אינטרסים בינלאומיים
אינטרסים בינלאומייםצילום: רויטרס, Handout

בבית הלבן מכריזים שיש כבר מסגרת בסיס להסכם בין סעודיה לישראל, מה שמתכתב היטב עם הפומביות שניתנה באחרונה להתקדמות המגעים לקראת הסכם.

יורש העצר הסעודי מבהיר שיהיה מוכן להתגמש בסוגיה הפלשתינית אך חשובה לו סוגיית ברית ההגנה עם האמריקאים. עם ד"ר מיכל יערי, מומחית לסעודיה מהאוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת בן גוריון, שוחחנו על האינטרסים הסעודיים והמחיר הישראלי הכרוכים בהסכם.

על מה שנראה כהתנערות של בן סלמאן מהמחויבות לרעיון המדינה הפלשתינית, אומרת ד"ר יערי כי בסופו של יום אך טבעי הוא שכל מדינה תשים את האינטרסים שלה לפני אינטרסים אחרים. עם זאת "בשונה מדינות אחרות, סעודיה הובילה את המאבק הפלשתיני להקמת מדינה. כך היה ביוזמות השלום הסעודיות השונות. לארוך השנים הם תמיד אמרו שידאגו לאחיהם הפלשתיניים. כעת יש קונסטלציה מיוחדת שלא חשבנו שנראה כמותה כי תמיד חשבנו שאם יהיה הסכם שלום הוא יהיה בין ישראל לסעודיה, והנה עכשיו אנחנו רואים שמדובר בהסכם רחב ומשמעותי הרבה יותר, כשהחלק מהמשמעותי ביותר שלו הוא החלק בין סעודיה לארה"ב".

בהיבט זה, אומרת יערי, "הסעודים אומרים שהם רוצים מאוד שההסכם ייצא לפועל ולכם הם יעשו ככל האפשר כדי שהוא יתרחש ואם במסגרת הזו נקריב את הסוגיה הפלשתינית זה לא נורא כי נקבל בתמורה דבר עצום".

לזאת מוסיפה יערי הערה ולפיה דווקא בארה"ב יכולה לצוץ התנגדות להסכם במידה ויראו שהוא אינו כולל מענה לדרישות הפלשתיניות. האם התנגדות זו תהיה משמעותית או דלה בכוחה, על כך יערי אינה מרחיבה כמי שאינה מומחית לפוליטיקה האמריקאי.

על הקשרים הסעודיים עם ישראל מציינת ד"ר יערי כי מדובר ביחסים ארוכי שנים המוכרים לפחות עשרים שנה כאשר נציגי המוסד נפגשו עם גורמים בבית המלוכה הסעודי ולמעשה התכוננו יחסים בין המדינה גם ללא הסכם, מה שהיה נוח לשתי המדינות שהתנהלו מתחת לרדאר התקשורתי ובכך התאפשר להן מרחב פעולה רחב ללא לחץ ציבורי מכאן או מכאן.

האם קיימת בכלל אפשרות ללחץ ציבורי על בית המלוכה ביום שאחרי פרסום הקשרים? האם סעודיה היא מדינה שמתייחסת להתנגדויות מעין אלה? יערי מסכימה שאכן מאחר ולא מדובר במדינה דמוקרטית כל הכרעה של יורש העצר היא זו שתתקבל ותיושם, אך עם זאת לבית המלוכה ברור שכדי להבטיח את היציבות השלטונית שלו ולמנוע מצב בו אחרי כמה עשרות שנים יקרוס בית המלוכה כפי שקרה במדינות מוסלמיות אחרות, הרי שנכון לקדם מהלכים דרמטיים שכאלה מתוך הסכמה רחבה ככל הניתן.

לטעמה ולהערכתה בסופו של יום ברחוב הסעודי "הסנטימנט כלפי הבעיה הפלשתינית ממשיך להתקיים, אבל את האזרח הסעודי מעניינים הרבה דברים אחרים.

הזכרנו בפני ד"ר יערי כי התקדים המצרי הוכיח שהסכם השלום לא בוטל גם כאשר השלטון נפל לידיים הקיצוניות ביותר. האם לא נכון להעריך שכך יקרה גם במקרה הסעודי במידה ותתחולל שם מהפכה, וזאת בשל מערך אינטרסים הדוק שבו כל שלטון ימצא ערך בהסכם עם ישראל? יערי מזכירה כי לצד התקדים המצרי ישנו גם זה הטורקי שבו כאשר היחסים התדרדרו בין ישראל לטורקיה הדבר השפיע על האינטרסים הביטחוניים של ישראל.

עוד היא מוסיפה ומציינת כי בעוד השלום עם מצרים וירדן קר ומנוכר, התקווה היא לשלום חם ותוסס עם סעודיה, כזה שיאפיל אפילו על ההסכם עם האמירויות, וכדי שזה יקרה יש לקיים דיון על כלל הסוגיות הבוערות והכואבות ולא לטייח אותן.

בהקשר זה של הסוגיה הפלשתינית סבורה ד"ר יערי כי ממשלת ישראל טועה כאשר היא מזלזלת בפלשתינים ולועגת להם על שעניינם נותר מחוץ להסכם. לטעמה נכון היה שראש הממשלה יבהיר כי נכון לשעה זו הסוגיה לא תחתור לפתרון, אך הוא רגיש לסוגיה המטרידה רבים בעולם הערבי ומקווה שבעתיד ניתן יהיה להגיע להסדר כלשהו. אמירה שכזו הייתה מקרינה רמת אנושיות שהייתה מעבירה מסרים בצורה טובה הרבה יותר לעולם הערבי.

עוד נשאלה ד"ר יערי אודות כוחו של בית המלוכה בערב הסעודית ועל כך היא מספרת כי בניגוד אולי למדינות מוסלמיות אחרות בהן השלטון נתון בידי מיעוט הכופה את דעתו וכוחו בית המלוכה הסעודי נהנה מתמיכה רחבה מאוד. המתנגדים היחידים ליורש העצר הסעודי מגיעים דווקא מבית שכן הוא לא היה המינוי המיידי, אך השלטון יציב מאוד והאוכלוסייה הסעודית מאוד אוהבת אותו על התפנית שחולל באורחות חייהם והדברים באו לידי ביטוי בספורט, תרבות, תיירות, מוסיקה, מעמד נשים ועוד, גם אם בתחומים אחרים נהג בית המלוכה בצורה איומה וקשה מאוד.

לנוכח כל אלה שאלנו את ד"ר יערי מה יהיה המחיר שישראל אולי תיאלץ לשלם על מנת שההסכם ששתי המרוויחות הגדולות שבו הן השותפות הענקיות האחרות, סעודיה וארה"ב. "עד שלא ייחתם ההסכם לא נדע", אומרת יערי ומוסיפה כי "בהתחלה הערכנו שיהיו ויתורים לפלשתינים, אבל אז הגיעו דברי בן סמלמאן שלא מדבר על פתרון הבעיה הפלשתינית אלא על שיפור חיי הפלשתינים ולא מעבר לכך, וכשהוא מדבר במונחים כאלה כנראה התמורה לפלשתינים תהיה מאוד מאוד מצומצמת ולמעשה ישראל תקבל כאן הסכם משנה מציאות תמורת מחיר מאוד נמוך, אם בכלל".