גלעד ארדן
גלעד ארדןצילום: Arie Leib Abrams/Flash90

שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן התייחס בריאיון הבוקר (חמישי) לרדיו 103FM על המגעים להסכם נורמליזציה עם סעודיה וכן לדרישות מישראל בנושא הפלסטיני.

בנוגע לדבריו של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן על התקרבות בין ישראל לסעודיה אמר: "זה ברור. אני חושב שאם נשיא ארה"ב כולל את זה בדברים שהוא אומר לתקשורת, אז כנראה שגם האמריקנים מאמינים שיש פה סיכוי לא רע להישג המדהים וההיסטורי שלא חלמנו שנגיע אליו בימינו ואני מקווה שזה יקרה".

עם זאת הדגיש: "יש עוד כמובן מכשולים, אבל ראש הממשלה עדכן אותנו לאחר הפגישה (עם ביידן) ובאמת רובה התנהלה על מה הם המכשולים שעוד מתקיימים כדי להגיע להישג הזה של שלום עם סעודיה וגם על איך לבלום את איראן בהרבה מאוד הקשרים שכרגע נמצאים על השולחן".

"אני חושב שהדבר המרכזי הוא שאסור לאפשר לפלסטינים זכות וטו, וזה המסר שאנחנו אומרים כל הזמן לאמריקנים. זה מה שמנע הרבה שנים הסכמי שלום עם מדינות ערביות, כי אז הדרישות הופכות להיות בלתי אפשריות".

עוד הוסיף: "אף אחד מאיתנו לא רוצה שישראל תסכים לדרישות כאלה שיפגעו בביטחון המדינה או יסכנו את עתידה, אפילו בעד שלום עם מדינה כל כך חשובה כמו סעודיה. אבל אנחנו עוד לא בשלב מספיק מתקדם, כי רשימת הדרישות מישראל בהקשר של הפלסטינים עוד לא גובשה".

"הסעודים היו רוצים לשמוע את ברכתם של הפלסטינים לנורמליזציה עם ישראל, ולא כמו אז שהפלסטינים תקפו וקראו להסכם בין האמירויות לישראל - 'סכין בגב'".

"בסופו של דבר, לישראל יש את ההסתכלות שלה ואת סדר העדיפויות שלה, והממשלה, וקודם כל ראש הממשלה יצטרכו לקבוע מה יותר חשוב ממה. אני מניח שתוצג חבילת דרישות, וגם תועלות, וישראל תצטרך לקבל החלטה. יכול להיות שחלק מהגורמים הפוליטיים בממשלה אולי לא יאהבו את סדר העדיפויות הזה".

בהמשך אמר כי נושא הרפורמה עלה בשיחה בין ביידן לנתניהו: "האמריקנים מעלים את נושא הרפורמה המשפטית בכמעט כל פגישה וגם הנשיא העלה את זה עם ראש הממשלה".

"אני לא גורם פוליטי שייכנס עכשיו לוויכוח כזה, לא עם האמריקנים וגם לא בתוך המפה הפוליטית בישראל. אבל באופן כללי, רה"מ הנוכחי וגם בכלל, רוב המדינות שאני רואה כאן באו"ם, לא כל כך מאפשרות למדינות אחרות להכתיב להן בעניינים הפנימיים ביותר", הבהיר ארדן.

"אפשר להסביר את העובדה שישראל מחויבת לערכי הדמוקרטיה ותמשיך תמיד להיות מחויבות להם, ואפשר לרדת לפרטים ולהסביר למה שינוי מסוים לא באמת מסכן את הדמוקרטיה הישראלית. במובן מסוים, גם אפשר לראות את עניין ההפגנות החופשיות... אתה יודע, במדינות אחרות, שבאמת אין בהן דמוקרטיה, אי אפשר להפגין בצורה כזאת ולא לחשוש - וטוב שכולנו חיים במדינה שבה כל אחד יכול למחות איפה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה".

"קצת כואב לי ומצער אותי שבשבוע שהוא פסגת הדיפלומטיה העולמית ואנחנו מנסים למקסם את האינטרסים של ישראל בפגישות כל כך חשובות מול גרמניה, דרום קוריאה, טורקיה, אוקראינה ועוד, אז תשומת הלב בהקשר של ישראל מוסטת לנושא שעם כל הכבוד, האו"ם לא יכריע בו, אף אחד לא יכתיב לישראל, אלא רק כנסת ישראל תכריע ואזרחי ישראל יכריעו", סיכם.