"צעקתי 'חדל אש'": עדות הלוחם שהבין שיובל קסטלמן ז"ל אינו מחבלבאדיבות חדשות 13

לוחם משמר הגבול, שהיה הראשון שהבין בזירת פיגוע הירי בירושלים בשבוע שעבר כי יובל קסטלמן ז"ל אינו מחבל, סיפר על האירוע בראיון לחדשות 13.

"צעקתי חדל אש, הבחור זרק את הארנק מטר וחצי שני מטר פתחתי את הארנק ואמרתי: וואו: ישראלי", סיפר הלוחם.

מוקדם יותר פרסם דובר צה"ל הודעה בנוגע לנסיבות מותו של קסטלמן ז"ל. "צה"ל מביע צער על מותו של יובל דורון קסטלמן ז"ל שפעל באומץ לב, בגבורה, חתר למגע וחיסל מחבלים בפיגוע בירושלים. חייל בשירות מילואים אשר על פי החשד ביצע את הירי שגרם למותו של יובל ז"ל, נחקר באופן ראשוני ביום האירוע. החייל לא שהה ביחידה במהלך סוף השבוע, והגיע היום לחקירה באזהרה על ידי המשטרה הצבאית החוקרת", אמרו בצבא.

עוד מסרו כי "חייל נוסף בשירות סדיר אשר היה מעורב באירוע, וביצע ירי נפצע במהלך האירוע ופונה לקבלת טיפול רפואי. החייל נחקר כעת גם הוא תחת אזהרה".

ברשתות החברתיות הופצה תמונה מחרידה של קסטלמן שהסתער על המחבלים שרצחו שלושה בני אדם ביום חמישי בפיגוע בירושלים ונורה בשוגג על-ידי לוחמי מילואים.

קסטלמן לא רק הוריד את המעיל והרים ידיים, אלא גם זרק את ארנקו לחיילים בתחינה שיסתכלו בתעודת הזהות ויראו שהוא יהודי. "תסתכלו בתעודת זהות, אני יהודי", אמר קסטלמן, אך היריות לעברו נמשכו. הוא נפצע אנושות, פונה לבית החולים ושם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו אחרי שעות ארוכות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בצהריים עם אביו של יובל, הביע בפניו תנחומים והבטיח שיבהיר את הדברים שאמר במסיבת העיתונאים. לאחר מכן פרסם הודעה: "יובל דורון קסטלמן הוא גיבור ישראל. במעשה גבורה עילאי הוא הציל חיים רבים.

לצערנו קרתה שם טרגדיה איומה. האיש שהציל בעצמו נקטל. הדבר הזה חייב להיבדק עד תום. שוחחתי עם משה אביו של יובל, מלח הארץ, משפחה ציונית ומופלאה. אני והעם כולו דואבים איתם על מותו של גיבור ישראל".

גם השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שוחח עם אביו של קסטלמן ז"ל. "יובל קסטלמן ז"ל הוא גיבור ישראל. בזכות נשקו האישי בו ניטרל את המחבלים השפלים, ניצלו חייהם של רבים. גבורתו של יובל מוכיחה כי נשק אזרחי ברחובות, בידי מי שרשאי להחזיקו, הוא קריטי ומציל חיים. אין ספק שמותו הטראגי חייב להיחקר עד תום, במקצועיות וברגישות - ואני מאמין שכך ייעשה בידי גורמי החקירה".