הוועדה לביטחון לאומי התכנסה היום (שני) לדיון בהצעת החוק להטלת עונש מוות על מחבלים שהוגשה על ידי סיעת ישראל ביתנו וחברת הכנסת לימור סון הר מלך מעוצמה יהודית.

יו"ר הוועדה ח"כ צביקה פוגל אמר: "פעם אחת ישראל קיימה את עונש מוות למחבלים על אייכמן כל אחד מהמחבלים הוא אייכמן ללא יוצא מהכלל וצריך לעלות על הגרדום. אנחנו לא יכולים להחזיק מפלצות בכלא שרוצחים ילדים ונשים".

סערה בדיון על חוק עונש מוות למחבלים: "אתם מסכנים את החטופים"ערוץ כנסת

בוועדה פרצו מהומה ועימותים מילוליים אחרי שמשפחות החטופים ביקשו לעצור את החקיקה שתסכן את חייהם של קרוביהן הנמצאים בשבי חמאס. גיל דיקמן, נציג משפחות החטופים ובן דוד של כרמל גת שנחטפה מקיבוץ בארי אמר בדיון: "אדוני השר התחננתי שתעצור. שלא תעשה הון על הסבל שלנו. איזה עונש מגיע למי אפשר ביום שאחרי. לא עכשיו דיבורים על גרדום וכל עונש מוות. לא שהחיים של היקרים שלנו על הכף. זו מלחמה בין חיים למוות ונמצא על הכף עכשיו. תהיו איתנו בצד של החיים ולא המוות".

ירדן גונן, אחותה של רומי גונן שנחטפה לעזה, אמרה בדיון לשרים ולחברי הכנסת: "הצעת חוק כזאת נוגדת באופן מוחלט את שחרור החטופים באופן בריא ושלם. אנחנו מתמודדים עם מפלצות, לא עם אנשים שיש להם היגיון או הרגש, הם הוכיחו את זה ב-7 באוקטובר. למה אתם נותנים להם כלי כזה לידיים לתלות את האהובים שלנו בעזה ולעשות מזה מופע ראווה? אנחנו מתעסקים בעונש מוות למחבלים עכשיו, כשיש לנו שם אנשים חיים? איך אתם מעזים לסכן את החיים שלהם בצורה כזו?"

בהמשך פנתה לח"כ הר מלך ואמרה לה: "אל תשימי את הדם של אחותי על הידיים שלך אחרי שאמרת לי שהחיים של החטופים חשובים יותר".

אודי גורן, בן דוד של טל חיימי מניר יצחק שנחטף לעזה, אמר בדיון: "אתם הופכים אותם לשהידים, לקדושים, לאנשים שיתלו את הפוסטרים שלהם ברחובות. הם יהפכו למודל לחיקוי - האם זה יתרום לביטחון הלאומי או שעדיף שתשאלו את אנשי העוטף מה אתם יכולים לעשות כדי לשפר את הביטחון של האנשים שלהם אתם צריכים לדאוג? תבחרו בחיים שלנו לפני המוות של אויבנו".

מאוחר יותר עלו הטונים במהלך דבריו של השר בן גביר שאמר: "כשאני עובר ממקום למקום ומחלק נשקים אני גם חושב על הילדים שלי ועל הילדים שלכם. אבל, אני גם רוצה להגיד, החמאס לא חיכה לעונש מוות למחבלים, הם הלכו לרצוח, להתעלל ולפגוע, לאנוס, בלי עונש מוות למחבלים. אני אומר את זה עם כל האהבה והערכה אליכם, התפיסה שלי היא הפוכה משלכם. אני חושב שדווקא התמרון שאנחנו עושים כרגע מקדם את האפשרות של החזרה של האהובים שלכם".

ח"כ גלעד קריב קטע את דבריו: "את הדיון הזה לא צריך לקדם כל עוד יש חטופים, אתם מסכנים אותם כדי לקדם עמדה פוליטית. לא צריך לדון בחוק שנוגע לסיטואציה של החטופים. אתה עושה פה פוליטיקה".

במהלך העימות המילולי הוצא חבר הכנסת קריב מאולם הוועדה.

ח"כ קריב הוצא מהדיון
ח"כ קריב הוצא מהדיוןצילום: ערוץ 7

"הממשלה שלך נגד החוק, מה אתה עושה את הדיון הזה, אתה מסכן את החיים שלהם", צעקה ח"כ אפרת רייטן.

חבר הכנסת אלמוג כהן אשר לחם וסיכן את חייו בקרבות באופקים, התרעם על משפט שהופנה אליו מצד המשפחות: "עזרת. לחצת. להרוג את הערבים, הרגתם מספיק ערבים!"

בתגובה ענה כהן, "מה זה להרוג ערבים?! מה זה האמירה הזו? אין לכם מנדט על הכאב אם אתם רוצים לדבר - תדברו, אל תתנו לפוליטיקאים קטנים להוליך אתכם שולל".

ח"כ אלמוג כהן למשפחות החטופים:"אין לכם מנדט על הכאב"ערוץ כנסת

שר החינוך יואב קיש מהליכוד התייחס לדיון וכתב בחשבון ה-X שלו: "חוק עונש מוות למחבלים לא יעבור עכשיו, זה ברור לכולם. התמונות היום מהכנסת הן מיותרות, פוגעות במאמץ המלחמתי ובעיקר פוגעות במשפחות החטופים שנמצאות בשעה הכי קשה שלהן. תחדלו מהעיסוק בפוליטיקה קטנה".

שר התרבות והספורט מיקי זוהר התייחס גם הוא לדיון וכתב כי "מאז ומעולם תמכתי בחוק עונש מוות למחבלים אך העיסוק בזה כעת בזמן שבנינו ובנותינו בידי המרצחים הנאצים, הוא טעות חמורה שפוגעת במשפחות החטופים. די עם הפוליטיקה הזו עכשיו, אנחנו חייבים להתמקד רק בניצחון במלחמה ובהחזרת החטופים הביתה".

השר חילי טרופר כתב: "לב כל עם ישראל עם משפחות החטופים בימים אלה. מצער ומבייש שיש חברי הכנסת שבחרו לקיים דיון מיותר ולתקוף אותם ולהכאיב להם עוד קצת בימים כה קשים. זה לא הזמן לדיונים פופוליסטיים, זה לא הזמן להכאיב למי שאין להם יום ואין להם לילה. זה זמן של חיבוק גדול למשפחות".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר כי "חוק עונש מוות למחבלים הוא כבר לא עניין של ימין ושמאל. חוק עונש מוות למחבלים הוא חוק מוסרי וחיוני עבור מדינת ישראל. כולנו ראינו מה קרה כאן ב-7 באוקטובר, כשהנאצים נכנסו הם לא הבחינו בין שמאל לימין, בין קשיש לילדה ובין יהודי לערבי. הם שחטו כל מה שנקרה בדרכם, אדם וחי. לאותם נאצים ארורים יש רק דין אחד. והוא מוות".

"היום סיעת עוצמה יהודית מתקנת עוול היסטורי ומעלה לדיון בועדה לביטחון לאומי בראשות ח"כ צביקה פוגל את חוק עונש מוות למחבלים שהגישה ח"כ לימור סון הר מלך. אני בטוח שהחוק יקבל תמיכה מקיר לקיר. שיהיה לנו בהצלחה".

סון הר מלך אמרה כי מדובר ב"חוק מוסרי וצודק, אי אפשר שהמחבלים שביצעו את הטבח יישארו בחיים וישתחררו בעסקה מפוקפקת".