בנק ישראל
בנק ישראלצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנק ישראל פירסם הבוקר (רביעי) מכתב פומבי הנוגע להמלצותיו הכלכליות לממשלה על רקע המלחמה והגרעון שקדם לה.

בין השאר, ביקש הבנק לחזק את ידי הממשלה שתומכת בקיצוץ התקציבים הקואליציוניים על מנת לממן את הוצאות המלחמה הצפויות, ואף הביע תמיכה בקיצוצים נרחבים יותר.

ד"ר עדי ברנדר, מנהל חטיבת המחקר של הבנק כתב: "תמונת המצב הביטחונית מחייבת אחריות רבה בניהול מדיניות התקציב של הממשלה כדי לבסס את אמון השווקים, הבוחנים את ההתפתחויות במשק ובכללם התקציב. על כן יש לאזן בין ההכרח להקצות תקציבים גדולים להתמודדות עם המצב הביטחוני לבין ההכרח לשדר אחריות פיסקאלית. אמצעי חשוב להבטיח איזון זה הוא שינוי מתחייב בסדרי העדיפויות בתקציב, תוך הימנעות מהוצאות מתוכננות שאינן הכרחיות."

עוד הוסיפו בבנק, שבגלל שסביר מאוד שהוצאות הממשלה יגדלו משמעותית בעקבות המלחמה, ועקב הודעות גופי המחקר על הורדת דירוג צפויה לישראל בעקבות אלו, "היקף הקיצוץ התקציבי המוצע כרגע, 4 מיליארדי ש"ח, אינו גדול וככזה תרומתו לחיזוק האמינות במחויבות הממשלה להתאמה פיסקלית בגין עלויות המלחמה מוגבלת. ", ואף ביקשו שהממשלה תפחית את תקציב 2024 ואת התקציבים הקואליציוניים תכננה להוציא כבר השנה.

"יש חשיבות רבה לכך שהממשלה תבלום כבר עתה הוצאות חדשות שאופיין מתמשך בהקשר ההסתכלות לטווח הבינוני ארוך", אמרו בבנק, בהתייחסם לכספים קואליציוניים, שמטבע הדברים, קשה יותר להפסיק לחלק לאחר שמתחילים.