הרב זלמן מלמד
הרב זלמן מלמדצילום: יצחק שוקרון

ראש ישיבת בית אל הרב זלמן מלמד התייחס בשיחתו השבועית לשירות ביחידות המעורבות עם תלמידי הישיבה.

"מוסכם על רבני הציונות הדתית על כל גווניהם, ששירות ביחידה קרבית מעורבת בנים ובנות מנוגד לדרכה של תורה. וחייל שומר מצוות לא יוכל לשרת ביחידה כזו".

"אנו הרבנים מחנכים את תלמידנו להיות אידאליסטים ולשאוף לתרום למדינה ולשרת בצבא ולהיות ראשונים לכל דבר. אבל אם השרות מנוגד לחלוטין לדרכה של תורה עלינו לחנך את הנוער הדתי לתרום במקום שהוא מתאים לדרכה של תורה", אמר הרב.

"כל החינוך לאידאלים ולהקרבה נובע מהחינוך לאמונה ולקיום תורה ומצוות ויש הרבה דרכים לתרום למדינה. ואם לא מאפשרים לנו לתרום ביחידות הקרביות נתרום במסגרות אחרות".

"בימים אלו הצבא אמור להשיב לבג"ץ על הדרישה לשילוב בנות בכל יחידות הצבא. אם חלילה תיפול החלטה שהבנות ישולבו בכל היחידות הקרביות. נצטרך לצערנו לחנך את בני הציונות הדתית להימנע מלשרת ביחידות הקרביות המעורבות".

"נראה שיהיה עלינו לכנס את ראשי הישיבות התיכוניות ולטכס עצה איך לשנות את כיון המחשבה של בני נוער, החפצים להיות דווקא במקומות הקשים, שאין כל אפשרות הלכתית לשרת ביחידות קרביות מעורבות. איני יודע באיזה דרך להעביר לרמטכ"ל ולאנשי הצבא את הדברים האלו על מנת שיביאו בחשבון את ההשלכות שיהיו אם היחידות הקרביות יהיו מעורבות. גם הקמת יחידות רבות מיוחדות לשומרי תורה זה דבר לא בריא לצבא".

גם לפני כחצי שנה הרב מלמד דיבר בחריפות בשיחתו החודשית עם אברכי הישיבה נגד השירות המעורב ואמר כי הוא חושב שהמלחמה בנושא היא אבודה.

הרב דיבר על כך שבזמן האחרון מתקיימים דיונים בין רבנים על שילוב בנות בצבא ועל כך שבנות נכנסות לעוד ועוד יחידות בצה"ל. "חלק מהרבנים עסוקים בזה מאוד כדוגמת רבני ישיבת הר עציון, איגוד ישיבות ההסדר ואיגוד הישיבות הגבוהות", ציין הרב.

"אני חושש שהמלחמה אבודה", אמר. "לא חושב שבזמן הקרוב, בשנים הקרובות, ניתן לעצור את התהליך, ואפילו לא לעצור אותו כמו שהוא. זה הולך ומתפשט וזו בעיה כלל עולמית, כל העניין הזה של עירוב נשים וגברים, ואני לא חושב שבצה"ל ניתן לעצור את זה".

לדברי הרב, "עלינו ללכת לישיבות התיכונית, לבתי הספר התיכוניים, ולהבהיר לראשי הישיבות לר"מים ותלמידים שאנחנו נשרת את עם ישראל במקומות אחרים. לא שלא נהייה בצבא", מדגיש הרב, "אבל נהייה ביחידות המצומצמות שלא ישלבו בהן נשים, ואח"כ לא נמשיך בתפקידים בצבא אלא נשרת את עם ישראל באופן אחר".

הרב מסביר שבמקום שירות בקצונה והמשך שירות בתפקידים מרכזיים בצה"ל, על הציבור ללכת לשרת במקומות אחרים: "בשירות הציבורי להיות אנשים ישרים הגונים שמשרתים את הציבור. בנוסף מי שיכול להיות מורה, בעל הוראה, כי היום חסרים המון מורים בבתי הספר החילונים. והחיסרון הזה הולך וגדל ואם אנחנו או חלק גדול מהמורים יהיו שומרי תורה ומצוות זה יכול להשפיע על כל הנוער, השפעה מסוימת בוודאי".