פעולות הריסה
פעולות הריסהצילום: דוברות שומרון

מסמכים פנימיים של גדוד מג"ב שכם, שמוצב בבסיס תפוח שבשומרון, שהגיעו לידי העיתון "ישראל היום", חושפים כי בשנים 2021-2017 כ-90% מפעילות משמר הגבול בכל הנוגע לאבטחת מבצעי פינוי והריסה של בנייה בלתי חוקית הופנתה להתיישבות היהודית.

גורמים בהתיישבות טוענים כי מדובר בהוכחה לאכיפה בררנית ביו"ש.

מנגד מציגים גורמי האכיפה זה זמן רב נתונים שלפיהם יש יותר פעילות כנגד בתים של פלסטינים. ביולי האחרון נחשף כי ב-2022 נהרסו 500 מבנים פלשתיניים מתוך 1,600, לעומת 67 מבנים ישראליים שנהרסו מתוך 340 מבנים שאותרו.

אלא שמהמסמכים של מג"ב עולה כי הכוחות פעלו בשנים אלו ב-89 אירועים של הריסה בשומרון, מתוכם 80 פעולות שנעשו בגבעות וביישובים הישראליים. בין מבצעי ההריסה והפינוי ניתן למצוא מספר רב של הריסות בישיבת חומש וביצהר, החרמות ציוד והרס בחווה היהודית ששכנה בהר עיבל, וכן הרס בחוות גלעד, בתפוח ובאלון מורה.

נתון נוסף שעולה מהמסמכים הוא מספר העצורים במבצעי ההריסה. בעוד בשורת פעולות הרס שבוצעו בהתיישבות היהודית צוין בהערות כי בוצעו מעצרים, בתשעת הפינויים במגזר הערבי לא נעצר ולו אדם אחד.

גורמים בהתיישבות טוענים כי "לראות את הנתונים האלה שחור על גבי לבן במסמך משטרתי רשמי זה דבר מקומם ובלתי נתפס, אולם אי אפשר להגיד שאנחנו מופתעים. כל מי שהתגורר בשומרון בשנים האחרונות ראה במו עיניו כיצד רובם המוחלט של כוחות משמר הגבול באזור מופנים כלפי הצד היהודי, אם במסעות הרס חוזרים ונשנים ואם במעצרים ובעיכובי שווא".

"את כמות המבנים הערביים הבלתי חוקיים שנהרסים כאן בשנה אמרנו תמיד שאפשר לספור על כף יד אחת, והנה הנתונים האלה מגיעים ומוכיחים שאפילו פרגנו בהערכה. ברור שמג"ב גם משתתפים מעת לעת בפעולות ביטחוניות בתוך הערים הערביות והדבר מבורך ומוערך, אך כשמדובר בהרס בתים חד־משמעית אפשר לראות כי מתקיימת אכיפה בררנית מובהקת לרעת הצד היהודי", הוסיף.

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה: "הגורם המחליט על מבצעי פינוי והריסה הינו המנהל האזרחי, ומשכך יש לפנות אליהם. משטרה ישראל מהווה גורם אשר מסייע לבצע את ההחלטות הנ"ל".