מרב מיכאלי
מרב מיכאליצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בשבוע שעבר פורסם באמצעי התקשורת השונים כי יו"ר מפלגת העבודה, מירב מיכאלי, פנתה ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, בבקשה שיכנס את הוועדה שבראשותו, כדי לדון בהשלכות הסכם הנורמליזציה המתגבש עם סעודיה.

"על נתניהו וממשלת ההפיכה המשטרית צריך לפקח באינסוף עיניים. עלינו לוודא שהחלטות מדיניות הרות גורל מתקבלות לפי האינטרס הביטחוני והקיומי של מדינת ישראל, ולא לפי האינטרס האישי והפוליטי של נתניהו".

אילו היינו משמיטים את שמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מדבריה של ח"כ מירב מיכאלי, סביר להניח כי רובנו היינו משייכים את האמירה העוקצנית דווקא לראש ממשלת המעבר לשעבר, יאיר לפיד. המנהיג שלא נבחר ואף על פי כן לא הפריע לו דבר עת חתם על הסכם הגז עם לבנון, או למעשה עם חיזבאללה, באופן שערורייתי ושנוי במחלוקת לדעת רבים.

ראוי להזכיר לח"כ מיכאלי כי יאיר לפיד, המהווה בעבורה מודל לדיקטטור לכאורה שעליו אמרה: "אין שם דמוקרטיה, אין שם מוסדות, אין שם זכות הצבעה, רק האיש בוחר את הרשימה לפי מה שנוח לו. אפילו אצל ליברמן יש מוסדות שמייעצים"- לא העביר את הסכם הגז שהתגבש להצבעה בכנסת, ולא קיים משאל עם כמתבקש מ"חוק יסוד משאל עם" במהלך כהונתו כראש ממשלת מעבר.

צעד זה, כידוע, גרר ביקורת ציבורית ומקצועית נוקבת, בכללה אף מצדה של היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, שהמליצה להביאו להצבעה במליאה בשל תקופת הבחירות. דבר לא עזר או סייע כידוע- ראש הממשלה הלא נבחר בחר להתעלם מטענות חברי הכנסת מהאופוזיציה, הביקורת הציבורית (שאף דרשה משאל עם) והמלצות גורמי המקצוע הביטחוניים והמשפטיים השונים בנדון. בראותו של ה"דיקטטור" לכאורה, שימיו ספורים בתפקיד ראש הממשלה, נימק לפיד את החלטתו שלא להביא את ההסכם לאישור בכנסת בכך שהאופוזיציה "מתנהגת בצורה מופקרת" והממשלה בראשותו הצביעה ואישרה את ההסכם. זאת כאמור על אף שהייתה בשלבי גסיסה מתקדמים, ממש טרם עברה היא מהעולם.

מעניין יהיה לחקור ולדעת באיזה בונקר ישבה אז מנותקת כבוד שרת התחבורה מירב מיכאלי. מדוע לא "צייצה" והיכן היה צו מצפונה כך שלא הצליחה היא, או מי מחבריה שנותרו במפלגה, להשמיע דברי חכמה עם אזהרה או המלצה לראש הממשלה והציבור הנאור? באיזו בועה יושבת כעת חברת הכנסת הנכבדה, כך שמרשה היא לעצמה להעביר ביקורת על ראש הממשלה הנבחר, שלו הישגים דיפלומטיים משמעותיים ומוכחים, שאינם שנויים במחלוקת עם מדינות באזור ואינם נופלים בדבר מהישגיו המרשימים לכאורה, של לפיד כראש ממשלת מעבר?

בהמשך דבריה אמרה ח"כ מיכאלי כי: "הסכם עם סעודיה יכול להיות ברכה אבל בתנאים מסוימים עלול להיות גם סכנה ובכיה לדורות. תפקידנו לוודא שהסכם כזה יחזק את ישראל ולא יסכן אותה".

כל בר דעת מבין כי דבריה אלו של מיכאלי הינם מהסוג הקרוי "אמירות מחוזיות" שלתקשורת נועדות. אלו הן אמירות כלליות, פשטניות ושטחיות שניתן להתאימן לרוב סוגי ההסכמים בנושאים שונים, לאו דווקא מדיניים, כולל הסכמים בתוך המשפחה או אם תרצו בין מפלגות לקראת בחירות, כפי שקרה באיזו מפלגה אבודה.

סיכום והמלצות

מראות הומצאו לאנשים שאינם מודעים לאופן בו הם נראים. לפיכך ראוי כי בפעם הבאה שח"כ מיכאלי משתתפת בהפגנה בה צועקים "בושה בושה", יציבו בפניה חבריה למפלגה ולדרך- מראה! כזו שקונים בכל חנות למנהיגות, שבימים אלו נראה שבעליה יצאו לחופשה בהזדמנות. מראה עם "דוגמא אישית" יפה שתעטר ותוסיף צבע וקישוט נאה לדמותה, שתשקף בפניה לפחות את מה שראה הציבור לאחרונה, כשלא עמדה היא עם גבה לאומה.