ספי עובדיה
ספי עובדיהצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

העיתונאי ספי עובדיה פנה היום (שלישי) במכתב באמצעות עורכי דין לממלא מקום מפקד גלי צה"ל דני זקן זאת בטענה כי הוא מתערב בעבודה העיתונאית של התחנה הצבאית.

על פי הפרסום ב-Mako, עובדיה, שמגיש יחד עם יניר קוזין את תכנית הבוקר ספי ויניר, טען כי זקן "מתערב באופן חמור בעבודה העיתונאית משיקולים זרים, אישיים ופסולים".

המכתב מגיע ברקע הביקורת שעובדיה הציב נגד איש ערוץ 14 יעקב ברדוגו במהלך שידור תכנית הבוקר בהגשתו.

במהלך שיחה בין זקן, עובדיה ומנהל מחלקת האקטואליה אילן ליאור, הובהר כי אין מקום לסגירת חשבונות אישיים דרך המיקרופון ויש לנהוג במשנה זהירות בשל תביעה של ברדוגו נגד התחנה והמפקדת הקודמת גלית אלשטיין.

בתחנה טענו כי עובדיה חושש לקיצוץ בשכרו, שלטענתם הוא הגבוה ביותר מבין כלל מגישי התחנה.

עובדיה טען כי מדובר בניסיון "להרתיע אותו מלהשמיע דברי ביקורת ביחס לברדוגו" וכי "החלה מסכת התנכלויות".

במכתב דרש ממלא מקום מפקד התחנה להבהיר כי התוכנית בהגשתו לא תרד והוא יפסיק לבקר בשידור את ברדוגו.

בגלי צה"ל הגיבו לדיווח ואמרו כי "מכתבו של מר עובדיה הגיע לידי מפקד גלי צה"ל היום ולא במפתיע הודלף מידית מתוך מטרה שקופה לפגוע להשמיץ ולהטיל מורא. עובדיה זומן בחודש שעבר לבירור עם מנהל מחלקת אקטואליה ועם מ"מ מפקד גל"צ לאחר שעשה שימוש לא ראוי במיקרופון הציבורי שעליו הוא מופקד למטרות של התנצחות אישית מכוערת עם איש תקשורת אחר מחוץ לתחנה. בשידור המדובר עקף עובדיה את העורך ושידר קטע שלם מאחורי גבו, מתוך ידיעה כי העורך לא היה מאפשר זאת. מכתבו מגמתי, רצוף סילופים שנקל יהיה להפריכם, ובו גם למרבה התדהמה איום בתביעה וניסיון לסחוט הבטחות להשארתו בתחנה – שעד כה איש כלל לא ערער עליה".

עוד אמרו: "גלי צה"ל היא תחנת שידור ציבורי הנאבקת על חייה בעת משבר חברתי ודמוקרטי שבו קיומה ושידורן של חדשות ממלכתיות הוא קריטי עבור הדמוקרטיה הישראלית והחברה המקוטבת. בתנאים אלה היה מצופה מכתב פוליטי בכיר, המבין את צוק העיתים, יודע מהו סוביודיצה ומודע לכך שהחודשים הקרובים הם קריטיים להמשך קיומה גל"צ, להתנהל בדרך מקצועית, ולא כך קרה. קשה לעמוד בפרץ מול הקולות הקוראים לסגור שידור ציבורי בעת משבר דמוקרטי. קשה שבעתיים כשכתב בכיר נותן יד ולמעשה מקרב את קיצה של התחנה".

"בנוסף, ישנה תביעה ובירור משפטי בין מר יעקב ברדוגו ובין גל"צ בהאשמת פיטורין שלא כדין על ידי שר הביטחון הקודם ומ"מ המפקדת הקודמת של גל"צ. מפאת ההתנהלות המשפטית הזו יש מניעה מהתייחסות ישירה לנושא, ואין כוונה לענות להדלפות החלקיות והמסולפות שהכתב בחר בהן. מפקד גלי צה"ל לא יאפשר להפוך את גלי צה"ל לזירת הקרבות של הטוויטר ולא ינתן למגיש בכיר או זוטר להפוך את המיקרופון הציבורי לרכושו וכלי לסגירת חשבונות אישיים ופוליטיים".