שאול לביא
שאול לביאצילום: באדיבות המצלם

מתפללי בית הכנסת הגדול בנוף הגליל מצאו דרך מקורית להביע את הכבוד שהם רוחשים למתפלל הוותיק, שאול לביא שבמשך 60 השנים האחרונות מתנדב למען בית הכנסת.

בצעד לא שגרתי, הם בחרו בו לנשיא בית כנסת, העניקו לו כיסא כבוד ולשכה עם שולחן עליו מוצבים דגלי ישראל, כיאה לנשיא.

שאול לביא הוא המתפלל הוותיק בבית הכנסת הגדול בנוף הגליל. למרות שאינו משמש כגבאי בתפקידו, הוא פעיל כבר 60 שנים למען צרכי המבנה והמתפללים. לא פעם מוציא מכיסו סכומי כסף לטובת תחזוקת בית הכנסת, גינון ורכישת ציוד.

לביא הוא פטריוט ישראלי שעלה לארץ מקנדה בשנת 1963 והשתקע בנוף הגליל. הקשר שלו עם בית הכנסת המרכזי הוא אהבה ממבט ראשון.

"זהו אחד מבתי הכנסת היפים והמיוחדים בישראל. הוא בנוי בצורה ארכיטקטונית מיוחדת, עם גג בצורה של כיפה הפוכה וקיר אבן בתוך המבנה כמו בכותל" סיפר בהתרגשות.

ואכן, בית הכנסת הגדול בנוף הגליל נחשב לאחד משיאיה של האדריכלות הישראלית, שעסקה בעשורים הראשונים לקיומה גם בתכנון בתי כנסת ובניסיון להעניק פרשנות חדשה למוסדות הדת היהודיים.

בית הכנסת תוכנן על ידי האדריכל נחום זולוטוב ז"ל בצורה של מעין חללית ענקית עשויה מבטון, פלדה, זכוכית ואבן מקומית. במקום מבנה בולט עם תקרה שטוחה או כיפה מסורתית, המבנה בנוי בצורה של כיפת בטון הפוכה על פיה המוקפת קירות מסך זכוכית היוצרים אשליה שהכיפה מרחפת באוויר. אולם התפילה משתרע על פני 400 מטרים רבועים ומכיל 500 מתפללים ומתפללות.

ב–60 השנים האחרונות שאול הוא הראשון שפותח מדי בוקר את בית הכנסת והאחרון שיוצא ממנו. למרות גילו המבוגר הוא ממשיך לדאוג לצרכים של בית הכנסת והמתפללים ועסוק במיוחד בתקופת החגים ולקראת יום הכיפורים.

"בכל שנה יש תכונה מיוחדת לקראת יום הכיפורים, בית הכנסת מתמלא באנשים שבימים רגילים לא מגיעים, זה כיף גדול לראות את המקום מלא באנשים".

לקראת יום הולדתו ה-90 החליטו מתפללי בית הכנסת באמצעות הועד בראשות הרב הראשי של העיר, ישעיהו הרצל להעניק לשאול את התואר נשיא בית הכנסת הגדול.

כיאה לנשיא הוקצה לשאול מושב מיוחד עם שולחו עליו מוצבים שני דגלי ישראל. "בשל מעשיו ותרומתו למען בית הכנסת הענקנו לשאול את התואר נשיא ואנו גם פונים אליו בכבוד הנשיא כאות הערכה וכבוד" אמר הרב ישעיהו הרצל.

ראש העיר רונן פלוט הוסיף: "שאול הוא איש יקר שהקדיש את רוב חייו בעשייה התנדבותית למען קהילת המתפללים ובית הכנסת הקרוב לליבו, ללא רצון או בקשה לקבל תמורה. ערב יום הכיפורים, אני מברך על הכבוד המוענק לו בזכות פועלו"