שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

בין מחלקות למחלוקות

אף אחד לא אוהב להיקלע לבית חולים, למעט לידות כמובן. באחרונה הזדמן לי להזדקק לשירותיהם של שני בתי חולים ירושלמיים (תודה על ההתעניינות. הכול בסדר, ברוך ה') ושם, כמו המוני בית ישראל, וכמו בעוד בתי חולים אחרים, פגשנו את רוחו הגדולה של העם בישראל, את האחיות המסורות, את הרופאים הדואגים, את אנשי הצוות ולצידם את המתנדבים הרבים שמגיעים לבתי החולים כדי להעניק כל אחד, מבוגרים וילדים, מיכולותיו, מכישרונותיו ומתרומותיו.

הם היו שם לגווניהם ולתפיסותיהם, ללא הבדל בין ימין ושמאל, דתיים חילוניים וחרדים, עושים ככל יכולתם כדי להקל על המאושפזים את שעותיהם הקשות. למלאכים והמלאכיות בלבן ובירוק הצטרפו גם מלאכים על אזרחי שהקדישו לכך משעותיהם היקרות ביום ובלילה, בחול, בשבתות ובחגים.

אין בשורות הללו שום חידוש. כל מי שנזקק לבית חולים פגש את התופעה הברוכה הזו, ובכל הארץ. תופעות שוליות של הפגנת רופאים נעלמות ומתאדות אל מול טוב הלב הענק ששוטף שם את המסדרונות. מה שנותר לנו הוא לעשות הכול כדי לזהות את הטוב הישראלי המאוחד הזה גם ברחובות ובשווקים, גם בוויכוחים ובמחלוקות. לא כדאי להזדקק לבתי חולים כדי לפקוח את העיניים.

סיבה רצינית אחת

יש מי שתמהים ושואלים איך אפשר להטיל ספק בהרשעתו של עמירם בן אוליאל בערכאות משפטיות מכובדות. נזכיר להם שאנחנו למודי ניסיון עם עמוס ברנס, רומן זדורוב, כנופיית מע"צ, סלימן אל עבוד, "רוצחי" אולג שייחט ז"ל, ולכן אנחנו יודעים שבדרכים אלימות, נפשיות ופיזיות, מאוד קל "לשכנע" מישהו שהוא ביצע מעשים חמורים.

אבל מעבר לכך אני מבקש לשאול, האם מישהו יודע על נתון אחד שכן מפליל את בן אוליאל? גרדו היטב בפדחת וספרו לנו אם ידוע לכם על נתון אובייקטיבי כלשהו שמצדיק את הרשעתו...

מדובר במי שיש לו אליבי לליל האירוע, מי שהעדויות מזירת האירוע מפריכות כל קשר אליו (העדויות מדברות על שני אנשים והוא "הודה" במעשה שעשה לבדו, "הודה" שהגיע רגלית ולא רכוב, גם אם רוצים לשייך אליו את הכיתוב שעל הקיר 'יחי המלך המשיח', מדובר בכיתוב שתואם כידוע סיסמאות של חסידות אחרת ולא של ברסלב, החסידות לה משתייך בן אוליאל, ועוד לא דיברנו על הטענה שלא נבדקה על חילופי הצתות סדרתית בין חמולות בכפר, כולל אחרי שאירוע משפחת דוואבשה התרחש, ועוד ועוד.

אז מישהו מוכן לומר לנו ברצינות על איזה ממצא פורנזי מתבססת ההרשעה? ולא, הודאה בעינויים היא לא ממצא ולא פורנזי. איך אמר בשחזור סנ"צ אמויאל, הקצין שהיה אחראי על החקירה? "אם הוא יורד מהרכב ולא אומר כלום אין לחקירת השב"כ שום משמעות". מסתבר שגם לו היה ברור שהודאה שכזו גם כרעי תרנגולת יותר יציבים ממנה.

במשך שנים ליוויתי כאן דרך מומחים וחוקרים את פרשת זדורוב שכזכור "הודה" ברצח תאיר ראדה ז"ל. שנים קודם לכן עסקתי כאן בפרשת עמוס ברנס ז"ל, כולל ראיונות שקיימתי אתו על הדרכים ממנו נגבתה ממנו ההודאה ("אם תעבור את מה שעברתי תודה גם ברצח ארלוזורוב", אמר לי אז). לאחר הקורס המזורז הזה שקיבלתי בשתי הפרשיות הללו, ולאחר היכרות שטחית יחסית בפרשיות אחרות, אני מרשה לעצמי להניח סימן שאלה ענק על הרשעת בן אוליאל, ואולי אפילו סימן קריאה שאומר את ההיפך מהרשעתו.

משום כך אני מבקש כאן, אם למישהו, אזרח, איש משטרה או כל גורם אחר, יש ראיה של ממש שמוכיחה את הרשעתו שיציג אותה לעיני כולנו.

קצת נימוס, רבותיי

אתם רוצים להפגין? זכותכם. רוצים לזעוק ברחובות? סבבה אגוזים. רוצים על הדרך גם לנצל את ההזדמנות לטובת שופינג בניו יורק? אחלן וסחלן. אבל נראה לי שהנימוס כלפי האמריקאים, מארחיכם, מחייב שלא תפגינו בארצם נגד מהלכים ישראליים שבסך הכול רוצים לקרב את הדמוקרטיה שלנו לזו שלהם.

אם הם היו יודעים שאתם, חברים יקרים, זועקים נגד עילת סבירות שבדמוקרטיה שלהם איש לא שמע את שמעה, אם הם היו מבינים שאתם מפגינים בעד המשך שלטון שופטים שנבחרים על ידי עצמם, סביר להניח שהם היו מגלגלים עיניים, מכים באצבע על פינת קודקודם, מבינים שמישהו כאן ירד מהפסים והולכים לדרכם.

למי שעדיין לא הבין

אז אמנם אותה טייסת מסוקים העניקה שי ארוז בצלופן לכל ארגוני ה-BDS כשטענה את ההבל המופרך על טייסים שלא בטוחים שהפקודה שקיבלו להפציץ בתים עם ילדים היא פקודה חוקית, אבל משהו טוב בכל זאת יצא מדבריה באותו ראיון הזוי ב'60 דקות'.

היה זה כשהטייסת דנן הבהירה קבל עם ועולם שהיעד והתקווה הם סוף הכיבוש, ומאותו רגע הכול ברור, גם למי שמשום מה עדיין לא הבין על מה המחאה ועל מה המהומה. לא עילה, לא סבירות, לא ועדה ולא בחירת שופטים. זה הימין שמוציא אותם מדעתם. זה הביבי הזה שמקפיץ להם את הפיוז, ושיפסיקו לספר לנו שהמחאה גדושה באנשי ימין וזו ההוכחה לענייניותה. גם לשמאל כבר נמאס.

תעריפי הטרור

אם במקרה לא ראיתם, חפשו את הכתבה ב'ישראל היום' על תשלומי הרש"פ למחבלים ובני משפחותיהם. העיקרון ידוע לכולנו ומקומם את כולנו, אבל כדאי להיחשף לנתונים ולמספרים ובעיקר לכותרת המחקר שמובא בכותרת הכתבה: הרש"פ משלמת למחבלים סכומים גבוהים יותר מהסכומים שמקבלים מחבלי חיזבאללה, דאע"ש וארגונים אחרים.

כשיש בינינו שדואגים בלהט הזוי כל כך שלאנשים הללו תקום מדינה, חשוב להזכיר להם את הנתונים הללו ושיחשבו שוב על משמעות התקוות המוזרות הללו שלהם.

מנהיגים ואחריות

אחרי שכל כך הרבה פעמים שמענו את המומחים המדופלמים לתורת ההסתה מסבירים לנו שלמילים יש כוח, שמילים הורגות, שמה שאומרים מנהיגים משפיע על מעשים שעושים אזרחים, מוזר ומשונה שהעקרונות הללו טובים רק כביקורת על נתניהו או מישהו אחר מימין.

מוזר ומשונה שאף אחד מאותם מנהיגים שדיברו על מריצה שתיקח את החרדים למזבלה, שהפכו כל איזכור יהודי להדתה אכזרית, שהתנשאו על החרדים וקבעו שהם כבר לא יקבעו כאן, ששתקו כשחרדים הוגדרו מוצצי דם וכשהיה מי שייחל לראות אותם נחנקים כשהתפילין כרוכות על צווארם ועוד פנינים מים הגועל שמסביב, אף אחד מאותם מנהיגים לא מוצא היום לנכון לקחת אחריות ולומר שהוא היה אבן הדומינו הראשונה שאחריתה דבריו של רון קופמן, רדיפת הרב יגאל לוינשטיין, יריקות וגידופים על חרדים, וכאבן דומינו ראשונה שכזו הוא מתנצל בפני כולנו ומבטיח להשתנות.

חתימה שכזו

רגע לפני יום כיפור פנו עוברי אורח לקאטו הזקן בברכת 'גמר חתימה טובה' והוא, שבאמת רצה להשיב להם בברכה דומה, לא הצליח להתאפק ושוב זה נפלט לו: ''איזה טובה? על מה אתם מדברים? מתחת לאף חותמים לנו על עוד עונה של ארץ נהדרת. די. נמאס".

להערות ולהארות שלכם: [email protected]