ח"כ צביקה פוגל
ח"כ צביקה פוגלצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הכנסת צביקה פוגל, יו"ר הועדה לביטחון לאומי, תוקף בחריפות את השר יואב גלנט בראיון לערוץ 7 וקובע כי אהוד ברק מהווה סכנה לביטחונה ועתידה של ישראל.

את הדברים אמר חבר הכנסת פוגל בראיון לערוץ 7 בו התייחס בין השאר לאפקטיביות של חוק הפרוטקשן, בעקבות טענה שהושמעה ולפיה קרבנות הפרוטקשן חוששים להתלונן במשטרה נגד המאיימים עליהם, וכך אין למעשה אפקטיביות לחקיקה, מחמירה ככל שתהיה.

חבר הכנסת פוגל קובע כי החקיקה המדוברת המטילה עונש של ארבע שנות מאסר כענישה מינימאלית מתחייבת לעבירות שכאלה, היא חלק מעסקת חבילה כוללת בה יש חמישה פרקים שונים שרק שילוב שוחחנו על האפקטיביות של חוק הפרוטקשן שעבר בתום המושב האחרון של הכנסת וקובע מאסר מינימאלי מחייב למאיימי וגובי דמי חסות.

לדבריו הצעד הנדרש הראשון מבין החמישה, שאותם מנסה הקואליציה בכלל ומפלגתו בפרט לקדם, הוא אכן צעד החקיקה שיאפשרו מאבק נחוש בתופעה, ולשם כך נחקקו חוק הפרוטקשן וחוק הנשק.

כיום, אומר פוגל, בעקבות החקיקה החדשה יכול רב פקד להיכנס לבית חשוד ולערוך בו חיפוש נשק גם ללא צו חיפוש משופט, מה שלא היה קיים בעבר.

בדבריו מעיר פוגל כי המגזר הערבי המונה כעשרים אחוזים מהאוכלוסיה בישראל מנפיק כשישים אחוזים מהפשיעה ומל צבר הפשיעה הזה יש לפעול במגוון דרכים משולבות. הצעד השני הנדרש הוא המודיעין שבלעדיו לא ניתן יהיה להגיע לפושעים ולעבריינים. בשל כך, הוא אומר, "אנחנו מבקשים את יכולות השב"כ. אני לא רוצה לעשות את השב"כ סוכן מודיעין של המשטרה", הוא מבהיר ומדגיש, אך עם זאת בכוחן של היכולות הללו להביא לאפקטיביות באכיפה.

לחוששים לזכויות אדם הוא מזכיר כי הדאגה להגנה על חיי האזרחים גם היא חלק מהזכויות, ומשום כך הוא סבור שיש לאפשר יכולות שב"כ ומעצרים מנהליים כחלק מהמאבק בפשיעה. הזוגיה השלישית היא נוכחות בשטח. "הנושא השלישי הוא נוכחות בשטח. אם אנשים ירצו להתגייס למשטרה זה יהיה חלק מהפתרון. 5000 תקנים מחכים היום לאנשים", אומר פוגל.

"הנושא הרביעי הוא בתי המשפט. שוחחתי עם 12 מפקדי תחנות שמספרים לי שהם עובדים קשה מביאים תיקים סגורים, אבל אם זה לא רוצח השופטים ישחררו אותו מסיבות שונות. זה גורם לכך שהרחובות שלנו מלאים בעבריינים", והפרק החמישי הוא יותר מקומות כליאה, בין אם בניית בתי סוהר חדשים ובין אם במתן רישיונות להקמת בתי סוהר פרטיים.

כל אלה, אומר חבר הכנסת פוגל, הם עסקת חבילה שתכליתה בלימת תופעות כתופעת הפרוטקשן, ואין מקום לראות את חקיקת חוק הפרוטקשן כצעד בודד.

לנוכח הצעד השלישי שהזכיר פוגל, הגברת הנוכחות בשטח, שאלנו אותו, בהנחה שכוונתו בין השאר להקמת המשמר הלאומי ככוח תגבור ועזר למשטרה, אודות הביקורת שמתח שר הביטחון, יואב גלנט, על הקמתו של המשמר הזה כשקבע ש"בישראל אין מליציות פרטיות". האם השר גלנט לא מבין שלא מדובר במיליציה אלא בתגבור למשטרה? האם אין ערוץ תקשורת בין בן גביר לגלנט כדי להסביר את הנקודה הזו?

"גם אני שאלתי את זה", אומר פוגל ומזכיר כי הוא עצמו היה "פקוד של יואב גלנט. הייתי מספר 2 שלו ב'עופרת יצוקה'. אני מכיר את האיש ויכול להגיד שהוא יודע בדיוק כמוני שזו לא מליציה פרטית. מה שמוביל את יואב זה כנראה ניסיון להפנות את האש במקום אליו לאיתמר, כי ליואב גלנט צריך להפנות הרבה מאוד אש על זה שאין לנו הרתעה, על זה שאנחנו לא מתפקדים, על כך שיש סרבנות בחילות מסוימים. הוא מנסה לברוח מכל אלה והדרך לברוח היא לחפש מישהו אחר להפנות אליו את האש,.

"המשמר הלאומי קום יקום ואם ההמלצות שלי יתקבלו עמוד השדרה שלו יתבסס על משמר הגבול. אני לא יודע מה מטריד את יואב גלנט. אני יודע מה מטריד אותי, שאיבדנו את ההרתעה, שאנחנו לא יודעים להכריע את אויבים שלנו, שאנשים מרשתים לעצמם לסרב לשרת במילואים ולהגן על מדינת ישראל למרות השקעת מיליארדים. זה מטריד אותי הרבה יותר וכל אלה הם תחומי העיסוק של יואב גלנט שכנראה מעדיף שלא להתעסק בדברים הללו".

כשאמירה שכזו יוצאת מפיו כחבר קואליציה כלפי שר הביטחון, נראה שקשה להתנהל כקואליציה של ממש. חבר הכנסת פוגל משיב על כך ואומר כי "זה חלק מהחסרונות של הקואליציה. אנחנו באים עם אידיאולוגיה שלא תמיד תואמת את האחרים. יש לנו מכנים משותפים, אבל יש לנו גם מוטיבים שמייחדים מפלגות וצריך להתפשר. יש דברים שמתפשרים עליהם ויש דברים שלא נעז להתפשר עליהם, כמו ביטחונה של מדינת ישראל מול אויביה שמבחוץ"

"קמנו וצעקנו שצריך לחזור לסיכולים ממוקדים בעזה, וזה מה שקרה. אמרנו שבג'נין צריך לפעול גם מהאוויר ולא מהקרקע, הסתכלו עלינו כעל אנשים מוזרים ובסוף זה קרה. אני לא רוצה לומר שהכול קרה כי אנחנו צעקנו, אבל יש השפעה למה שאנחנו אומרים בתוך הקואליציה. לכן אני מרשה לעצמי להעביר ביקורת. על יואב גלנט למרות שהייתי פקוד שלו ומאוד נהניתי להיות יד ימינו בכל נושא הפעלת האש, אבל היום הוא מאכזב אותי, ואני לא אומר נואש, ואמשיך לעשות ככל יכולתי לשכנע את יואב גלנט ומשלת ישראל לפעול אחרת ולא להשאיר את כל היוזמה והאחריות בידי האויבים שלנו".

לנוכח דבריו אלה אנחנו שאלים את פוגל אם לטעמו נתניהו איבד הזדמנות לפטר את גלנט לאחר אותה מסיבת עיתונאים מפורסמת, ואולי יכול היה למנות אדם אחר, חדור מטרה יותר. פוגל לא ממהר להפנות אשם כלפי נתניהו:

"אנחנו קלים מדי בהפניית אצבע מאשימה על קבלת ההחלטות של ראש הממשלה נתניהו, שכמו כל אחד מאיתנו גם הוא לא נקי משגיאות אבל אנחנו מעבירים את הפוקוס מהאיום הקיומי האמיתי שקוראים לו אהוד ברק".

"כבר שנים אהוד ברק מתכנן את ההפיכה הצבאית. הוא לקח שותפים מתוסכלים מחוסר יכולתם להשפיע ומכישלונותיהם, כמו חלוץ, יאיר גולן, עמירם לוין, תמיר פרדו, נדב ארגמן, משה קרדי, כל החבורה הזו מונעת משנאה או לאדם אחד או לגוש הלאומי שמוביל את ישראל, ולכן הם הולכים למסלול של הפחדה. כשאני בוחן איפה נתניהו צריך להיאבק, מול ברק והשנאה שהוא מפיץ או לפטר שרים ולמנות אחרים, אני חושב שהוא נקט בדרך הנכונה, להשאיר את יואב כי עוד אפשר לשנות ולהוביל אותו לפעולות הנכונות יותר, ולהפנות את עיקר תשומת הלב למאבק הפנימי מול מי שמהווה איום על קיומה של מדינה יהודית בארץ ישראל, ושמו אהוד ברק".

פוגל מוסיף בהאשמתו את אהוד ברק כמי שמאיים על קיומו של העם היהודי בארץ ישראל, כמי ש"מעוניין להקים שתי מדינות לשני עמים, מוכן לוותר על שטחים, מוכן לעשות הכול כדי שלא נהיה בשלטון, מוכן להגיע לארה"ב ולהגיד שלא לתמוך בנו, מוכן להגיד לעסקים שלא להשקיע פה, מוכן להוציא אלפי אנשים לרחובות על שום דבר, על עילת הסבירות... על מה הוא עושה את כל הדבר הזה חוץ משנאה לאדם אחד ולגוש לאומי שזכה בבחירות בהכרעה מאוד ברורה".

פוגל מזכיר בדבריו את האופן בו הוציא אהוד ברק את צה"ל מלבנון בעקבות תנועת 'ארבע אימהות'. "מי שעשה זאת היה התבוסתן אהוד ברק. שלא נשכח את הדברים הללו. הוא עובד כבר שנים על הניסיון לעשות הפיכה צבאית", קובע פוגל ומציין כי איש ממפקדי חטיבות החי"ר לא מאיים בסרבנות וקולות שכאלה נשמעים דווקא מחיל האוויר ומ-8200 ויחידות דומות אליהן מגיע אהוד ברק, "כי הוא מבין שבאנשים האמיתיים שנלחמים הוא לא יוכל לגעת. אני בטוח שאם תשאל מפקדי חטיבות סדירות בחי"ר, בתותחנים, בשיריון ובהנדסה, האם הם מוכנים למלחמה מחר בבוקר, הם יגידו 'בוודאי'. עליהם אני שם את גורלי".