יו"ר הכנסת אמיר אוחנה
יו"ר הכנסת אמיר אוחנהצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר הכנסת אמיר אוחנה חושף הבוקר (חמישי) את התוכנית של הקואליציה לעקיפת פסילת חוקי יסוד על ידי בג"ץ - אם יחליטו השופטים לנקוט בצעד - לראשונה בהיסטוריה.

בראיון לעיתון "ידיעות אחרונות" מתייחס אוחנה לאמירתו לפיה "הכנסת לא תקבל בהכנעה את רמיסתה" ואומר כי בקואליציה שוקלים, בין היתר, קידום הקמת בית משפט לחוקה, שלא יהיה בנוי רק משופטים.

לדבריו, בית המשפט לחוקה יחליף למעשה את בג"ץ, אולם לא יפגע במוסד בית המשפט העליון. "יש מגוון רעיונות להצעות חוק שהכנסת תביא כדי להתמודד עם הרמיסה הזו, בין היתר גם הקמת בית משפט לנושאים חוקתיים".

"בבית משפט לחוקה, שיוסמך לדון בנושאים החוקתיים שיש להם קיום הגם שאין חוקה לישראל, הדן בערכים, בהשקפת עולם ובמושגים מעולמות האידיאולוגיה, אין שום יתרון למשפטנים. יוכלו לשבת בו גם נציגי ציבור ממגוון תחומים. מדובר באחת מבין הצעות חוק רבות שוודאי יידונו במידת הצורך", הוסיף אוחנה.

"אני מקווה שבית המשפט יבין את מגבלות כוחו שלו ויימנע מהמשבר הזה. אין אף רשות בדמוקרטיה שהיא 'כל יכולה', והכנסת והממשלה מבינות זאת היטב. אני מקווה שגם בית המשפט מבין זאת", סיכם.

יו"ר הנהלת מרצ אורי זכי הגיב לראיון של אוחנה: "אמיר אוחנה הוא מהבזויים שכף דרכם דרכה בכנסת, והיו לא מעט כאלה".

עיתונאי חדשות 13 בר שם-אור כתב: "אוחנה רוצה להקים בית משפט אלטרנטיבי. אז שידע שאפילו בהונגריה ויקטור אורבן ויתר על הרעיון הזה אחרי שהחוק להקמת מערכת משפט אלטרנטיבית כבר עבר בפרלמנט. אבל פה החליטו לעקוף את אורבן בטרלול".

ממחאת 'כוח קפלן' נמסר: "אמיר אוחנה מתנהל כמו ילד קטן ועצבני שאם הוא לא מנצח אין משחק. הוא רוצה לקבוע את החוקים, את השופטים ואת הפסיקות. זאת דיקטטורה סטייל פוטין. חבל שמר אוחנה שוכח שמי שיבחר את השופטים זה אבי מעוז שימחק את המשפחה שלו".