באולפן ערוץ 7 מתארח במסגרת מיזם 'מאוסלו לריבונות' של ערוץ 7 ותנועת הריבונות, סא"ל במיל עו"ד מוריס הירש, מי שהיה ראש התביעה הצבאית באיו"ש במשך תקופה ארוכה, מכיר את מאפייני השטח לגווניו, ומתייחס לסיכויי החלת הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון.

בראשית דבריו מבקש הירש להסיר מעל שולחן הדיונים את המילה 'אפרטהייד' שלדבריו אינה קשורה למציאות כלל ועיקר. "אפרטהייד הוא שלטון מיעוט קטן על רוב גדול על בסיס טעמי גזע. זו לא מדינת ישראל. אמנם ראש המוסד לשעבר זורק את המילה הזו אבל זה ממש לא קשור למציאות שלנו".

הירש מדגיש כי הטופוגרפיה והמיקום של יהודה ושומרון מובילים למסקנה אחת והיא האיסור בתכלית האיסור שתקום שם מדינה אחרת, ולאחר מסקנה זו נותר לחשוב כיצד בכל זאת משליטים שם סדר ודואגים לביטחון ישראל תוך דאגה לזכויות האזרח של המתגוררים שם.

לדבריו הסכמי אוסלו הטמיעו בנו את התחושה שיש רק שתי אלטרנטיבות, או שתי מדינות לשני עמים או מדינה אחת לכל אזרחיה, מדינת אפרטהייד, בעוד לדבריו הדברים אינם מתיישבים לא עם העובדות ולא עם ההסטוריה ומשום כך יש לחשוב על התהליכים שיש לעבור כדי להחיל ריבונות על יהודה ושומרון ולוודא שניתן להגיע למציאות של שליטה ביטחונית בראש ובראשונה.

באשר למעמד שני מיליון הערבים שחיים ביהודה ושומרון לוקח אותנו הירש להיסטוריה שבה מעולם לא נהנו אותם שני מיליון מאזרחות מיוחדת. הם היו תחת שלטון עותומאני ובהמשך תחת שלטון המנדט שנועד להקים בית לאומי לעם היהודי על השטח כולו, בהמשך השתלטו על השטח הירדנים באופן בלתי חוקי ונתנו לערביי יו"ש אזרחות.

מחקר שנערך על ידי תנועת הביטחוניסטים בחן 63 אזורים בעולם הנשלטים על ידי מדינה שאינה מעניקה שוויון זכויות לאזרחיהן ואיש אינו מרים על כך גבה ואינו שואל שאלה. המציאויות השונות ברחבי העולם מלמדות על אפשרויות שונות של אוטונומיות בדרכים כאלה ואחרות. אחת האפשרויות שמעלה הירש היא שהפלשתינים יצביעו לפרלמנט הירדני שאליו יש להם זיקה. אין סיבה שישראל תשא בנטל לבדה ללא מדינות האזור. המדינות השונות במזרח התיכון צריכות לאפשר לפליטים הפלשתינים שבשטחה מעמד שיאפשר להם חיים סבירים ונורמאליים שלא ינציח את הפליטות. היעד, הוא אומר, שליטה ריבונית שנותנת מענה ביטחוני לצרכיה של ישראל לצד מענה אזרחי לתושבי האזורים הללו. לטעמו מדובר בשלבים מדורגים ואין מקום לחשוב על מהפך מאפס למאה. כך היה גם במזרח ירושלים.

על מהלכי הריבונות נשאל הירש כיצד לטעמו ניתן להתמודד עם המשמעויות הביטחוניות של מחיקת הקו הירוק, מה שיאפשר לא רק חופש תנועה משכם ורמאללה לכל נקודה בארץ, אלא גם מעבר למגורים של ערביי יהודה ושומרון בכל מקום ברחבי ישראל. לדבריו אכן יש לחשוב על הדברים, אך נראה שממשלות ישראל מעולם לא היו רציניות בסוגיה זו של ריבונות, מאחר ומעולם לא נעשתה עבודת מטה סדורה למפות את הסוגיות שיש להתמודד איתן, מה הדרכים להחיל את הדין הישראלי ביהודה ושומרון באיזה סדר ומה המענה לסוגיות שכאלה.

הירש מציין שגם מהלך של החת ריבונות על בקעת הירדן יחייב מחשבה על סוגיות מעין אלה והדברים יכללו הצבת מעברי ביטחון ברמות כאלה ואחרות. כך גם סוגיית ההתיישבות תצטרך מענה בהיבט הדין הישראלי. סוגיה נוספת היא תקופת המעבר בין השלטון הצבאי לשלטון האזרחי ועוד ועוד כאשר ההשלכות הביטחוניות בצמרת רשימת הסוגיות הדורשות מענה ומחשבה סדורה.

עם כל זאת הוא משוכנע ששליטה ריבונית ישראלית ישירה על השטח ללא מתווך זר תגרום לשיפור משמעותי במצבה של ישראל גם בהיבט הביטחוני שלא יאפשר לקיני הטרור להתעצם בערים ולאמל"ח לעבור ממקום למקום.

באשר לאפשרות מעבר המגורים של פלשתינים בעלי אמצעים לתוככי ישראל הקטנה ביום שאחרי הריבונות, אומר הירש שהדאגה נובעת מתוך המחשבה שכל הפלשתינים בעלי מוטיבציה טרוריסטית בעוד להערכתו לא כך הם פני הדברים ומרבית האוכלוסייה הפלשתינית חפצת חיים שלווים וגורמי הטרור והרש"פ הם שמסיתים לטרור, מתמרצים ומתגמלים אותו ומעודדים לטרור. כשהגורמים הללו לא יהיו בתמונה היכולת הישראלית להתמודד עם הטרור תשתפר ללא היכר.

בדבריו מדגיש הירש כי יש להפנים שתכנית ריבונות חייבת לכלול בראש ובראשונה את פירוקה של הרשות הפלשתינית. ,אין טעםן להמשיך במשחק הזה. תהליך אוסלו המציא את הרש"פ כמייצגת את האוכלוסייה ביהודה ושומרון ועשה כיחידה גיאוגרפית אחת למרות שזה שקר גדול ולא מדובר ביחידה אחת. מאז שחמאס השתלט על הרצועה וסילק משם את הפתח' יש לנו שם כבר 17 שנה חמסטאן בעזה ופתח' לנד באזורים מסוימים ביהודה ושומרון ואבו מאזן לא שולט אפילו לא בכל הערים שאמורים להיות תחת שליטת הרש"פ. נצטרך לפרק את הארגונים החמושים האלה מנשקם. זה אפשרי וצריך להיות חלק אינטגראלי משלטת הסדר גם ללא קשר לריבונות. אלפי מחבלים כבר נושאים נשק חוקי ולא חוקי שאיש בישראל לא יודע במה כלי נשק מדובר. אנחנו חייבים בפירוק טוטאלי של המחבלים מנשקם".