שרב. אילוסטרציה
שרב. אילוסטרציהצילום: ISTOCK

חודש יולי השנה הוא רשמית החם ביותר מאז החלו מדידות הטמפרטורה - כך קבע שירות שינויי האקלים "קופרניקוס".

על פי נתוני השירות, חודש יולי היה חם ביותר מ-1.5 מעלות מהממוצע ושבר את השיא הקודם שנקבע ביולי 2019 - חום של שליש מעלה יותר מהממוצע.

על פי הערכות הקיץ הנוכחי יהפוך את שנת 2023 לאחת החמות ביותר בהיסטוריה - לאחר שבחודשיים האחרונים נשברו שיאי טמפרטורה שהמדענים וחזאי מזג האוויר לא ציפו להם.

בישראל - יולי היה חם מהממוצע במידה ניכרת ובהשוואה לעבר הוא מדורג במקום השני אחרי יולי 2017 בסדרת המדידות המרחביות מ-1950. בחלק מהאזורים זהו יולי החם ביותר מבחינת טמפרטורת המקסימום היומית, אולם בטמפרטורות המינימום היממתית הוא אינו מדורג גבוה, היות והלילות במישור החוף ובעמקים לא היו חמים במיוחד ובחלק מהתחנות הוא אף היה קרוב לממוצע. כך עולה מסקירה של השירות המטאורולוגי.

בסדרת המדידות מאז שנת 1950, יולי 2023 מדורג במקום השני בטמפרטורה היומית. בשעות היום יולי היה חם מהממוצע ברוב חלקי הארץ ב2- עד 2.5 מעלות. בשעות הלילה היו הבדלים בין חלקי הארץ השונים. בגליל העליון ובהרי יהודה הטמפרטורות היו גבוהות מהממוצע ב2- עד 2.5 מעלות, בנגב ובערבה ב1- עד 1.5 מעלות ובמישור החוף ובשפלה ב0.5- עד 1 מעלות. במורדות הרי יהודה ובגליל התחתון הטמפרטורות בלילה היו קרובות לממוצע או מעט גבוהות ממנו, בעמקי הצפון הן היו קרובות לממוצע ובגולן הן אף היו נמוכות במעט מהממוצע.

בשירות המטאורולוגי מציינים כי כל 15 חודשי יולי החמים ביותר נרשמו מאז שנת 2000 מה שמבטא בצורה ברורה את מגמת ההתחממות הבולטת בשניים-שלושה העשורים האחרונים. עוד צוין, כי בהשוואה לכלל חודשי הקיץ בעבר, חודשי אוגוסט בשנים 2010 ,2015, 2021 וספטמבר 2020 היו חמים מיולי השנה.