עמית סגל
עמית סגלצילום: Yonatan Sindel/Flash90

הפרשן עמית סגל מבקר במלים חריפות את נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות במאמר שפרסם באתר חדשות 12 על רקע הדיון בעתירות נגד צמצום עילת הסבירות.

"ברק הצליח, אך חיות כבר לא תוכל להסתיר את המחיר הכבד של מהפכה נוספת. המהפכה החוקתית של אהרן ברק בתשעה בנובמבר 1995 נולדה כמעט בדממה. עיתוני הבוקר הוקדשו אז כמעט כולם להשלכות רצח רבין, והידיעות נדחקו לעמודים אחוריים. ספק אם אפילו אחד ממאה ישראלים הבין מה משמעות ההכרה שהעניק העליון לעצמו לפסול חוקים. המהפכה החוקתית של אסתר חיות, אם תתרחש כזו ב-12 בספטמבר 2023, תצא לעולם בקול נפץ אדיר", טען סגל.

הוא הוסיף כי "חיות קידמה במהירות שיא, בניגוד לכל תקדימי העבר, את הדיון בעתירה. במקום חודשים ושנים, ימים ושבועות. שופטים רבים בהרכב ניסו להאט מעט, אבל לחיות היה חשוב, אפילו קריטי, לדון בכך כאשר בעליון יש עוד רוב אקטיביסטי. נתניהו מבין זאת, ולכן הוא חותר להציג פשרה חד צדדית, שרצוי היה מבחינתו להציגה לפני הישיבה הבוקר, אבל אפשר גם להציגה לפני פרסום פסק הדין, באופן שייתר את הדיון ויחסוך את המשבר החוקתי הנורא שבפתח. ועל כן, אין מנוס מהמסקנה שגם אם לא להשליך לפח את צמצום עילת הסבירות, חיות מעוניינת לכרסם בה קשות: למשל, להחזיר לכנסת לחקיקה מחדש. למשל, לצמצם את החקיקה בדרך של פרשנות".

סגל העריך כי "אם העליון יתערב בפסק הדין, המשמעות תהיה שאין עוד כל בקרה עליו בסכסוך מול הרשות המחוקקת והמבצעת. חיות יודעת זאת, אפשר להניח שגם היא מייחלת לפשרה של הרגע האחרון, שתאפשר לה לפרוש עם פסק דין אחר, בלי ההיסטוריה ובלי ההיסטריה".