החינוך".

מנכ"ל בצלמו שי גליק שעומד מאחורי התלונה והמאבק נגדם מסר: "אני מברך את שר החינוך שסוף סוף אחרי שנים רבות של מאבקים עשה מעשה. מדובר בהחלטה מוסרית וערכית מאין כמוה. תלמידי תיכון בבתי ספר רגע לפני גיוס אמורים ללמוד על ערכים של הגנת אזרחי ישראל והגנת המולדת לא ערכים של טרור , הסתה שנאה למדינת ישראל ועוד. בפורום חברים מחבלים לשעבר ובני משפחות מחבלים ואין שום הגיון שהם ירצו בבתי ספר. לא מדובר בפגיעה בחופש הביטוי שכן הפורום יכול להמשיך להפיץ את משנתו הרעילה רק לא בבתי ספר תחת מערכת החינוך הציונית הגאה".