עו"ד רועי כהן, נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, לה"ב, יצא נסער מהדיון שהתקיים בוועדת הכספים של הכנסת, ובראיון לערוץ 7 הוא מספר מדוע.

"אני נסער כי אני רואה כאן חוסר תפקוד משווע של משרדי הממשלה והכנסת שלא מבינים מה קורה למטה, שאנשים מצפים לוודאות, לדעת מי ישלם להם את המשכורת בסוף החודש, מי ישלם את המלאים ואת הארנונה שלהם, מי ישלם על ההלוואות והשכירויות שלהם. מגיעים לכאן לדיון לא אפוי ולא מוכן. אין בו שום מענים. יש בו כל כך הרבה נוסחאות כשהשטח למטה מדמם", אומר כהן.

"אני מרגיש בושה כאזרח מדינת ישראל שמייצג קרוב ל-600,000 עצמאים שקופים בפני מקבלי ההחלטות שלא מבינים את המציאות שלהם ומציעים להם פיצוי של לעג לרש, אלפיים שקל על ירידה של קרוב לשישים אחוז במחזור שלהם. זה לא מובן ואמרתי כבר מהרגע הראשון שאנחנו מאותו צד של המתרס, עם הלוחמים שיצאו להבטיח את הביטחון שלנו שידעו שיש להם לאן לחזור, לכלכלה עובדת, ומה שקורה כאן הוא שאין מנהיגות ואין מי שלוקח אחריות על האירוע הזה".

על המחלוקת בין שר האוצר לשר הכלכלה שהציגו כל אחד מהם מתווה משלו בוועדת הכלכלה, אומר עו"ד כהן: "ראינו את מתווה שר האוצר, ראינו שהוא חסר ויש בו כוכביות. שר הכלכלה נכנס לאירוע, ישבנו אתו שעות על גבי שעות. הישיבה האחרונה הייתה במוצאי השבת עד אחת בלילה, הגענו למתווה שנותן כמעט את כל המענים, אמרנו לו שייגש למשרד האוצר, שישבו ביחד ויגיעו עם המתווה הזה לוועדה ונתמוך למרות כל הביקורת, אבל לבוא לכאן עם מתווה חסר של משרד האוצר... אדם שנכנס פצוע בינוני יוצא פצוע קשה... למה? למה לא לתת שרידות לאנשים ולתת תחושה לאנשים שיש מי שרוצה לעזור להם".

כהן קובע כי כעת המשימה היא מתן וודאות לבעלי העסקים שמחזור העסקים שלהם נפגע ברמה קשה, ומדובר כאמור בכאלה שנפגעו בהיקפים של שישים אחוזים ואף יותר מכך, "בוודאי בנתיבות ואופקים, שם הם לא נמצאים בכלל, ובוודאי עובדים כמו צלמים שלא יכולים לעבוד, מורי דרך שלא יכולים לעבוד וכך בעלות סטודיו וכל ענף התרבות. עולמות שלמים סגורים וצריך לתת להם מענה".

"בקורונה לקח למדינה ארבעה חודשים עד שהיא התעשתה. ירדנו לרחובות, שרפנו צמיגים ובסוף הבאנו את המענק הסוציאלי לצד מענק הוצאות קבועות. שר האוצר הבטיח לי בשבוע שעבר שיהיה גם מענק סוציאלי וגם הוצאות קבועות. האמנתי לו אבל הגיע לכאן מתווה שלא נותן מענק סוציאלי לציבור העצמאים ומשאיר אותם להסתדר עם אלפיים שקלים אחרי ירידה של שישים אחוז. זה לא הגיוני ולא ריאלי. אני בטוח שזה ישתנה, אבל למה האויבים שלנו צריכים לראות אותנו מתווכחים על כסף? אין בעיה של כסף אלא של סדרי עדיפויות".