סגן ראש העיר ירושלים, יו"ר סיעת 'מאוחדים' אריה קינג התארח באולפן ערוץ 7 והתייחס בפתח דבריו לתקרית הקשה בו הותקפו בנו ורעייתו במהלך נסיעה במזרח ירושלים.

"בני וכלתי, שגרים בעיר דוד, היו בדרכם אלינו לאסוף את נכדתי שעליה שמרתי. בשל העומס הם נסעו בואדי קדום ונכנסו לפקק. מחבלים פשוט ביצעו בהם לינץ'. זה התחיל במכות על האוטו, המשיך בסלע שניפץ את השמשה ופגע בכלתי באורח קל, וכעבור כמה דקות של יידוי אבנים נזרק סלע נוסף מקומה שלישית של בניין ופגע שוב. בשלב הזה הבן שלי יצא מהמכונית וירה באוויר", מספר קינג.

לדעתו, הממשלה פועלת בתחום הביטחון, אבל צריכה להגביר פעילות בתגובה לאירועים מסוג זה. "אני מצפה שהממשלה הנוכחית, ממשלת ימין על מלא, תציב הרבה יותר מצלמות ושתהיה נוכחות משטרתית, באופן שיחזיר את הביטחון האישי לכל תושבי ירושלים".

לקראת ההתמודדות בבחירות לרשויות המקומיות אחד המסרים המרכזיים של קינג הוא המאבק על קדושתה של ירושלים. "ירושלים היא עיר קדושה לעם היהודי. ישנם כוחות מתוך העם היהודי ומחוצה לו שמנסים לפגוע בזהותה היהודית של העיר. זה קורה בכל הרבדים. יש חילול השבת תוך הפרת הסטטוס קוו - כולל על ידי העירייה עצמה. אין מחיר שמצדיק פגיעה בשבת. בין אם האינטרס הוא לשמור על המאזן הדמוגרפי היהודי, בין אם בשל ענייני תיירות או תרבות, אין הצדקה לחלל שבת. אני מכיר הרבה תיירים שמגיעים לירושלים, כולל נוצרים, בגלל התחושה המיוחדת של ירושלים בשבת".

לדבריו, "אני נאבק בנושאים האלה לפעמים ללא תמיכה מהנציגות החרדית וראש העיר וחברי מועצת העיר יודעים שאם צריך אין לי בעיה לשלם על כך מחיר פוליטי מועצת העיר. אי אפשר להעלים עין על פגיעה בקדושת ירושלים".

קינג נשאל על סוגיית הלהט"בים בעיר ועונה כי "לכל תושב בירושלים יש זכויות ואין סיבה שלהם יהיו זכויות יותר. להם מותר לתלות דגלים ביום שהם צועדים בירושלים בעוד שאוהדי בית"ר או הפועל ירושלים, תנועת חב"ד ואחרים לא מורשים לעשות זאת. מדובר במיעוט מאוד קיצוני וצעקני בקהילה הזו שחושב שיש לו זכויות יתר. כך הם נוהגים גם לגבי תקציבים. אני אחראי על כ-30 מנהלים קהילתיים בירושלים ואף אחד בהם לא בודק מי אתה ומה הן הנטיות שלך. גם אם אתה חבר באותה קהילה אתה יכול להשתתף באירועים בירושלים. אבל הם רוצים תקציבים משלהם".

"קהילת הלהט"ב בחלקה הארי היא היא קהילה מבוססת וחזקה שחשה עצמה מורמת מעם עם אנשי ציבור, פוליטיקאים, ראשי ומנהלי חברות שמחזיקה במוקדי כוח, השפעה ולחץ בכל שדה אפשרי. לכן, אני מציע להם להפסיק כבר למתג את עצמם כאנשים מסכנים ולבקש תקציב מיוחד, ואם יש בתוכה מקרים של אנשים שזקוקים לתמיכה או עזרה כפי שקיים בכל קבוצה והתאגדות אחרת בירושלים הם יכולים לפנות בדומה לשאר התושבים לרווחה כאחד האדם לקבלת עזרה. לכן אין סיבה שקהילה שלמה תזכה לזכויות יתר ותקציבים שאף התאגדות אחרת לא מקבלת".

"העשייה שלי בירושלים ידועה ואני עובד באופן שוטף עם חברי כנסת ושרים מהמגזר החרדי. לכן הציבור החרדי רואה בי כתובת כי הוא יודע שאנחנו כתובת ולא נתפשר על נושאים שחשובים לכל אדם דתי".

סוגיה נוספת שמדאיגה אותו היא המצב הדמוגרפי בעיר ולדעתו המפתחות לפיתרון שלו נמצאים בידי הממשלה. "ירושלים נמצאת במגמה שלילית בכל מה שקשור למאזן הדמוגרפי. באזור 2009 היו בערך 30% מהאוכלוסיה מהציבור שאינו יהודי וכיום מדובר בכ-40%. אם המגמה תימשך, בעוד כעשור, 50% מאוכלוסיית ירושלים תהיה לא יהודית. המצב הזה נובע ממדיניות ממשלות ישראל בחצי יובל האחרון. הממשלות מקפיאות את הבנייה במזרח ירושלים ובמקביל מאשרים עשרות אלפי יחידות דיור בשכונות ערביות באותו אזור. אנחנו מזהים שינוי בממשלה הנוכחית בכל הקשור לבנייה בגבעת המטוס. הבנייה הזו התאפשרה רק לאחר שיזמתי עתירה לבג"ץ בנושא. גם בעטרות הממשלה התמהמה שנים ורק בתקופת כהונת הממשלה הנוכחית הדברים מתחילים להתקדם. יש יוזמות פרטיות לבניית מאות יחידות דיור ליהודים באזור מזרח ירושלים - אבל הממשלה שיכולה לקדם תוכניות של עשרות אלפי יחידות דיור לא עושה זאת".

נוסף לכל אלה, עוסק קינג גם בנושאי איכות הסביבה, תוך שיתוף פעולה חוצה סיעות במועצת העיר. "אני יודע מה הערך של הסביבה הירוקה. אני גאה להוביל את התוכנית להתמודדות עם משבר האקלים בעיריית ירושלים וזה נעשה יחד עם חברי וועדה שכולם אנשי שמאל. אם לא יהיה נעים לגור בירושלים - אנשים יעזבו. אני רוצה שיהיה להם כיף ונוח פה - וצריך שהסביבה תהיה נעימה ונקייה".

הוא נשאל מדוע הציבור הדתי לאומי לא רץ במפלגה אחת מאוחדת למועצת העיר. "זו שאלה ששאלו אותי רבים בציבור - בירושלים ומחוצה לה. הדבר הכי חשוב בפוליטיקה זה אמון הציבור בך והאמון בין הפוליטיקאים. לצערי הרב בנושא האחרון יש לי ניסיון לא טוב עם מי שעומדת בראשות הבית היהודי שהתאחדה עם בצלאל סמוטריץ' ולדעתי הציונות הדתית תשלם מחיר כבד על כך. כל עוד שמואל שקדי היה הנציג הכל היה בסדר ומי שבאה אחריו הלכה עם ניר ברקת ובגדה במצביעים".

"בסוף בתכל'ס אנחנו פועלים במציאות היומיומית. כסגן ראש עיר התפקיד שלך הוא לדחוף ולקדם כמה שיותר דברים ולנוע מהר למציאות עם המשימות ובירושלים הבירה ב"ה יש משימות בשפע. התיישבות, איכות הסביבה, קהילה".

כמחזיק תיק המנהלים הקהילתיים בירושלים קינג היה אמון לכל אורך תקופת הקורונה על תפקוד המנהלים הקהילתיים שרק דרכם נוהל המשבר הגדול. זאת לצד פרויקטור הקורונה שלום אייזנר. "תקופה אינטנסיבית מאוד עם מערך שלם של עבודה בקהילות מסביב לשעון במשך למעלה משנה במסירות מלאה. בנוסף קידמנו מערכת בחירות במנהלים הקהילתיים אחרי 12 שנה ללא בחירות. בחירות שלשמחתי תפסו התעניינות גדולה. פתאום הייתה הזדמנות לחבר'ה מכל המנעד הירושלמי לרענן את השורות בהנהגת השכונות אחרי 12 שנה של סטגנציה".

"בנוסף, הגדלנו את תקציב מורשת ישראל ב-60% שאפשרו לנו להגדיל משמעותית את אירועי המורשת באירועים בבתי כנסת ובקהילות שלא סופקו עד היום בהיעדר תקציב". בנוסף להגדלת תקציב המורשת זכיתי להוביל את בניית המרכז הרוחני ליהדות אתיופיה שנבנה בשכונת נווה יעקב ולהמשיך ללוות אותה באופן קבוע".

קינג מוסיף כי הדבר שסיעת מאוחדים גאה בו במיוחד, הוא הגדלה במאות אחוזים של תקציב האגף לקידום הנוער הנושר הדתי לאומי. "זאת על רקע הגידול במספר הנוער הנפלא, בעקבות מגפת הקורונה. "בנוסף, במסגרת אחריותנו על תנועות הנוער, החלטנו על ותקצבנו את הקמת סניפי תנועות הנוער הדתיות לאומיות בשכונות בחומת שמואל, פסגת זאב וקריית מנחם".

קינג שמחזיק את תיק איכות הסביבה בעירייה ידוע כמי שהתחום קרוב מאוד לליבו. "מאז שהשר רפול מינה אותי לנאמן ניקיון לפני 25 שנה אני עוסק המון באיכות הסביבה ומשבר האקלים, אני תמיד חוזר על זה שהסוגייה היחידה שאני מסכים איתה עם השמאל זה איכות הסביבה", הוא צוחק. "כמי שמחובר לנשמה של ירושלים אתה רוצה לראות אותה ירוקה, נקייה ובריאה ובין היתר עם אוויר צלול כיין עד כמה שאפשר ולכן אני מקדיש לכך זמן רב מעבודתי. כך, זכיתי להוביל החל מ-2021 פיילוט רפורמה ירוקה בעירייה ובכל המוסדות העירוניים שהביא תוך שנה לצמצום של עשרות אחוזים במוצרים חד פעמיים ומזהמים, להעביר את חוק עזר עירוני לעיר מופחתת פליטות תחבורה, אני מקדיש זמן מכובד לאיכות הסביבה כי זה חלק מהבסיס. בנוסף ביולי 2019 הגשנו עתירה כנגד המדינה על הקפאת תוכנית הבנייה של 2600 יח"ד בגבעת המטוס וחמישה חודשים אחרי העתירה המשכנו עם הבנייה".

ביולי 2019 הגישה סיעת מאוחדים בראשות קינג עתירה כנגד המדינה על הקפאת תוכנית הבנייה של 2600 יח"ד בגבעת המטוס. חמישה חודשים אחרי ובסיוע ראש העיר משה לאון החלה ממשלת ישראל בהכשרת השטח לבנייה. "עד ל-2021 ובמשך 8 שנים פעלתי בהתנדבות כחבר מועצה ואף כסגן ראש עיר בהתנדבות ללא שכר, ובזמן זה זכיתי לנהל במקביל את הקרן לאדמות ישראל שגאלה עשרות דונמים במזרח העיר והיום מקודמות על שטחים אלה אלפי יחידות דיור בשכונות ג'בל מוכבר, בית חנינא, אום טובא ועוד".

לסיום אמר: "דלתי פתוחה ל'נעם'. הם יודעים היטב מי פעל יותר מכל גורם אחר עבור מה שחשוב להם ברמה העירונית בלי שביקשתי מהם במשך עשר שנים תמורה או תמיכה, פעלתי בלעדיהם, לצידם ולא פעם סייעתי להם בגיוס תורמים לשם קידום המאבקים שהם היו מעורבים בהם".