שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

שמאלנים מיובשים

והפעם היה זה חבר הכנסת אוהד טל מהציונות הדתית. טל עבר ברכבו ליד הפגנת שמאל (במקרה זה ברמת ארבל), שם קרס אחד המפגינים, כנראה מהחום, העמיס את המפגין לרכבו ומיהר איתו לטיפול בבית החולים. מעניין איך הגיב אותו מפגין כשהבין ברכבו של איזה שוחר דיקטטורה הוא הובל לטיפול.

וכידוע זו לא הפעם הראשונה. היו עוד כמה מהסוג הזה בעבר. קחו לדוגמא את צעדת המחאה לירושלים, אז התייבש פעיל שמאל (מה קורה אתכם, אחים שלי, תביאו גם מים. לא רק דגל ושנאה) ומי שחשו לעזרתו היו שני מתנדבי הצלה חרדים שהעניקו לו טיפול מיידי בשטח. אולי לרגע הם היו נראים קצת כמו נטע זר בנוף השמאלני שמסביב, אבל הם דווקא אלה שמבינים בעומק שאף אחד כאן לא זר לאף אחד.

פרופורציות רבותיי, פרופורציות

במליאת הכנסת אושר השבוע חוק הקובע שהעסקת נערות ונערים בגילי 15-18 בהופעות או צילומים לצורך פרסום תתבצע רק עם אישור מפורט מההורה. חוק מבורך שמגיע משורות האופוזיציה.

מעניין לקחת לתשומת הלב שבגילאים האלה ממש מותר בישראל להתחיל הליכים בלתי הפיכים, הליכי המרה, שינוי מין, גם ללא ידיעתם ואישורם של ההורים. למען הפרופורציה.

ירי מהמארב

כששומעים וקוראים את המתקפות על ערוץ 14 באמת שקשה להחליט אם לצחוק או לבכות. הערוץ, כותב רונן צור לחברות שמהן הוא מבקש להצטרף להחרמה, נותן דרור להסתה פרועה שקורעת את העם לגזרים. בשטראוס סיפרו לנו על אמנה ערכית אתית שהמילקי שלהם כנראה מאמין בה ושערוץ 14 יצטרך להוכיח נאמנות לה על מנת שהם יחזרו לפרסם שם. ב'דלק' הסבירו את חרם הפרסומות שלהם בכך שהערוץ מעמיק את הקרע ומרחיב את השסעים וכו' וכו', האמת, התעייפנו.

כל האמירות הללו לא נשמעו כשמגישים רשמיים וקבועים של תכניות (גלית גוטמן, זוכרים? אייל ברקוביץ' מכירים?) שפכו את מררתם על אוכלוסיות שלמות בחברה הישראלית. כל הצהרות האתיקה ויפייפות הנפש הללו, ובעיקר כל הדאגה הזו לאחדות העם, לא נשמעו כשפרשני מהדורות ושוכני פאנלים קבועים תקפו וביזו, גידפו וחירפו את כל מה שהוא לא הם. גם לא הטרידה אותם אותה אמירה מפי אותו ארי שמאי עצמו כשהיא נאמרה בעבר בערוצים האחרים. רק כשהגיע שמאי כפאנליסט לא קבוע, לאחר תקופה ארוכה, ואמר את אותה אמירה נשלפו מכתבי האיום והחרם הללו.

אולי נאמר את האמת וזהו? זה שאתם מגדירים אותנו כבבונים בלתי נאורים הזקוקים לחינוך מחדש, עדיין לא אומר שאנחנו לא מבינים מה קורה כאן. תגידו ביושר שיומם ולילה במשך שבועות המתנתם במארב מתוכנן היטב כשפניכם צבועות בצבעי מלחמה, ממתינים לשעת כושר בסבלנות ובדריכות. שוב ושוב בחנתם במד המשפטנות שלכם אם אמירה כזו או אחרת תאפשר יציאה למחול החרמות, ושוב ושוב התאכזבתם. באורך רוח של צלף בצבא האדום ישבתם בין השיחים מחכים לטרף, מכינים את המכה, משחיזים את הציפרניים וטווים את רשת העליהום עם כל החבר'ה שמאחורה, ואז הגיע ארי שמאי. זה כל הסיפור.

האפליה הרצויה

השבוע התבשרנו על הפיילוט שיאפשר לנשים שומרות מסורת ומצוות, ואפילו לכאלה שאינן כאלה, לשכשך במעיין בנוחות ובנינוחות בהתאם לצו מצפונן וצו צניעותן. האמת היא שגם לגברים שומרי מצוות ומסורת יתאפשר בזכות הפיילוט הזה לשכשך ולקפצץ בין טיפות המים בלי להסתכן במראות הנוגדים את אורחות חייהם.

האירוע הזה, שקורה בחסותה של השרה עידית סילמן, יאפשר את הבילוי המיימי הזה ללא מעט נשים וגברים בישראל שעד כה העדיפו להישאר בבית או לחפש בילויים יבשים ומתישים יותר, כי מה לעשות, עבורם צו המצפון וההלכה בעל תוקף רב יותר מהחום המהביל שבחוץ.

בנקודה זו הייתי מצפה ששדולת הנשים וארגונים כמו נעמת יפרסמו תגובה נלהבת שמודה לשרה על הדאגה לזכויותיהן וחרותן ההתנהגותית, מצפונית, דתית ותיירותית של נשים שעד כה נאלצו להימנע מלהגיע לאתרי טבע במשך עשרות שנים. ציפיתי שיכתבו שם על הבשורה שמביאה השרה שידעה לאזן בין זכויותיהן של אותן נשים לבין זכויות שאר המטיילים כשקבעה ששעות הפיילוט יתקיימו בשעות שממילא האתרים סגורים למבקרים. אז ציפיתי.

מן הסתם אתם מצפים שאכתוב כאן ששדולת הנשים ונעמת לא מצאו לנכון להגיב, ועל כך אכזבתי ותמיהתי, אבל לא. השדולה ונעמת דווקא כן הגיבו. העניין הוא תוכן התגובה הבהולה והדרמטית.

התגובה הייתה בפנייה ליועמ"שית שם היא מתבקשת לעצור מיידית את הפיילוט הנורא המנוגד לכל דין וחוק. בהלה של ממש, והנה לכם ציטוט מתוך הפנייה ליועמ"שיתנו: "הפרדה בין גברים לנשים במרחב הציבורי מהווה הפליה אסורה ומנוגדת לדין. הפרדה כזו מנוגדת הן לכללי המשפט החוקתי, הן לכללי המשפט המנהלי והן לכללי המשפט הפרטי. משאבי הטבע הם נחלת כלל הציבור בישראל, הם חלק מהמרחב הציבורי וככאלה עליהם להיות שוויוניים ופתוחים לכל, בכל עת, ולאפשר גישה מלאה אליהם, ללא הבחנה על בסיס מין". אם לא די בכך נקבע שם בנחרצות ש"קיומו של הפיילוט מהווה פגיעה חמורה בעקרון השוויון".

הבנתם את זה? זה שיש כאן נשים שעד כה הופלו ואתרי הטבע לא היו פתוחים בפניהם, לא מפריע. זה שאותן נשים לא זכו לאפשרות שוויונית באותם מעיינות, גם זה לא מפריע. זה שנשים דתיות וחרדיות פתאום יוצאות מאותו "כלל הציבור בישראל" הראוי לבילוי בטבע, לא מטריד אף אחד. וכל זה מפי הגבורה של השדולה שאמורה לדאוג לזכויות נשים ושל תנועת הנשים הגדולה בישראל. עולם הפוך ראיתי.

אייטם שנגנז

משרד פרסום כלשהו פנה אליי לפני מספר ימים וביקש למנף בראיון את תבהלת הבריחה מהארץ כדי לקדם עסקים והשקעות באחת ממדינות אירופה. אם כבר כולם בורחים, עברה אצלם המחשבה, לפחות שישקיעו דרכנו.

שמעתי את ההצעה ושאלתי שאלה קטנה, האם במדינה שבה רוצה אותו משרד פרסום לקדם השקעות ובריחה ישראלית יש עילת סבירות או לא. איכשהו הרעיון (והריאיון) נגנז באותו רגע.

תחסכו מאתנו לפחות את זה

הרבה נאמר ועוד ייאמר על סרבנות (טוב, נו, אי ההתנדבות של) הטייסים, וכבר די מעייף להיכנס לדיון הבלתי הגיוני הזה, אבל רק בקשה אחת קטנה: בלי לפגוע בכבודכם, פועלכם, תרומתכם ועצמתכם, אחיי הטייסים, לפחות טיעון אחד תוציאו מהלקסיקון שלכם. תפסיקו עם ה"סיכנתי את חיי באינספור גיחות" וכאלה.

ברור לכולנו שסיכנתם את חייכם, ואשריכם שזכיתם למסור את הנפש למען האומה, אזרחיה וחייליה, אבל בואו נאמר בעדינות שלצאת עם מכונת מלחמה אדירת ממדים, מצוידת היטב, עטופה במערכות הגנה נגד תוקפים, כזו שמזהה את כוונותיו של מפעילי טילי נ"מ עוד לפני שהוא עצמו יודע על כך וגם משגרת לעברו טילים יעילים ומדויקים, זה סיכון שאין לזלזל בו, אבל לוחם חי"ר שיוצא למרכז ג'נין כדי לשלוף מחבל ממיטתו כשלגופו אפוד קרמי וקסדה, מסתכן לא פחות ויש שיאמרו שאפילו קצת יותר. אז לפחות את המשפט הזה, שגם אינו קשור לדיון, נוציא. תודה

ימות המשיח

משרדי עורכי דין הם לא פעם יריבים זה לזה, שהרי בזירת אולם בית המשפט ניטשים קרבות קשים ואכזריים, יד איש מורטת שערותיו של אחיו האוחז בגרונו של הראשון, אבל הכול בנימוס ועם כל מיני 'ידידי המלומד' וכאלה. אבל הנה הגענו לימי וגר זאב עם כבש, ממש ימות משיח. 16 משרדי עורכי דין גדולים חוברים לעבודה משותפת למען מטרה נעלה. ניחשתם נכון? עזרה למפגיני קפלן שהסתבכו בעימותים מול המשטרה.

אחת ממובילי היוזמה הסבירה ל'גלובס' את ההיגיון ואמרה ש"היוזמה הגיעה לאור ההבנה שצריך לנקוט מעשים אקטיביים להגן על הזכות להפגין, להגן מפני הפעלת כוח בלתי סבירה". לדבריה "רוח המפקד" היא שגורמת להצרה של זכויות ההפגנה.

כשהיכו כאן מפגינים חרדים וזרנוקי מים בכינון ישיר העיפו אז מפגינים באוויר והטיחו אותם על הרצפה, כשילדות הוכו על ידי שוטרים בגבעות, כשעצמות נערים נשברו בהפגנות הדורשות צדק לאהוביה סנדק ז"ל, כשיוצאי אתיופיה הפכו לשק אגרוף על ידי שוטרים וקציני משטרה, לא מצאו לנכון כל אותם עורכי דין לצאת מגדרם, אבל עכשיו יש "רוח מפקד"... אז אולי חאלס עם מכבסת המילים הזו. תגידו בגלוי. זו לא רוח המפקד, אלא המפקד, במקרה זה איתמר בן גביר, הוא זה שלא מוצא חן בעיניכם. זה כל הסיפור.

כשהסינים נעלבו

הסינים קצת נעלבו מחוסר האמון של העולם בדוב שלהם. מה פתאום בן אדם, הם כותבים בהודעות נחרצות. אצלנו כל דוב הוא דוב אמתי. זה אתם שלא מבינים בעולם הדובים.

מסתבר שהסינים לא הפנימו את לקחי פטר והזאב, או במקרה שלנו פטר והדוב. כשחיקויים וזיופים הם תעשייה משגשגת אצלכם, אל תתפלאו כשדוב עם קפלים במכנסיים נראה חשוד.

קאטו הזקן. שלב הבירורים

מסתבר שלא רק לקאטו הזקן נמאס. גם למי שסביבו הנושא הזה כבר העלה את הסעיף, וזו הסיבה שמישהו ביקש ממנו להסביר סוף סוף מה הוא רוצה מארץ נהדרת ומ'כפת לו אם זו תכנית מצחיקה או לא.

קאטו בדיוק רצה לצאת למנוחת צהריים, אז הוא סיכם בקצרה ואמר לההוא ששאל 'תראה לי ערך אחד שאתה מאמין בו ושהתכנית הזו לא מעכה, דרכה, רדפה, ביזתה, קיללה וגידפה... אין כזה, נכון? אז לפחות שיהיה מצחיק. אבל גם מצחיק זה לא. אז יללא תתקדמו".

להערות ולהארות שלכם: [email protected]