עו"ד נתי רום: "השופטת קבעה שהיה פה פרטץ'"חוננו

בית המשפט המחוזי דחה הערב (רביעי) את ערעור המשטרה בנוגע לפעיל הימין אלישע ירד, והחליט להשאיר את החלטת בית משפט השלום לשחררו למעצר בית.

הערעור נגד יחיאל אינדור התקבל, ומעצרו הוארך עד יום שישי על מנת לאפשר את מיצוי החקירה. השניים חשודים במעורבות בעימותים בכפר בורקה בשישי האחרון.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו הגיב להארכת מעצרו של אינדור ואמר: "‏אנו רואים בחומרה את התנהלות המשטרה, הפרקליטות ושב"כ כפי שבאה לידי ביטוי הן בהחלטת בית המשפט השלום והן בהחלטת בית המשפט המחוזי. בסופו של דבר הדבר הביא למצב שהילך איימים על בית המשפט, ואפשר לבצע ניסיון של דיון שאינו חוקי בהעדר הצדדים. בית המשפט לא נעתר לפרקליטות ואולם לצערנו בסופו של דבר האריך את המעצר ביומיים נוספים, נשקול את צעדינו בעניין".

נציגי המשטרה הגיעו באיחור לדיון וביקשו דחייה נוספת כדי לאפשר את הגעתם של נציגי פרקליטות מחוז ירושלים והשב"כ. לאחר מכן דרשו אנשי השב"כ לקיים את הדיון במעמד צד אחד, צעד אליו התנגדו עורכי הדין של אינדור וירד והם אף טענו כי הוא נוגד את סדרי הדין. עם זאת השופטת החליטה להיענות לבקשה ועורכי הדין קידר ורום עזבו את האולם בהפגנתיות.

אלישע ירד יוצא מהמעצר בבית המשפטבאדיבות חוננו

השופטת תמר בר אשר דרשה שישובו וכשחזרו - הפרקליטות דרשה לנהל את הדיון במעמד צד אחד - אך זו נדחתה. "שמעתי אלפי דיונים, אני לא זוכרת דיון שהגיעו אלי לא מוכנים באופן כזה", נזפה בנציגת הפרקליטות.

הנציגה טענה כדי להותיר את השניים במעצר: "זו חקירה מורכבת, תני למשטרה להמשיך בחקירה ברגישה". השופטת השיבה לה: "יש לי חדשות בשבילך, יש פה אנשים עם זכויות".

מוקדם יותר החליט בית משפט השלום בירושלים שלא להאריך את מעצרם של השניים וקבע כי הם ישוחררו למעצר בית.

השופט ציון סהראי הבהיר כי המסמך החדש שהציג השב"כ "איננו משנה את התשתית הראייתית באופן המצדיק הותרתו במעצר".

לפני הדיון המשטרה הוסיפה לסעיפי האישום של אלישע ירד ויחיאל אינדור חשד להצתה על רקע לאומני וביקשה להאריך את מעצרם ב-12 ימים. בדיון נחשף כי המשטרה קיבלה מהרשות הפלסטינית דו"ח פתולוגי של ניתוח גופת ההרוג אך ציינה כי לא עלו ממנו ממצאים.

עו"ד אביחי חג'בי מארגון חוננו הגיב להחלטה: "בית המשפט היום הוציא לפועל את ההחלטה שניתנה אתמול על ידי בית המשפט המחוזי. הוא חזר על הקביעות הברורות שהתשתית הראייתית בתיק הזה, לא קיימת. הוא גם הוסיף ואמר בכל הנוגע לפציעה של המתיישבים שהיו במקום נפצעו. אנחנו שמחים שבית המשפט ראה באותה העין איתנו ועם בית המשפט המחוזי את ההחלטה, ואנחנו מקווים שאלישע ויחיאל ישוחררו מהר ככל האפשר".

עו"ד נתי רום: "אני מאוד מקווה שיזכרו טוב טוב את ההחלטה האמיצה של השופטת היום שאומרת שגם הדו"ח של השב"כ שניסה להחתים את ירד, ופתאום יש מיידעים מודיעיניים שנראו בצד אחד בעליון, אנחנו שמחים שגם בית המשפט קבע שאין בדו"ח הזה אין מספיק ואין די להותירם במעצר. עצוב מאוד לראות אדם שנפצע והציל חיים של אחרים והציל את עצמו נמצא במצב הזה שהוא לא יכול לראות את הוריו ואת משפחתו בבית החולים. אנחנו מקווים מאוד שכל מי שריצה להציל את חייו במקרה של תקיפה לא יירתע, ואנחנו שמחים מאוד על ההחלטה של בית המשפט השלום היום".

עו"ד עדי קידר: "אני מברך על ההחלטה של בית המשפט שעושה צדק ומחזירה את דרך הנרטיב שאנחנו דיברנו כבר ביום הראשון. האירוע הזה הוא כל כולו קודם כל אירוע של טרור ערבי שפוגש יהודים שהגנו על עצמם ובסופו של יום בית המשפט קבע בצורה ברורה שהטענות להגנה עצמית לא נשללו, שעבירות ההמתה החשד הסביר שלה היא בעוצמה לא גבוהה, הוא דיבר על הפגיעה הקשה שהיורה עצמו נפגע שהיא בעצמה מחזקת את הנושא הזה".

"כל דו"ח חדש, מסמך חדש שכל פעם ישלפו מהמותן, זה משמח שגם בנושא הזה בית המשפט עשה סדר והעביר ביקרות קשה מאוד על כל ההתנהלות של שירות הביטחון הכללי יחד עם הפרקליטות והמשטרה שברגע האחרון, רגע לפני שחרור, הם מביאים ראיות חדשות. אני חושב שההקשר הזה צריך להביא לסיומה של הפרשה והחקירה צריכה להסתיים שהם משוחררים לגמרי".