השרה לקידום מעמד האישה, מאי גולן, מתייחסת בראיון לערוץ 7 למהומת המסתננים מאריתריאה ולהתמודדות הבלתי אפשרית של הממשלה עם האתגר כאשר בג"ץ פוסל בזה אחר זה חקיקה שנועדה לסייע לה בכך.

"כולם הזדעזעו אתמול וכולם הרגישו שזה היה קשה וחציית קו אדום, אבל אני מכירה את המציאות הזו מעל 15 שנים מקרוב. לא הופתעתי אתמול, וזה גם ילך ויהיה גרוע יותר כי יש כאן מסתננים שמבינים שאין כאן חוק אמיתי שאפשר לאכוף עליהם, אלא יש כאן בג"ץ שנותן להם לעשות מה שהם רוצים".

לטעמה האירועים הקשים שהתחוללו בדרום תל אביב בשנה האחרונה אינם אלא יריית פתיחה לקראת ההמשך. "בדור הבא של המסתננים זה יהיה הרבה יותר גרוע. יבוא יום שהאלות והאבנים לא יופנו בינם לבין עצמם אלא אלינו. שמעתי את התקשורת מהנדסת תודעה ומספרת שמתנגדי המשטר האריתראי הם נגד פליטות, אבל המתנגדים נהגו באלימות לא פחות מהתומכים. יבוא יום ואותם מסתננים פלשים אריתראים כשמשהו בחוק לא יבוא להם בטוב יפנו את כל זה נגדנו ובגדול".

השרה גולן רואה כחלק מאחריות הממשלה טיפול חוקתי בו הא מתכוונת להעביר את חוק יסוד ההגירה במושב הבא של הכנסת, חוק שאותו הגישה עם כניסתה לכנסת ולא השיגה לו רוב. "עניין המסתננים נטוע ברפורמה המשפטית. אנשים לא מבינים את זה וחושבים שניתן להעלות אותם על מטוסים. זה אפשרי במדינה מתוקנת. במשך שנים עסקנו בזה והגשנו חוק מסתננים טוב שהיה מקבע מדיניות הגירה בסיסית וחזקה, אבל בג"ץ פסל. תיקנו גם לפי ההערות ההזויות של שופטי העליון וגם את זה הוא פסל. גם את חוק הפיקדון הוא פסל. זה לא סביר בעיניי ובעיני המחנה הלאומי. זה אולי סביר בעיני הדמוקטטורים".

"איפה הם הדמוקטטורים שיאמצו אצלם בבית כמה מסתננים? איפה הקיבוצניקים שרצו לאמץ מסתננים? איפה הם?", שואלת גולן.

האם רק המערכת המשפטית אשמה? גולן משיבה בנחרצות בחיוב: "קודם כל כן", היא קובעת ומציינת מדינות רבות בעולם שנכון היה להעתיק מהן את מדיניות ההגירה, ובהן מדינות כמו ארצות הברית. לעומת זאת בית המשפט מתערב בחקיקה ומונע פתרונות שניסו למנוע את הבעיה או למזער אותה.

לזאת היא מוסיפה ומונה בין האשמים במצב גם את כחלון, גנץ לפיד ואחרים שפעלו מתוך הממשלה ומנעו חקיקת רפורמה בסיסית כלשהי להתמודדות עם בעיית המסתננים. "היום אנחנו בממשלת ימין רואים את האלימות הגואה ורואים שאנחנו מאבדים שליה כי אנחנו לא יודעים את הנתונים האמיתיים של כמה מסתננים יש כאן, אנחנו לא מתמודדים עם האלימות ברחובות. אנחנו צריכים לומר תודה למשטרה ולא להאשים אותה. אלו אנשים שהולכים בבוקר לקבל מכות ממסתננים ובערב לקבל מכות מכוח קפלן ואנחנו עוד באים בתלונות על המשטרה".

"הציבור צריך להבין שאנחנו צריכים רפורמה משפטית כדי ששופטי בית המשפט העליון לא יפסלו לנו חוקים ויאפשרו לנו לקדם ולבסס מדיניות הגירה אמתית. בנוסף ובמקביל אנחנו צריכים לתקצב את רשות האוכלוסין וההגירה בעוד תקנים, כי היום יש לעג לרש. אנחנו צריכים לעשות הרבה כדי לקדם מדיניות הגירה כדי שלא יבואו מעוד מאה מדינות אחרי שנפתור את הבעיה מול האריתראים".

לדבריה אלה מוסיפה השרה גולן ותוהה מניין הגיעו לישראל עשרות אלפי נשים אריתראיות בטיסות ישירות והשתלבו בישראל בה ילדו אלפי ילדים והיו גם הן שותפות לעימותים עם שוטרים. "צריך לשאול גם מה קורה עם אלימות ילדי המסתננים שמופנית יום יום לילדים ישראליים. המשטרה באפיסת כוחות, ואני אומרת את זה מאהבה והערכה למשטרה".

"אם לא נתקן את זה במשמרת שלנו יכול להיות שזו תהיה בכייה לדורות שכבר רואים את פירותיה שהם קצה הקצה של ההתחלה של מה שעוד עלול לקרות", מזהירה גולן.

לטעמה של גולן התקשורת מסתירה אינספור מעשי פשיעה, אונס ואף מעשי רצח שאינם תואמים את אג'נדת ההכלה של המסתננים כפליטים שיש לשמוע ולקבל את קולם ומצוקתם. "לי אין שום בעיה לגרש מכאן משפחות עם ילדים כי מקומם לא פה. עניי עירי קודמים. אמרתי את זה כשהתחלתי את המאבק לפני יותר מעשור. בארה"ב מפרידים ילדים מאמהות ואף אחד לא מדבר. אין לי בעיה עם עובדים זרים מסין, נפאל תאילנד וכל מקום אחר, כשהם עובדים מסיימים את עבודתם וחוזרים לביתם. יש לי בעיה חמורה עם מי שרוצים לתקוע פה יתד ולהקים כאן משפחות".

את בג"ץ, היא קובעת, לא מעסיקה סוגיית ההתבוללות והפגיעה בקודשי ישראל שגם היא כרוכה בהשתקעות המסתננים בישראל. "יש כאן שני מתרסים שונים במהות. מי שמפגין בעד המסתננים לא רוצה שתישאר כאן מדינה יהודית".

על כל אלה היא מוסיפה ומזכירה כי מדובר בנוכחות המנוגדת לחוק למדיניות הממשלה ולרצון העם בישראל. יהודים סופגים אמירות גזעניות ואנטישמיות מנשים וגברים מסתננים מאריתריאה ומדינות אחרות. "זה הרבה יותר עמוק. כשילדי מסתננים אומרים שחבל שהנאצים לא שחטו אתכם ושתקום כאן מדינת פלשתין, אנחנו מבינים שיש כאן משהו הרבה יותר עמוק, ואם לא נגדע אותו מהשורש נשלם על זה ביותר".

עוד נשאלה השרה גולן אודות הוויכוח הקשה עם הפעילה החברתית שפי פז שאמרה עליה שהיא תפסה טרמפ על המאבק: "בזמן ששי פז החביאה מהגרים בביתה ורצה עם פעילי מר"צ, אני נאבקתי לא רק במסתננים בדרום תל אביב אלא גם ביצאניות שאיבדו את חייהם וסוחרי סמים. לא תבוא אלי אף אליטיסטית ותגיד בראיון שמאי גולן לא צריכה להנהיג את המאבק כי היא לא עוברת לאח שלה מרעננה בגרון. מעבר לכך, אני מברכת את שפי פז על הפעילות שלה ומאחלת לה שתמשיך, גם אם זה אומר להשמיץ אותי ולדבר נגדי. כל מי שנאבק במאבק הזה קדוש בעיניי ולא אשמיץ אותו. במקרה הזה אני מגיבה. יש כאן קנאה נטו ואני מאחלת בריאות".