ישראל כהן
ישראל כהןצילום: שלומי כהן

הפרשן הפוליטי החרדי, ישראל כהן, מנסה לעשות סדר בשיחה עם ערוץ 7 במאבק של המפלגות החרדיות מול הליכוד לקידום ואישור חוק הגיוס החדש - מיד עם שובה של הכנסת מפגרת הקיץ.

"החרדים בגדול היו בעד הרפורמה - כל אחד מהסיבות שלו. ברור שבן גביר וסמוטריץ' תמכו בה כדי להחליש את בית המשפט בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון, יריב לוין ורוטמן והליכוד תמכו כדי שיהיו שופטים יותר שמרנים והמערכת המשפט תהיה יותר שמרנית. לחרדים הפריע בעיקר שמדובר במקום הכי ליברלי ופרוגרסיבי, שבו כמעט בשום נושא של דת ומדינה לא פסקו לטובת הדת, כמעט בשום נושא של המיעוט החרדי לא היתה הגנה עליו. הם קיוו שהרפורמה תלך כמו שצריך - ואם לא היו ההפגנות ברחובות - תיאורטית אולי היתה כבר גם פסקת התגברות - והיה נחלש כוחו של בית המשפט וחוזר האיזון בינו לבין הכנסת שכן משקפת את ערכי הדת", אומר כהן.

אלא שלדעתו המציאות שינתה את כל התכנונים המקוריים. "מתברר שגם בגלל טעויות של הסברה מצד הליכוד וגם בגלל המחאה שקמה כאן - שבחוסר אחריות מוכנה לשרוף את המדינה - הרפורמה, במקום לעזור לחוק הגיוס, רק מפריעה לו. אם נוסיף לכל הדברים הקיימים את חוק הגיוס - תהיה בעיה קשה. לכן החרדים אומרים לעצמם ולנתניהו - 'אדוני, חיכינו. חוק הגיוס היה צריך לעבור עוד לפני הקמת הממשלה'. צריך לזכור שזו קואליציית חלומות מבחינת החרדים והציפייה היא שהחוק יחוקק ומבחינתם אם הרפורמה מפריעה - צריך לוותר עליה בעת הזאת. הם לא אומרים שהרפורמה אינה חשובה אלא שבסדר העדיפויות היא נמצאת עכשיו במקום שונה".

"החרדים לא מוכנים גם להיות מזוהים עם הרפורמה, גם לספוג ביקורת וגם לא לקבל את חוק הגיוס. לכן הם נעמדים על הרגליים האחריות ומצהירים שבשם השותפות הם תמכו בנושאים ברפורמה, גם אם לא בהתלהבות גדולה, ולכן הם מצפים מחבריהם לקואליציה להתייצב ולתמוך בחוק הגיוס. עיקרון הדדיות חשוב פה, ועל זה החרדים עומדים כי הם הבינו שאם לא עכשיו - אימתי", מסכם כהן.