אריה קינג
אריה קינגצילום: ערוץ 7

המרכז לנפגעי גזענות, עמותת עיר עמים, הזרוע הציבורית והמשפטית של התנועה הרפורמית וארגונים נוספים הגישו ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה בקשה לקבוע כי רשימת "מאוחדים עם אריה קינג" מנועה מלהשתתף בבחירות הקרובות למועצת העיר ירושלים.

לטענת הארגונים, "יש במטרותיה ובמעשיה של רשימת 'מאוחדים עם אריה קינג' במפורש או במשתמע, משום שלילת האופי הדמוקרטי של המדינה וכן הסתה לגזענות".

בפנייתם כללו ראיות וציטוטים מפרסומי הרשימה לצד התבטאויות ומעשים מצד העומד בראשה - אריה קינג: "מכולם עולה באופן חד משמעי וברור כי קידום תפיסות גזעניות ומסיתות בפרט כנגד ערבים וחתירה להוצאתן לפועל, לצד מאבק עיקש בקהילת הלהט"ב תוך הפצת שנאה כלפי המשתייכים לה, וכן הבעת התנגדות גורפת נגד יוזמות לדו קיום ולחיים משותפים של כלל אוכלוסיית העיר, על גווניה השונים - כולם מהווים מטרות מרכזיות של הרשימה המחייבות לקבוע כי היא מנועה מלהתמודד בבחירות".

בבקשה ציטטו הארגונים ראיון שנערך עם קינג באתר הארץ לקראת בחירות 2013, בו אמר: "הבעיה של ערבים בפארקים היא בעיה שחורגת משכונות קו התפר... התוצאה היא שמשפחות רבות מדירות את רגליהם מהפארקים. לי אין בעיה אני חי עם ערבים, אבל לרוב היהודים יש בעיה ואפשר להבין אותם".

לסיכום, כותבו העותרים כי "בשלל הראיות שהוצגו לעיל יש כדי לבסס באופן חד משמעי, משכנע וברור, כי המעשים והמטרות של הרשימה נגועים בהסתה לגזענות ובחתירה תחת ערכיה הדמוקרטיים של המדינה, ומחייבים לקבוע כי הרשימה מנועה מלהשתתף בבחירות למועצת העיר ירושלים".

"מדובר במסה קריטית של ראיות בעלות אמינות גבוהה ביותר, בכללן, דברים שנכתבו, נאמרו ופורסמו על ידי העומדים בראש הסיעה אף בעת האחרונה, לרבות סרטונים והקלטות בהם נראים ונשמעים העומדים בראשה... לאור כל האמור לעיל, נבקש כי תוגש עתירה ליו"ר ועדת הבחירות המבקשת כי ייקבע כי הרשימה מנועה מלהשתתף בבחירות לרשויות המקומיות בגין הסתה לגזענות ושלילת אופייה הדמוקרטי של המדינה".

בתגובה אמר סגן ראש עיריית ירושלים ויו"ר רשימת מאוחדים עם אריה קינג: "על כך נאמר 'אין הגמל רואה את דבשתו העקומה'".

"אני מבין שסיעות מרצ וסיעת התעוררות שאך לפני רגע הוציאה אוטובוסים בחינם לחוף הים כשוחד בחירות תוך צפצוף בוטה בחוק התעמולה, מבקשות להשתמש בארגונים שונים בציניות ועזות מצח שזועקים לשמיים כדי לפסול את רשימת מאוחדים- הרשימה הערכית, האידאולוגית והמקצועית ביותר מקרב כלל הסיעות בעיר שבנויה מפסיפס רחב של אנשי ונשות ציבור מהמעלה הראשונה, אנשי ונשות אמונה עם קבלות עשייה מוכחות שהובילו לאורך השנים פרויקטים גדולים, תוכניות ומיזמים מובילים לטובת כלל תושבי ירושלים".

"לעולם, ויעידו על כך כלל הקבוצות בירושלים ללא יוצא מכן הכלל, לא עניינה כחבר מועצת עיר וכסגן ראש עיר זהות האדם, דעותיו והשקפת עולמו שפנה לעזרה. עזרתי לכל תושב ותושבת, גם לאלו המנוגדים בתכלית לתפישת עולמי, באופן הנקי והראוי ביותר ויעידו על כך מתחריי במועצת העיר. לעולם לא פעלתי עם 'פנקסנות' כלפי תושבים מסוימים, ושליח ציבור שנוהג כך חוטא בראש ובראשונה כלפי תושבי העיר ובעיקר עושה קשר בנפשו".

"לאורך כל שנותיי כאיש ציבור, עזרתי ואני עוזר ללא סייג לכלל הקהלים והקבוצות בירושלים, בין אם אלו חרדים, ערבים, מסורתיים או חילוניים ושאר הקהילות ותמיד עשיתי ואני עושה זאת ללא קשר לזהותם או נטייתם המינית, כפי שאני נוהג מול כל תושב ותושבת בעיר - יותר מכל גורם עירוני אחר. בוודאי שלאין ערוך בהשוואה לאנשי התעוררות שבעיקר עושים רעש וצלצולים ובפועל לא עושים דבר וחצי דבר עבור תושבי העיר".

עוד פרט: "זו גם הסיבה שסיעת 'מאוחדים' פועלת במשך כל הקדנציה בקרב האוכלוסייה הערבית יותר מכל סיעה אחרת, ולכן אין זה מפתיע שהיא היחידה שמקיימת מסע בחירות שכולל חוגי בית ומפגשי תושבים רבים בשכונות הערביות. לגבי קהילת הלהט"ב - מדובר בחלקה הארי בקהילה חזקה שחשה עצמה פעמים רבות כמורמת מעם עם אנשי ציבור ופוליטיקאים, לצד מנהלים בחברות המובילות במשק שמשתמשים בקשריהם ובכוחם העצום כדי לכפות את האידאולוגיה שלהם על תושבים ואנשי ציבור, וכמובן שגם בתוכה ישנם תושבים חלשים יותר לצד מבוססים בדומה לכל קבוצה אחרת בירושלים. לכן אין סיבה שקהילה מסוימת תזכה לזכויות יתר ותקציבים שאף התאגדות אחרת לא מקבלת".

מהתעוררות נמסר בתגובה: "אריה קינג מפחד ומשקר כהרגלו. את הקיצוניים והמסיתים פוסלים רק בקלפי ובאולם המועצה. ב-31.10 הציבור הירושלמי יכריע האם יש לאריה קינג וסיעתו מקום בהנהגת ירושלים בחמש השנים הקרובות".

"ידענו להתייצב נגד קינג בבית המשפט בגופנו רק בשבוע שעבר, ונדע לעשות זאת גם בעתיד ככל שנדרש, בשונה משותפיו לקואליציה, חביליו את ורטון. התשובה היחידה לקיצוניים היא הצבעה להתעוררות בירושלים - קשת רחבה של מתונים, מימין ושמאל שתשאיר קיצוניים מסוכנים כמוהו מחוץ לעמדות ההשפעה על העתיד של כולנו. רק כך נוכל לשמור על ירושלים ציונית, להשאיר צעירים בירושלים ולהביא אותה לשגשוג ופריחה".