נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשא הלילה (שישי) נאום לאומה מהחדר הסגלגל שעסק במלחמות בישראל ובאוקראינה. זאת לקראת הגשת הבקשה לקונגרס לאשר סיוע צבאי לישראל ואוקראינה. לפי דיווחים בארה"ב, הסיוע לישראל יעמוד על 14 מיליארד דולר.

ביידן התיייחס בדבריו לביקורו השבוע בישראל ואמר: "בישראל ראיתי אנשים חזקים, נחושים וגם כועסים, המומים וכואבים כאב עמוק".

הוא הוסיף כי שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן והדגיש כי "ארה"ב נותרה מחויבת לזכותו של העם הפלסטיני לכבוד ולהגדרה עצמית".

"כמו רבים אחרים, אני שבור מהאובדן הטרגי של חיים של פלסטינים, כולל בפיצוץ בבית החולים בעזה, שלא נעשה על ידי הישראלים", הדגיש.

ביידן השווה בין המלחמה בישראל למלחמה באוקראינה ואמר: "חמאס ופוטין מייצגים איומים שונים, אבל הם חולקים דבר אחד במשותף: שניהם רוצים להשמיד לחלוטין דמוקרטיה שכנה. המטרה המוצהרת של חמאס היא השמדת מדינת ישראל ורצח יהודים".

"חמאס לא מייצג את העם הפלסטיני. חמאס משתמש באזרחים פלסטינים כמגנים אנושיים, ואזרחים פלסטינים חפים מפשע סובלים בגלל זה", הוסיף ביידן.

ביידן אישר כי ישלח לקונגרס בקשה דחופה לסיוע לישראל ואוקראינה והסביר כי "זו השקעה חכמה שתחזק את ביטחון ארצות הברית".

לדבריו, הבקשה כוללת "מחויבות חסרת תקדים לביטחון ישראל שתחזק את היתרון הצבאי האיכותי של ישראל. אנחנו הולכים לוודא שכיפת ברזל תמשיך לשמור על השמיים מעל ישראל. אנחנו הולכים לוודא ששחקנים עוינים אחרים באזור יידעו שישראל חזקה מתמיד והולכים למנוע את התפשטות הסכסוך הזה".

ביידן הוסיף כי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ודן עמו "בצורך הקריטי של ישראל לפעול לפי חוקי המלחמה. זה אומר להגן על אזרחים בלחימה באופן הכי טוב שהם יכולים".

עוד אמר ביידן: "כפי שאמרתי בישראל, עד כמה שזה קשה, אנחנו לא יכולים לוותר על השלום. אנחנו לא יכולים לוותר על פתרון שתי המדינות. לישראל ולפלסטינים מגיע באותה מידה לחיות בביטחון, בכבוד ובשלום".

כמו כן, ביידן גינה את מעשי האנטישמיות והאיסלאמופוביה שאירעו לאחרונה בארה"ב. "הזהרתי את ישראל שלא להסתנוור מהזעם, וכאן באמריקה, אל לנו לשכוח מי אנחנו. אנו מתנגדים לכל צורה של שנאה. בין אם זה נגד מוסלמים, יהודים או כל אחד אחר. זה מה שעושות אומות גדולות, ואנחנו אומה גדולה".