מתן כהנא
מתן כהנאצילום: חיים טוויטו

חוק רבני הערים של יו"ר ועדת חוקה ח"כ שמחה רוטמן ושל ח"כ ארז מלול פורסם היום (שלישי) בנוסח מעודכן אחרי שאושר בקריאה טרומית ובו שינויים משמעותיים.

בעקבות ביקורת בקרב חלקים בציבור, החליטו בסיעת הציונות הדתית שמובילה את החוק להיות קשובים לאותם קולות ולבטל סעיף שעיגן מינויים של מאות רבני שכונות.

בנוסף הוחלט כי תבוטל פתיחת אזורי הכשרות ורבני ערים לא יוכלו לתת כשרות מחוץ לעירם כפי שקבעה הרפורמה במערכת הכשרות של שר הדתות לשעבר מתן כהנא.

החוק נמצא בימים אלו בדיונים בוועדה לקראת הכנתו לקריאה ראשונה ומחר יתקיים דיון נוסף בנוסח המעודכן שקובע כי שר הדתות יוכל למנות רב שכונה אחד או יותר בעיר שבה מכהן רב עיר ושבה מעל 50 אלף תושבים.

מטעם חבר הכנסת שמחה רוטמן נמסר כי "לאחר דיונים רבים החלטנו שנושאי רבני שכונות ירד מהחוק בשלב זה ויוסדר בתקנות. מאחר ואנו ונמצאים כבר הרבה שנים בחוסרים ברבני ערים ורבני שכונות כדאי שמשרד הדתות יתחיל קודם במינוי רבני ערים ואז יגיע עם עבודת מטה בשלה יותר לקביעת הקריטריונים למינוי רבני שכונות".

"בנוסף, מאחר והחלטנו לחזק את כוחם של התושבים בבחירת רבני ערים אך טבעי שרב עיר לא יוכל לתת כשרות מחוץ לתחומי העיר שבחרה בו".

תני פרנק מנהל המרכז ליהדות ומדינה מבית מכון הרטמן מסר "במשך עשרות שנים, מערך הכשרות מהווה כר פורה לשחיתות ולמינוי מקורבים- כל זה בחסות שליטת ש"ס במשרד הדתות וברבנות. העובדה שהממשלה הנוכחית עסוקה בעיקר במחיקת הניסיון היחיד שמטרתו היתה לתקן את המצב ולאפשר תחרות בשוק הכשרות שתיטיב עם הצרכנים ועם בעלי העסקים, מעידה על כך שאין באמת רצון לשפר ולתקן למען האזרחים, אלא לבטל, להרוס ולפעול מתוך אינטרסים פוליטיים. זוהי עוד דרך להמאיס את היהדות על הציבור ולפגוע בשירותי הדת".