נתניהו בסיעת הליכוד, אילוסטרציה
נתניהו בסיעת הליכוד, אילוסטרציהצילום: חזקי ברוך

סיעת הליכוד התכנסה אחר הצהריים (ראשון) לישיבה סגורה בכנסת לראשונה מפרוץ המלחמה ברקע הביקורות מצד חברי כנסת על תקציב המדינה ועל מידורם מקבלת החלטות. שר הכלכלה ניר ברקת לא הופיע לישיבה.

חבר הכנסת יולי אדלשטיין הבהיר כי הוא נגד התקציב והכספים הקואליציוניים, "מה שלא קשור ללחימה זו טעות. כספים קואליציוניים חשובים שקשורים לביטחון למה הם לא בבסיס התקציב?". לדברי אדלשטיין, "אנחנו עושים פוליטיקה בזמן מלחמה ומוציאים כסף לדברים שהם לא קשורים ללחימה".

השר דודי אמסלם קרא למפגינים נגד הממשלה "בולשביקים", "אם הממשלה תיפול, השמאל יעלה ותהיה פה מדינת פלסטינית. מדובר בבולשביקים שלא רואים ממטר ואוחזים בכל ענייני המדינה". חברי הכנסת משה סעדה ודן אילוז קראו לעברו "זה לא הזמן".

השרה לשעבר גלית דיסטל אטבריאן אמרה בגילוי לב כי "הקריירה הפוליטית שלי דיי דועכת, אז אני רוצה לומר לך כי אני מצדיעה לך על התפקוד לאורך כל המלחמה. אני צופה בתקשורת שקוראת לך אדם קר ואני מזהה אדם מוכה יגון שניצב בסיטואציה שאף מנהיג בעולם המערבי לא היה בה מעולם. אני יותר משמחה שאתה נמצא שם. אף מנהיג לא היה עומד בלחץ הזה של אירוע שיכול להתפתח למלחמת עולם שלישית. אחרי שנה של יחסים סופר מורכבים ביננו אני רוצה לומר שאני מצדיעה לך".

ח"כ ניסים ואטורי אמר בישיבה "עדיף לרה"מ לעשות מסיבות עיתונאים לבד, בלי גנץ וגלנט שנותנים נשיקה בפה בסוף".

נתניהו אמר לנוכחים "יש קבינט מלחמה, קבינט וממשלה. העבודה מסביב לשעון מתבצעת במוקד מאוד מצומצם כשההחלטות הגדולות מגיעות לקבינט הכללי וההחלטות היומיומיות מגיעות כל יום לקבינט המלחמה. אני עובד בשיתוף פעולה מלא עם שר הביטחון, עם גנץ, עם יתר החברים והרמטכ"ל וראשי זרועות הביטחון. העבודה מבוצעת בשיתוף פעולה מלא".

"אני מבקש מכולכם: היזהרו בדבריכם, במיוחד בעת מלחמה. אין שום מקום להתקפות אישיות. כל הקבינט, צה"ל וגופי הביטחון, עובדים כצוות אחד ואני מבקש לא להתריס נגדם".

"אין לנו כרגע שום יריבים לא מימין ולא משמאל - כולנו, כל העם, צריך לפעול כגוף אחד ומאוחד. זה לא הזמן לפוליטיקה", דברי נתניהו.

הוא התייחס גם להחלטות המתקבלות במהלך המלחמה. "אנחנו פועלים מהר אבל לא בפזיזות. כשאני נותן הנחיות מבצעיות אני קודם כל חושב על הלוחמים שלנו ועל החיים שלהם. אנחנו פועלים בצורה מושכלת ומיטיבית, בזהירות אבל בנחישות. אנחנו ממשיכים כעת לדבר עם האויב על המשך שחרור חטופים - מדברים באש".

"המחויבות שלנו היא גם לדרום וגם לצפון. ההחלטה המושכלת שלנו הייתה הרתעה אקטיבית בצפון והכרעה בדרום, אחרת ייתכן ולא היינו משיגים לא את זה ולא את זה. אנחנו לא מוותרים על זירה אחת או אחרת, זה לא בא על חשבון, ולא אפרט. המחויבות שלנו היא להחזיר את הביטחון באופן מלא לצפון, לדרום ולמרכז", הוסיף.

ח"כ אושר שקלים בביקורת מרומזת לחבריו לסיעה: "צריך לדבר כקול אחד ולגבות את ראש הממשלה ואני מצפה שכולם יעשו זאת". ח"כ דני דנון הבהיר בישיבה: "נתמוך בכל החלטה למעט החלטה לעצור את המלחמה. צריך להפעיל עוד כוח נגד החמאס".

ח"כ אלי דלל אמר "האסון הזה קרה במשמרת שלנו ולכן אנחנו צריכים לנקוט בצעדים מנהיגותיים כמו לסגור משרדי ממשלה שאין להם תפקיד ממשי ולדרוש להסיט את התקציבים למאמץ המלחמתי. צריך כסף למילואימניקים העצמאים שעזבו את העסקים שלהם והתגייסו וצריך לדאוג בדחיפות למפונים מהעוטף".

מוקדם יותר תקף אמסלם את החלטת השופטים לחדש מחר את הדיונים במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, במסגרת חזרת בתי המשפט לפעילות - החלטה עליה חתום גם שר המשפטים יריב לוין. השר אמסלם כתב בפוסט כי זו חרפה שאין כדוגמתה. "מלחמה? חטופים? מפונים? כלכלה? לא ולא. מה שהכי חשוב עכשיו זה לחדש את משפט נתניהו, ולהעסיק את ראש ממשלת ישראל בעדויות המופרכות ובזוטות ההזויות".