ד"ר צבי סדן
ד"ר צבי סדןצילום: עצמי

יש סימנים מעודדים לכך שההנהגה הפוליטית והצבאית מתחילה לחשוב גם מהבטן ולא רק מהראש.

עד השבת השחורה של שמחת תורה הסבירו לנו את ההכרח לנתק את הראש מהבטן. רק בחודש פברואר האחרון פורסמה ידיעה ב'עכשיו 14', ש"שר הביטחון יואב גלנט הגיע הבוקר לעיירה חווארה שם התרחש אתמול הפיגוע הקשה בו נרצחו האחים הלל ויגל יניב הי"ד".

בביקור הזה אמר גלנט ש"אין לגיטימציה ואי אפשר לפעול מהבטן". יש רבים שהבינו כבר מזמן שהתפיסה הזאת, שאין לכנותה אלא פסיכוטית, נועדה להצדיק את מדיניות ההכלה, שעכשיו כבר צריך להיות ברור לכולם מה התוצאה שלה. רבים גם הבינו שתוספת הי"ד משחררת אותנו מהחובה לנקום.

עכשיו, אחרי אותה שבת שמחת תורה הארורה שבה, נכון לעכשיו, נהרגו 900 יהודים – למרבה הזוועה המספר רק יגדל – נתניהו מדבר במפורש על נקמה, דבר שהוא לא היה מעז לומר עד אותה שבת שחורה של שמחת תורה. "נכה בהם עד חורמה וננקום בעוצמה", אמר ראש הממשלה בנאום שלו לאומה, ששודר במוצאי אותה שבת שחורה וארורה.

עד היום דיברו רק על הי"ד, שכאמור לא מחייב אף אחד בשום דבר. עכשיו מתחילים לדבר כאן על צי"ד, צה"ל יקום דמו. זאת כבר אמירה שמחייבת פעולה, הכרחית ומוסרית צריך להוסיף.

חובה להזכיר בהקשר הזה את לוחם צה"ל, אלאור אזריה, שישב בכלא אחרי שהורשע בהרג מחבל מתוך מניע נקמני. צה"ל עשה את הבלתי יאמן והפליל את הנקמה. זה לא ממש מפתיע את אלה שיודעים דבר או שניים על כל האידאולוגיה הפרוגרסיבית, זרע הפורענות, שהפלילה את השנאה.

מבלי להיכנס לעומק, 'פשע שנאה' זה עוד ניסיון לפרק את האדם, ולהרכיבו מחדש כך שיהיה נטול שנאה. הבעיה היא כמובן שבלי שנאה גם אהבה אין. אדם שאין בו את היכולת לשנוא הוא בעל מום. ספק אם אדם שלא מסוגל לשנוא הוא בכלל יצור אנושי.

אז לפחות לפי מה שאומר נתניהו, מדינת ישראל נוקמת, אבל במי בדיוק, בפלסטינים או רק בחמאס? אנחנו כבר שומעים את קולות "השלום" המוכרים עד זרא, שאומרים שלא כל התושבים בעזה הם כאלה.

זה בוודאי נכון שעובדתית יש לא מעט פלסטינים "טובים". היו גם לא מעט נאצים "טובים". זה בכלל לא עזר לגרמנים, וזה גם לא צריך לעזור לפלסטינים, שראינו אותם רק עכשיו בהמוניהם, באופן שהראש שלנו מסרב להאמין, מחלקים דברי מתיקה ורצים אחוזי אמוק לבזוז ישובים ובסיסי צה"ל, ולהעמיס גופות של חיילים על האופנועים שלהם. אלה הפלסטינים. אין אחרים. אם היו היה כאן שלום כבר מזמן.

אין אחד שמגדיר עצמו פלסטיני שהוא לא אנטישמי. כל הזהות הפלסטינית נרקמת סביב גרעין אנטישמי, מהסוג הרצחני. יש כאן רבים שעדיין לא רוצים להבין את זה למרות מה שקרה ביום שבת ארור אחד, שבו נהרגו יותר מ-900 יהודים, וזה בכלל לא משנה שיש ביניהם כמה שאינם יהודים.

צריך לקוות שמדובר בשינוי מהותי, שמבשר על חיבור מחדש בין הראש ללב. ואם מדובר רק בדיבורים ריקים, אז כולנו צריכים לדרוש מהממשלה והצבא לחבר את הראש שלהם ללב שלהם, שיתחילו להיות אנושיים, וגם יהודים. צריך לדרוש מהם לחבר את הי"ד לצי"ד, ולא רק לפרק הזמן הזה שבו "הדם שלנו רותח".