טראמפ
טראמפREUTERS

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ יגיע ביום חמישי הקרוב לכלא של מחוז פולטון במדינת ג'ורג'יה, שם יסגיר את עצמו וישוחרר בערבות של 200 אלף דולרים, זאת במסגרת התיק נגדו בפרשת הטיית בחירות 2020.

הלילה (שלישי), כתב טראמפ כי מדובר ב"צייד מכשפות" ואמר: "אתם מאמינים? אני הולך לאטלנטה כדי להיעצר".

ההסגרה תתרחש שעות אחרי העימות הראשון של מועמדי המפלגה הרפובליקנית לבחירות לנשיאות הקרבות, אך טראמפ, שמוביל על שאר המועמדים בפער גדול הודיע כי לא יגיע לעימות.

בית הכלא של מחוז פולטון ידוע לשמצה כבר שנים ארוכות ובשנה האחרונה נמצאה גופת אסיר לצד חרקים רבים כשעל פי ממצאי החקירה, היה במצב של התייבשות.

פרקליט במחוז הצפוני של ג'ורג'יה תקף את התנהלות הסוהרים בבית הכלא אחרי המקרה ואמר: "הטענות האחרונות על תנאי מחיה מטונפים עם שפע של חרקים, אלימות שגרמה למוות ופציעות, לצד סוהרים המשתמשים בכח מופרז מהוות סיבה לדאגה חמורה ומצדיקות חקירה יסודית".

על פי דו"ח של פקיד בריאות משנת 2022, 100 אחוזים מהאסירים סובלים ממכת כינים שמכה את בית הכלא. בנוסף, 90 אחוזים מהאסירים נמצא במצב "קרוב לתת תזונה".

טראמפ עצמו צפוי לשהות במעצר שעות ספורות עד שישוחרר בערבות. אסירים אחרים שמובאים למקום למעצר, מחכים בממוצע מספר שבועות עד שיוכלו לקבל שחרור בערבות.

כך למשל אדם בשם כריס סמית', בן 34, מצא את מותו בבית הכלא אחרי שהמתין 4 שנים לתחילת משפטו. בשנים האחרונות נמצאו כמה אזרחים מתים בבית הכלא אחרי שלא יכלו לאפשר לעצמם את תשלום הערבות שבית המשפט דרש מהם לספק.

בשנת 2022 מתו 15 אסירים בבית הכלא, והשנה - 7, כשהמקרה האחרון היה ביום חמישי האחרון בו מת אדם בן 66 אחרי שלא יכל לאפשר לעצמו תשלום של 5,000 דולר ערבות כשנעצר באשמת גניבה.

הבחירות לנשיאות

לצד המעצר שצפוי לתפוס את כותרות העיתונות ביום חמישי, עימות בחירות ראשון של מועמדי המפלגה הרפובליקנית ישודר בערוץ "פוקס ניוז", ללא הנשיא לשעבר טראמפ.

ההחלטה שלא להשתתף בעימות נחשבת חריגה בארה"ב, אך טראמפ טוען כי מכיוון שהוא מוביל בפער גדול את סקרי הפריימריז, הוא לא רואה טעם לבא לעימות.

בנוסף, הנשיא לשעבר מתכוון להקליט ריאיון עם מגיש פוקס ניוז המודח, טאקר קרלסון, שיפורסם באינטרנט בזמן העימות.

לעימות הוזמנו תשעה, בהם טראמפ שהודיע כי לא יגיע לעימות. השמונה האחרים, מושל דקוטה הצפונית דאג בורגום, סגן נשיא ארה"ב לשעבר מייק פנס, מושל פלורידה רון דה סנטיס, שגרירת ארה"ב באו"ם לשעבר ניקי היילי, הסנאטור טים סקוט, מושל ארקנסו לשעבר אייסה האצ'ינסון והיזם ויווק רמאסוואמי צפויים להשתתף.

כמה מועמדים אחרים, שזוכים בסקרים לשברי אחוזים, לא הוזמנו לעימות, כשחלק מהם גינו את ההחלטה שלא להזמינם.