דיזנגוף, יום כיפור
דיזנגוף, יום כיפורצילום: Tomer Neuberg/Flash 90

באחת מהקבוצות הפועלות במסגרת מחאת קפלן השמיע אחד מראשי המוחים מונולוג מעומק ליבו באשר להפרעה לתפילות יום כיפור של ארגון 'ראש יהודי' בכיכר דיזנגוף והבהיר שהוא ורבים אחרים מזועזעים מהאירוע.

"אני הכי רחוק, מרחק שנות אור, מהאנשים שהפריעו למתפללים במהלך התפילה שם. אני חושב שזה הדבר הכי לא ליברלי לעשות. להפריע לבן אדם להתפלל זה אנטי ליברלי - ועוד יותר גרוע שזה ביום כיפור", אמר בהודעה שהוקלטה באחת מקבוצות המחאה.

לדבריו, "הארגון הזה, שהם גם כנראה לא צדיקים גדולים, ביקשו אישור מעיריית תל אביב. נתנו להם אישור אבל בלי מחיצות, הם עתרו לבג"ץ, בג"ץ אמר לא מתערבים בהחלטה של העירייה והם באו ושמו את המחיצות קקמייקה שלהם של הדגל ישראל. מי שזה מפריע לו, שיש פעילות בלתי חוקית בתל אביב, מוזמן במקסימום של המקסימום להעיר להם. אחרי שזה לא עזר להתקשר למוקד 106 לעירייה ולמשטרה במקביל. הכל מותר אבל שם נגמרו הפתרונות בארגז הכלים. כלומר, אתם לא מתחילים עכשיו לפענח פשעים ולהתחיל לבצע אכיפה על כל דבר שקורה בעיר הזאת. יש דברים שהם קצת יותר חמורים מאשר איזה מחיצת דגל ישראל, שאלוהים יודעים, זה כן מחיצה, לא מחיצה. לא מפריעים לאנשים להתפלל, זה לא סבבה בשום צורה. אני נגד הדבר הזה".

עוד ציין האיש בהקלטה: "אני חילוני. הולך לבית כנסת פעם באף פעם. אבל גם בפעם הזאת שאני הולך, השיטה של התפילה שלי היא השיטה האורתודוקסית. ככה זה לגבי 90% מהחילונים בישראל, כולל החבר'ה שגרים בריינס, בזמנהוף ובגורדון שבאו לכיכר להתפלל. שמו את המחיצות המצ'וקמקות אבל גם יש שם 100 או אלף מטר מרובע שאפשר היה להתפלל בצורה מעורבת. זה לא היה מפריע לאף אחד".

"מה אתם רוצים שיקרה להבא? שכל התכנסות שהיא מגדרית תהיה אסורה?", תהה. "יש לי חבר שהוא מנחה מעגלי גברים? זה אגב רק שמאלנים עושים - רק החברים שלי ודומיהם. מה יקרה אם תבוא אישה ותרצה לשבת באמצע המעגל כי הפארק גם שלה? תנו לאנשים את הספייס. יש מספיק ספייס להתפלל בצורה שאתם רוצים. אל תפריעו לאנשים".

"מה יהיה בשנה הבאה? בשנה הבאה הארגון הזה, או ארגון דומה, יבוא ויבקש להתפלל בדיזינגוף, ואז העירייה תגיד לא - ארגנו תפילה משלנו שתוביל רבנית רפורמית בשיטה הכי תל אביבית ומודרנית. אבל הארגון יבקש מקום אחר כמו כיכר רבין, כיכר הבימה. העירייה תצטרך להגיד כן. ואז אלה שבאו להתפלל בדיזנגוף בתפילה הרפורמית רק יקרקר להם במוח שבטעות באיזה אזור אחר מישהו שם דגל ישראל כמחיצה וירוצו להפריע להם", הוסיף.

"תגידו, לאן אנחנו נגיע? לאן נגיע עם הדבר הזה? זו לא הסיבה שיצאנו להפגנות. אנחנו יצאנו להפגנות נגד ההפיכה המשטרית. יצאנו להפגנות נגד החקיקה הדורסנית. מה זה קשור? זה לא הוייב שלנו, לגמרי לא הוייב שלנו", חתם הבכיר במחאה את הודעתו.