דונלד טראמפ
דונלד טראמפREUTERS/Jonathan Ernst

נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ אמר בשיחות עם תומכים של ישראל ותורמים פרו-ישראלים כי ברצונו לראות את ראש הממשלה בנימין נתניהו "מודח" מתפקידו, בשל העובדה שהמתקפה של חמאס התרחשה במשמרת שלו. כך מדווח המגזין האמריקני "רולינג סטון".

לפי הדיווח, טראמפ העלה בשיחות את האפשרות שאותם תומכים יפעילו על נתניהו לחץ לסיים את תפקידו, אך יועציו המליצו לו להמתין בשל השלכות המלחמה והמצב שבו נמצאת המדינה.

עוד נכתב בדיוווח כי טראמפ מעוניין שנתניהו לא יחזור לכהן כראש ממשלה עד שישוב לנשיאות, אם ייבחר מחדש, בשנת 2025.

הדיווח מתפרסם יממה לאחר שטראמפ מתח ביקורת חריפה על נתניהו בנאום שנשא בפלורידה, וטען שנתניהו "לא סייע במבצע" לחיסול הגנרל האיראני קאסם סולימאני ב-2020, אך ניסה לקחת קרדיט על המבצע.

"אני לעולם לא אשכח שביבי נתניהו אכזב אותנו. זה היה דבר נורא מאוד. היינו מאוכזבים מזה מאוד, זה היה דבר נורא. נתניהו ניסה לקחת על זה קרדיט, אבל בסוף עשינו את העבודה בעצמנו", אמר טראמפ.

בנאומו מתח טראמפ ביקורת על יכולות המודיעין של ישראל וטען כי צריך לשפר אותן. הוא רמז כי ישראל חלשה וכי היא "צריכה לחזק את עצמה" אל מול חמאס "החכם".

לדבריו, "כשאתה מדבר על המודיעין או על דברים שכשלו בשבוע האחרון, הם חייבים לסדר את זה בגלל שהם לוחמים בכוח שעלול להיות חזק מאוד. הם נלחמים, פוטנציאלית, באיראן".

בנוסף קשר טראמפ בדבריו בין ההפסד שלו בבחירות לנשיאות לבין המלחמה מול חמאס. "אם הבחירות לא היו נגנבות, אף אחד לא היה אפילו חושב לפלוש לישראל", טען הנשיא לשעבר.