מחאת הקהילה האתיופית
מחאת הקהילה האתיופיתצילום: Chaim Goldberg/Flash90

מאות מבני העדה האתיופית יצאו היום (ראשון) למחות על המדיניות של ישראל שלא להעלות לארץ את קרובי משפחתם באתיופיה, זאת למרות המלחמה במדינה.

המוחים החזיקו ידיים וחסמו לתנועת כלי רכב את איזור כיכר אגרנט (צומת הסינמה סיטי) בירושלים.

המפגינים טענו כי חוסר הפעולה של הממשלה, לטענתם, היא גזענות ואפליה. אלמו דסאש, אחת מהמפגינים אמרה ל-Ynet: "כל המשפחה של אמא שלי באתיופיה, באנו כיהודים ואין סיבה שהם לא יעלו".

"הגעתי להפגנה עם אמא שלי ואחיות שלי. אמא שלי סובלת 20 שנה כי כל המשפחה שלה נותרה באתיופיה. באנו לארץ כיהודים ואין סיבה שלא יעלו את שאר היהודים, אנחנו משלמים מיסים כמו כל אזרח בישראל. אנחנו רוצים עלייה לפי חוק השבות, הבית של כל יהודי זה כאן", הוסיפה.

אסרסץ' יוסף, מפגינה נוספת, אמרה: "אחותי נפטרה והבן שלה נשאר באתיופיה. הבן הקטן שלה סיים צבא והכול, רק נשאר להביא את האח הגדול חבטמו. 25 שנה הוא שם ואמרו לנו שכשהוא יהיה בן 18 - הוא יבוא. הוא כבר בן 35 ועדיין שם. יש שם מלחמה, הם לא יוצאים מהבית. יש לו ילדים והוא לא יכול לעשות קניות. שיעלו אותם כמו שהביאו לכאן אזרחים מאוקראינה".

במשטרה אמרו: "המשטרה פיזרה מאות מפרי הסדר שחסמו את צומת הסינימה סיטי בירושלים. לאחר שמפרי הסדר במקום לא נשמעו להוראות השוטרים, החל פיזור תוך שימוש בפרשים לצורך פתיחת הציר לתנועה והשבת הסדר".

"בשלב זה הציר פתוח לתנועה אך ישנם עומסי תנועה באזור ועל כן, ציבור הנהגים מתבקש לבחור בדרכים חלופיות ולהימנע מלהגיע לאזור".

כ-200 אזרחים ישראלים וזכאי עליה מצפון אתיופיה חולצו בשבוע שעבר מאזור הקרבות בגונדר שבאתיופיה.

חלק מהמחולצים הם עובדים בשירות המדינה שהיו נצורים בשבועות האחרונים באזור המלחמה במחוז אמהרה.

אתמול אישרה ממשלת אתיופיה לישראל לחלץ את האזרחים זאת לאחר משא ומתן במעורבות צה"ל, הסוכנות היהודית ומשרד ראש הממשלה. המחולצים בדרכם מגונדר ובהר דאר לאדיס ומשם הם יגיעו לישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "מדינת ישראל דואגת לאזרחיה באשר הם. בימים האחרונים נכנסו אזרחי ישראל וזכאי עליה מאתיופיה למצוקה באזורי הקרבות. אני הנחתי להוציא אותם משם".

"אני רוצה להודות למטה לביטחון לאומי, לאנשי משרד ראש הממשלה ומשרד החוץ ולאנשי הסוכנות - על פעולה מהירה, שקטה ומעל הכל מוצלחת", אמר.

לסיום ציין נתניהו: "נקבל אותם כאן בחום ובברכה. ברוך הגעתכם למדינת ישראל".

שר העלייה והקליטה אופיר סופר: "אני מברך על חילוצם של הישראלים ומרביתם של העולים זכאי חוק השבות מגונדר לאדיס, דבר שיקל עלינו את פעולת הטסתם לישראל. החילוץ יצא לפועל הודות למאמצים כבירים של שר החוץ חברי אלי כהן, ראש המל"ל, צחי הנגבי, אנשי הסוכנות היהודית ומשרד העלייה והקליטה. עם נחיתתם נפעל לקליטתם המיטבית ביותר של העולים ונסייע בכל הנדרש על מנת להקל עליהם".