הרב אברהם וייל
הרב אברהם ויילצילום: אלי איטקין, ועידת רבני אירופה

על רקע העליה במפלס אירועי האנטישמיות בצרפת מספר הרב אברהם וייל, רבה של שטרסבורג, על התחושות הקשות ברחובות העיר כיהודי מקומי.

"בהחלט מרגישים אנטישמיות בשבועות האחרונים", סיפר בראיון לרדיו 'קול חי'. "יש המון שוטרים בכל מקום יהודי. בקרב היהודים יש תחושה של מתח ואי נעימות מאוד גדולה שאנחנו לא מרגישים אותה בדרך כלל".

רבה של שטרסבורג מתח ביקורת חריפה על הנשיא הצרפתי. "הנשיא מקרון החליט לא להשתתף במצעד הגדול נגד האנטישמיות. הקהילה היהודית לא מבינה את ההחלטה הזו. אנחנו חושבים שהוא מפחד מחלק מהאוכלוסייה פה ורוצה לשמור על השקט".

בסוף השבוע האחרון נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר בריאיון ל-BBC כי ישראל "חייבת להפסיק להרוג תינוקות ונשים בעזה".

בריאיון שנערך בארמון האליזה, אמר מקרון כי "אין הצדקה" להפצצות, וכי הפסקת אש "תועיל לישראל". מקרון הוסיף כי צרפת מכירה בזכותה של ישראל להגן על עצמה, אך "מפצירה בהם להפסיק את ההפצצה הזו" בעזה. הוא גם הדגיש כי צרפת "מגנה באופן ברור" את פעולות הטרור של חמאס.

מקרון אמר: "דה פקטו - היום, אזרחים מופצצים. התינוקות האלה, הנשים האלה, הזקנים האלה מופצצים ונהרגים. אז אין לזה סיבה ואין לגיטימציה. אז אנחנו כן מפצירים בישראל להפסיק". בהמשך הריאיון, כשגינה את מתקפת הטרור של חמאס, אמר מקרון: "אנחנו שותפים לכאב (של ישראל), וחולקים את הנכונות שלהם להיפטר מהטרור. אנחנו יודעים מה המשמעות של טרור בצרפת".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברי נשיא צרפת ואמר: "האחריות לפגיעה באזרחים היא של חמאס-דאעש, ולא של ישראל. על מנהיגים בעולם לגנות אותם. נזכיר שישראל נכנסה למלחמה בגלל שארגון הטרור רצח באכזריות מאות ישראלים וחטף יותר מ-200 ישראלים. בעוד שישראל עושה הכול כדי להימנע מפגיעה באזרחים וקוראת להם לצאת מאזורי הלחימה - חמאס-דאעש עושה הכול כדי למנוע מהם לצאת לאזורים בטוחים ומשתמש בהם כמגן אנושי".

נתניהו הוסיף: "חמאס-דאעש מחזיק באכזריות בחטופינו - נשים, ילדים וקשישים - בפשע נגד האנושות. חמאס-דאעש משתמש בבתי ספר, במסגדים ובבתי חולים כמפקדות טרור. הפשעים הללו שחמאס-דעאש מבצע היום בעזה, יתבצעו מחר בפריז, בניו יורק ובכל מקום בעולם".