נתניהו, גולדקנופף וגפני
נתניהו, גולדקנופף וגפניצילום: Yonatan Sindel/Flash90. חיים טוויטו. ערוץ 7 ופלאש90

בכירים במפלגות החרדיות מבהירים בימים האחרונים לראש הממשלה כי הם לא מתכוונים לוותר ויתורים נוספים או לדחות את העברת חוק הגיוס, כך מדווח העיתון "ישראל היום".

על פי הדיווח, אמר גורם בכיר במפלגות החרדיות, "אותנו לא מעניין אם תהיה רפורמה או לא - על הגיוס אנחנו לא מוותרים".

היום יכנס ראש הממשלה דיון עם שרי הביטחון והאוצר לדון בחוק יוקרת השירות הצבאי שמוביל גלנט, לפיו, במקביל לפטור המתוכנן בחוק הגיוס, יעלה משמעותית שכר המשרתים והלוחמים.

כך, חוק הגיוס מחבילת חוקים, וביניהם חוק יסוד: לימוד התורה, חוק הגיוס וחוק יוקרת השירות. חוק יסוד: לימוד התורה ישווה בין מעמד אברך לחייל כדי לתת מענה לבג"ץ בעניין השוויון. חוק הגיוס ייתן פטור ללומדי התורה, וחוק יוקרת השירות נועד להעלות משמעותית את שכר החיילים המשרתים.

שר הביטחון וגורמי המקצוע סבורים כי העלאת שכר החיילים תגרום גם לחרדים ה"מתנדנדים" בין הישארות בישיבה לבין יציאה לעבודה, לפנות לצבא על מנת להיכנס בשערי החברה הישראלית, וגם תינתן להם אפשרות לקנות מקצוע. על פי חוק יוקרת השירות, יעלה שכר החיילים הקרביים משמעותית, עד לאזור שכר המינימום במשק.

אחת הסוגיות השנויות במחלוקת היא ענייני תקציב. שר הביטחון גלנט דורש עוד כעשרה מיליארד שקלים להעלאת שכר המשרתים, אולם שר האוצר סמוטריץ' מסכים לכמחצית מהסכום.

בתוך כך, בוועד הישיבות מכוונים את המיועדים לשירות ביטחון כיצד להתנהל בימים אלה, בהם פקע תוקף חוק הגיוס.

"לגבי תקופת המעבר האמורה, הגענו לסיכומים ברורים מול הרשויות המוסמכות. דווקא בתקופה רגישה זו, שההנחיות לא עוגנו כנדרש, מוטלת חובת ההשתדלות על תלמידי הישיבות שתורתם אומנותם, לנהוג בשום שכל, באחריות מרבית ובהקפדה יתרה על מספר כללים בסיסיים כדי לשמור על ההכרה בהם כבן ישיבה שתורתו אומנותו, על כל המשתמע מכך", נכתב בהוראות שפרסמו בוועד הישיבות.