יוסי דגן באזכרה
יוסי דגן באזכרהצילום: ישיבת חומש

בישיבת חומש נערכה אזכרה במלאות עשרים שנה להירצחו של שולי הר מלך הי"ד בהשתתפות בני משפחתו רבנים וראש מועצת שומרון יוסי דגן.

באזכרה נשאו דברים אחיו של שולי, ראש הישיבה הרב אלישמע כהן, שליח חב"ד ורב בית הכנסת המרכזי בראשון לציון הרב שניאור אשכנזי, מנכ"ל ישיבת חומש שמואל וונדי, וכן חברו הקרוב של שולי, יוסי דגן ששוחח אחרון עם שולי לפני הפיגוע.

"שולי היה אדם שבכל נפשו היה איש אמת", סיפר דגן. "שולי תמיד אמר שפה בחומש יש גם את עם ישראל וגם את ארץ ישראל. שולי מעולם לא היה רב עם אנשים. כשהקימו את הישיבה בחומש לפני הגירוש, היה המון קשיים כלכליים, ודברתי עם שולי ושולי אומר לי, אני אומר להקב"ה, עשיתי מה שיכולתי, עכשיו זה שלך. אחרי כמה ימים בר"ח אלול, שולי, תוך כדי שאנחנו מדברים על כמה דברים בענייני חומש, הטלפון שלנו מתנתק ושולי נרצח ועולה בסערה השמיימה".

"אתם בחורי הישיבה, אתם לא מבינים איזה כוח אתם נותנים פה לעם שלם. נותנים רוח של תקווה, רוח לכל עם ישראל. משפחת הר מלך, אתם נותנים כוח לכל הדבר הגדול הזה, שנים שאתם מאמינים בחלום הגדול של חזרה לחומש, שנים שבאים לקיים את האזכרה דווקא בחומש, מתוך אמונה שנחזור לחומש בביניין שלם! בטוח ששולי בשמיים רוקד, רוקד בקידוש ה' שקורה כאן בחומש. אני מצדיע לכם, על השליחות שלקחתם על עצמכם" הוסיף דגן.

אלמנתו של שולי, ח"כ לימור סון הר מלך, אמרה לאחר האזכרה: "שולי, הלוחם והחולם שלי. לפני מספר חודשים, עברנו שלב נוסף בתיקון, כאשר תיקון שהעברתי יחד עם חבריי לחוק ההתנתקות ביטל את אותו חוק נפשע על היישוב שלנו חומש ועל ישובי צפון השומרון האחרים. לא אשקוט ולא ארפה עד שנחזור לבנות את חומש ושנשוב ליתר יישובי ארץ ישראל המפונים. אני יודעת שזה מה שאתה מבקש שם למעלה וגם אתה אינך שוקט ואני מבטיחה שכל עוד נשמה באפי אלחם עבור כך".

ראש ישיבת חומש, הרב אלישמע כהן
ראש ישיבת חומש, הרב אלישמע כהןצילום: דוברות חומש

הרב אלישמע כהן הוסיף: "כידוע שבוולוזין, אחד הדברים הגדולים היו ההצגות שעשו לפני פורים. הנציב, בשבילו זה היה הזדמנות לדעת מה חושבים עליו. שנה אחת, התלמידים הציגו, איך יוצאים למלחמה. כולם התחפשו לחיילים, עומד כהן ואומר מי האיש אשר בנה בית חדש, ו20 תלמידים יוצאים. מי האיש אשר מטע כרם ולא חיללו, ו20 תלמידים יוצאים . עד שמגיע אחד ואומר, מי האיש הירא ורך הלבב? כולם נעלמים חוץ מתלמיד אחד שמציג את הנצי"ב. כשאני חושב על שולי, שולי היה דמות כזאת, שאחרי שכולם נטעו כרם ובנו בית, הוא נשאר איתן ולא נבהל. הולך בדרך ברורה ובזה הוא סחף אחריו את כולם ואת הציבור. יש לנו מספיק בעיות שחיילים מסתכלים ימינה ושמאלה ומפחדים ממה יגידו עליהם, שולי לא נבהל משום דבר, והאמין באמת בדרך הגדולה שהוא הלך בדרך ה'".