ההפגנה בסמוך לשכם
ההפגנה בסמוך לשכםצילום: ללא קרדיט

כ-100 תושבים מיישובי השומרון, ביניהם הרב מנחם בן שחר, הרב יהושע שמידט והרב אלישמע כהן, הגיעו היום בצהריים (חמישי) למחות בכניסה לשכם הסמוכה לישוב שבי שומרון, בעקבות סירוב צה"ל לחסום את היציאות והכניסות מהעיר גם לאחר הפיגוע בו נרצח יהודי בסמוך לישוב.

המפגינים דורשים מצה"ל לחסום את היציאות משכם והכפרים הערבים באזור דרכם הגיעו ונמלטו המחבלים וחוסמים את הכביש לתנועת כלי רכב ערבים.

שוטרי יס"מ ומג"ב שהגיעו למקום החליטו לפזר את המחאה באלימות קשה ביותר והשליכו רימוני הלם לעבר הרבנים והתושבים שהפגינו במקום, במטרה לשוב ולפתוח את הציר לתנועת ערבים.

הרב בן שחר אמר: "בשבוע האחרון, אחרי פיגוע הירי הקודם שהתרחש כאן ובנס לא גבה את חייהם של יהודים נוספים, זעקנו ודרשנו מעל כל במה לסגור את הצירים לתנועת כלי רכב של האויב".

"במערכת הביטחון סירבו לשמוע, ואף פיזרו כל הפגנה של תושבים שירדו למחות על המצב. היום זה עלה לנו בחייו של יהודי קדוש. לא נשתוק יותר וניתן למצב המופקר להימשך", הוסיף הרב בן שחר.

מוקדם יותר נרצח ישראלי בן 30 בפיגוע ירי ליד הישוב שבי שומרון לאחר שמחבלים פתחו באש לעברו. מהירי התהפך הנהג וצוות מד"א ניסה להחיותו ללא הצלחה.

חובש בכיר במד"א בנצי לנדסברג סיפר: "כשהגענו למקום ראינו בשיחים, בצד הכביש רכב הפוך על הגג. נהג הרכב, גבר בשנות ה-30 היה מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה ועם פציעות חודרות. ביצענו בדיקות רפואיות ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותו".

מתחקיר הפיגוע עולה כי המחבלים שנסעו ברכב ביצעו עקיפה ותוך כדי פתחו באש לעבר רכבו של הישראלי. הוא נפגע מהירי וכתוצאה מכך איבד שליטה ורכבו סטה והתהפך. רכב המחבלים המשיך בנסיעה, וכעת כוחות רבים של צה"ל ומג"ב מבצעים סריקות באזור ופורסים בו חסמים נרחבים.

בתוך כך כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב פעלו הלילה במוקדים רבים ברחבי יהודה ושומרון לסיכול טרור והחרמת אמצעי לחימה. הכוחות עצרו 49 מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור, 21 מהם מחבלים השייכים לחמאס.

במהלך מבצע למעצר סוחרי אמצעי לחימה בחברון נעצרו 12 מחבלי טרור ואותרו חלקי נשק, M-16 ותחמושת.
במהלך פעילות למעצר פעילי טרור ברמאללה ובביתוניא הושלכו מטענים ואבנים לעבר הכוחות שהגיבו בירי. זוהו פגיעות.

באל בירה ובביתוניא נעצרו פעילי כותלה והוחרמו קליעים. במהלך המעצרים באל בירה התפתחה הפרת סדר שכללה יידוי אבנים. הכוח הגיב בירי, זוהתה פגיעה. בפעילות בקלקיליה חשודים ירי לעבר הכוח, שהגיב בירי. זוהו פגיעות. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה מעל 1,220 מבוקשים מעל 740 משוייכים לארגון חמאס.