הרב דוד סתיו
הרב דוד סתיוצילום: פלאש 90

יושב-ראש ארגון 'צהר' הרב דוד סתיו סיפר כיצד הוא שומר על האחדות במשפחתו המורחבת, על אף הקשיים, הפערים והמחלוקות, זאת במסגרת ראיון שהעניק לאורית נבון בכאן11.

הרב התייחס לנעשה במשפחתו והסביר: "יש לי שני אחים: חרדים, רבנים, תלמידי חכמים. אנחנו בקשר מצוין כבר עשרות שנים, אבל הקשר הזה הוא מצוין בזכות הסכמה אחת - אנחנו לא מדברים אידאולוגיה. כי אנחנו יודעים שברגע שנתחיל אידאולוגיה, העסק יתפוצץ. יש לי מחלוקת אידאולוגית קשה מאוד, יותר חמורה מהמחלוקת על הרפורמה. הסכמנו שאם אנחנו רוצים להמשיך להיות אחים, אנחנו לא יכולים לעסוק בזה כל הזמן".

"זה לא קל, אבל זה הכרחי, וקרה דבר מאוד מעניין - הילדים שלנו כל הזמן מדברים אחד עם השני אידאולוגיה. עם כזו ציניות, עם בדיחות עוקצניות וירידות הדדיות", תיאר הרב את הנעשה במשפחתו, מתוך אהבה הדדית והקשבה.

בעניין הציונות הדתית כפי שהוא רואה אותה היום, טען הרב: "נעשה הבחנה - יש ציונות דתית הציבור, ויש ציונות דתית - שם של מפלגה, שהוא שם גאוני שמישהו סחב. הציונות הדתית המסורתית הייתה תנועה של גשר, תנועה של חיבור, תנועה שבראש ובראשונה ביקשה דיאלוג בין קבוצות. היא מעולם לא ביקשה להיות מכתיבה לחברה הישראלית את ערכיה. המתח הזה שבין ענווה ונכונות להקשיב למה שיש לשני לומר, לבין להחזיק באמת שלך ולדבוק בה בלי שום קשב, בלי שום רגישות למה שקורה אצל השני - זה משהו שהוא מנוגד לכל המסורת של הציונות הדתית".

בהמשך התייחס הרב לקרע בעם ישראל, וטען: "חבריי ואני מגדירים את המצב של החברה הישראלית בחצי השנה האחרונה, כאחרי רצח רבין. מבחינת גודל הטראומה וגודל השבר במושגים ישראליים, אני מדבר על הקרע בין מה שנקרא ממלכת ישראל וממלכת יהודה, ממלכת ירושלים וממלכת תל אביב, הקרע הזה נפער כבר חודשים. הביקורת שלי היא לא רק על הקרע החברתי, אלא על המחיר היהודי שאנחנו הולכים לשלם. מכיוון שמדינת תל אביב, הבעיטה הראשונה שהיא נותנת, היא נותנת ליהדות".