אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמןצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התייחס בריאיון הבוקר (שני) לאפשרות שיצטרף לממשלת חירום ואמר כי הוא מוכן לקחת חלק בממשלה אך לא להיות שר, כשלטענתו הממשלה גם כך מנופחת מדי.

"ברגעים כאלו אין אופוזיציה אין קואליציה. לממשלה יש גיבוי מוחלט מהאופוזיציה, מכל המפלגות, וזה נתון אחד חשוב", אמר ליברמן. "דבר שני, ממשלת חירום, גם זה, צריך לתרגם את זה לשפה מעשית. מה זה אומר? אני הבהרתי את עמדתי, מדברים 'מלחמה, מלחמה'. מלחמה זה מצב משפטי, הממשלה עדיין לא קיבלה החלטה להכריז מצב מלחמה".

"רק ממשלה מוסמכת להחליט על מצב מלחמה. חייבים לקבל החלטה על גיוס כללי, לא רחב, לא נרחב, אלא כללי. וכמובן, צריך להגדיר את המטרה".

עוד טען: "אני סיימתי את תפקידי ב־2018, ולו היו מקבלים הצעות שלי לא היינו מגיעים למה שהגענו היום. אחרי שספגנו 500 רקטות על דרום הארץ, והוצאתי את הפעולה הרחבה, פעולה נחושה, גם קרקעית וגם סיכולים ממוקדים, במקום זה הקבינט קיבל החלטה על הראש שלי, על כניעה, מדיניות ההסדרה. אז בנובמבר 2018 אחרי שקבינט קיבל החלטה שבמקום להשיב מהלומה משלמים עשרה מיליון דולר למחבלים מחמאס, וכל מיני וויתורים, אמרתי שאני לא יכול להמשיך יותר בממשלה הזו".

"אני לא מתכוון לנהל שום מגעים, שום מו"מ. מה שצריך לקבל פה החלטה שהולכים לחיסול החמאס. בלי החלטה כזו אין מה לעשות".

כשנשאל אם זה התנאי שלו, אמר ליברמן כי אין לו תנאים: "אני לא רוצה להיות שר, אני מוכן להצטרף לתפקיד בלי שר, יש יותר מדי שרים, קבינט יותר מדי מנופח. אם יקימו קבינט מצומצם אולי יש טעם להצטרף אבל בטח לא לממשלה, אני לא צריך להיות שר. צריכים שר ביטחון? שימו כרגע את יצחק בריק. הוא התריע הרבה זמן, בצדק".

"מבחינתי קודם כל צריך להיות ברור שיש מטרה - חיסול ארגון הטרור חמאס. מבחינה מעשית זה אומר שאסור שאחד מכל ראשי החמאס, כל חיות האדם האלו צריכים להיות מחוסלים. אסור שאחד מהם יישאר בחיים. אין מנוס, צריך פעולה קרקעית נרחבת. בלי זה אנחנו נשלם מחיר הרבה יותר כבד. אנחנו כובשים את עזה, לא צריך להישאר שם. מספיק שבוע ימים כדי לנקות שם. אבל אם אנחנו לא כובשים את עזה עצמה זה פשוט כל מה שהיה זה מה שיהיה".

בהמשך אמר: "חמאס זה לא ארגון מקומי. יהיה מחיר כבד, אין ספק. בלי זה נשלם מחירים יותר גבוהים. כשאני הצעתי ב־2018, כל הדיבורים על המחירים, אמרתי, ואני חוזר ואומר, לו היו מקשיבים להצעות שלי ב־2018 היינו מונעים מה שקרה עכשיו. אם לא נעשה עכשיו מה שהצעתי אז נשלם מחירים הרבה יותר גבוהים בהמשך. צריך לעבוד ממדיניות הכלה להכרעה. במקום קניית שקט בכסף צריכה להיות יוזמה. אנחנו ויתרנו על היוזמה ושהקבינט הכריע נגד התפיסה שלי של ההכרעה והלך על ההכלה, אני לקחתי אחריות והתפטרתי".

כשנשאל על התנאי של לפיד להוצאת בן גביר וסמוטריץ' מהממשלה אמר ליברמן: "לי אין תנאים. אני מוכן להצטרף בלי תנאים. התנאים שלי זה דירקטיבה ברורה לצה"ל. עד שלא אשמע דירקטיבה ברורה אין מה להצטרף. אני שמעתי אתמול את דיכטר, אני חושב שזו טעות. זה לא מקובל עליי. צריך לסגור את מעבר ארז ומעבר כרם שלום לצמיתות. רוב הרכבים שראינו שמחבלים נכנסו איתם לתוך ישראל זה אותם רכבים שאנחנו אישרנו להם, והרכבים נכנסו דרך מעבר כרם שלום. אין כניעה ואין מו"מ".

על ההצעה לשחרר את כל האסירים הביטחוניים בתמורה לשחרור השבויים אמר: "לא, אני מתנגד בתוקף. זו תהיה טעות, זה יהיה מסר של כניעה, וזה לצערי נראה תוצאות של כניעה כזו לא רק בחזית הדרומית אלא גם בשאר החזיתות וקודם כל בצפונית. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמו את זה, עם כל הכאב. מולנו זה חיות אדם. מי שירה שאנשים שנמצאים במסיבה זה חיות אדם. זה מה שצריך להיות ברור".

"ברגע שאתה סוגר את כל המעברים, אף אחד לא יכול להכריח אותנו מבחינה גם מוסרית, אסור לנו לפתוח את המעברים. אנשים שהיו במעבר כרם שלום, שנתנו אישור לחמאס או העבירו את הסחורות לחמאס, לרצועה, הם הראשונים שרצחו אותם. אין הכנסה, לא קמח, לא דלקים, לא מים. כלום. יש מעבר רפיח, שיכניסו דרך רפיח. אסור לנו להכניס גרגיר אחד. אף אחד לא יכול לבוא אלינו בטענות. אין לנו את הפריווילגיה המוסרית הזו להכניס לשם גרגיר אחד. אני חושב שאנחנו יכולים פה, בטח סגירת מעברים ובטח לדרוש להפסיק להעביר כספים לשם".

לסיום אמר: "כשהסכימו להכניס את הפועלים, ועוד אחרי מהומות, על כל פועל חמאס גובה מאותו פועל 600 ש"ח לחודש. אתה מספק להם מיליוני שקלים שהולכים לטרור. לכן הדברים האלו לא יכולים להימשך. הסימנים היו בשטח. אני דיברתי על כל הסימנים האלו בשבוע האחרון, כולל יום שישי האחרון, אמרתי שהמצב כרגע יותר גרוע מאשר לפני מלחמת יום הכיפורים. מה יכול להיות יותר נוראי? 12 יום היו בלוני תבערה, שריפות, מטענים, ירי, לא ראש הממשלה, לא שר הביטחון, אף אחד לא התקשר לתושבי עוטף עזה".