המסוק שיקבל את החטופים
המסוק שיקבל את החטופיםצילום: דובר צה"ל

נערכים לפעימה הרביעית של המתווה לשחרור בחטופים - ביום ה-52 למלחמה: ישראל קיבלה לידיה את רשימת 11 החטופים שאמורים להשתחרר היום (שני) במסגרת העסקה עם חמאס.

בישראל ובחמאס מביעים נכונות להאריך את ההפוגה בלחימה במספר ימים נוספים וראש הממשלה בנימין נתניהו הציב רף של השבת לפחות עשרה חטופים בכל יום שהמתווה יימשך.

לקבינט המלחמה שדן הלילה בנושא יש סמכות להאריך את ההפוגה עד לעשרה ימים ולאחר מכן הוא זקוק להחלטת ממשלה על עסקת חטופים חדשה.

גורם מדיני אמר כי אם לא תושג במהלך היום הסכמה על מסגרת נוספת לשחרור חטופים - צה"ל יחזור כבר מחר ללחימה נגד חמאס ברצועת עזה.

היועץ לביטחון לאומי האמריקני, ג'ייק סאליבן, אמר כי נעשים מאמצים להביא גם חטופים שאינם מצויים בידי חמאס - אלא מוחזקים על ידי ארגוני טרור אחרים. "אנו מודעים לכך שלא רק חמאס מחזיק בני ערובה. הג'יהאד האיסלאמי מחזיק בכמה, וקבוצות נוספות שאינן קשורות ישירות לשני הארגונים".

"יש מאמצים להבטיח שכל הקבוצות הללו יחברו לעסקה, שבה כל יחזור כל בן ערובה ויתאחד עם משפחתו", דברי סאליבן.

בפעימה השלישית הוחזרו לישראל אתמול 14 חטופים - מתוכם תשעה ילדים. הם הועברו לידי יחידה מובחרת של צה"ל וכוח של שב"כ בסמוך לגדר הגבול במרכז רצועת עזה ומשם הוסעו לבסיס חצרים, נבדקו בדיקה רפואית ראשונה והועברו לבתי חולים שם המתינו להם בני משפחותיהם הנרגשים.

חטופה אחת, אלמה אברהם בת ה-84 שנזקקה לטיפול רפואי עקב מצבה, פונתה במסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע שם הוגדר מצבה קשה ונקבע כי נשקפת סכנה לחייה.

לצד אברהם שוחררו גם ארבעת בני משפחת אלמוג-גולדשטיין - האמא חן, וילדיה אגם, טל וגל; ארבעת בני משפחת ברודץ' - האמא הגר וילדיה עופרי, יובל ואוריה; האחיות אלה ודפנה אליקים; אביבה סיגל בת ה-62; אביגיל עידן שחגגה רק לפני יומיים את יום הולדתה הרביעי ורוני קריבוי, ישראלי בעל אזרחות רוסית. כמו כן שוחררו עוד שלושה אזרחי תאילנד.

בשתי הפעימות הראשונות של המתווה שוחררו עוד 26 חטופים ישראלים. במוצאי שבת שוחררו שמונה ילדים וחמש נשים, שנחטפו לרצועת עזה ב-7 באוקטובר - יום מתקפת חמאס בשמחת תורה. יחד איתם הועברו לישראל גם ארבעה זרים שנחטפו על ידי המחבלים.

המשוחררים היו: שרון אביגדורי (52) ובתה נעם (12), נועם (16) ועלמה (13) אור, הילה רותם שושני (13), אמילי הנד (9), מיה רגב (21), שירי וייס (53) ובתה נוגה (18), שושן הרן (67), בתה עדי שהם (38) ונכדיה נווה (8) ויהל (3).

בליל שבת שוחררו עוד 13 חטופים: מרגלית מוזס (78), חנה קציר (76), דורון כץ-אשר (34) ובנותיה אביב (2.5) ורז (4), רותי מונדר (78), בתה קרן (54) ונכדה אוהד (9), עדינה משה (72), יפה אדר (85), דניאל אלוני (45) ובתה אמיליה (6), וחנה פרי (79).