שריפת המזבלה הפיראטית
שריפת המזבלה הפיראטיתצילום: דוברות מועצת בנימין

המינהל האזרחי מתקשה להתמודד עם מפגע השריפות במזבלות פיראטיות של ערביי יהודה ושומרון, כך מאשימים במועצת בנימין.

מזבלה בלתי חוקית של ערבים ליד היישוב עטרת בבנימין גרמה הלילה (שני) לעשן סמיך שחדר לבתי התושבים ופגע בשנתם. העשן ממשיך לחנוק את היישוב גם הבוקר.

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ וסגנו פעלו מול המינהל האזרחי בדרישה לטיפול דחוף שיביא לדיכוי העשן שאופף את עטרת והאזור.

ישראל גנץ אמר כי "מדובר במפגע מערכתי שנובע מהפקרות בשטח. לצערי המינהל האזרחי לא עושה מספיק והתוצאות פוגעות בבריאות התושבים שלנו ובריאות תושבי מרכז הארץ. המשרפות פועלות הבוקר במקומות נוספים בבנימין. זהו מפגע חמור שיש לו קשר ישיר לביטחון - כי משילות וביטחון הולכים יחד".

מיכל לוי, תושבת היישוב, שיתפה כי "אי אפשר לנשום, גם בתוך הבתים ומוסדות החינוך. אפילו גלאי העשן בבתים מצפצפים. זה לא נורמלי. המזבלה לידינו בוערת בעוצמה נמוכה כבר חודשים רבים, ללא טיפול מתאים. מאתמול במהלך היום האש במזבלה התגברה מאד והיישוב עטרת אפוף עשן כבד".

במועצת בנימין מצייינים שתושבים רבים מדווחים על כאבי ראש, סחרחורות, שיעולים כבדים, ועיניים שורפות. עוד נמסר מהמועצה כי "למרות פניות חוזרות ונשנות אל המינהל האזרחי לאכיפה משמעותית, המינהל לא עושה תפקידו בצורה מספקת".

"הריח בלתי נסבל והחשש הבריאותי גדול" מציינת התושבת יעל פיניש. "כל הלילה לא הצלחתי לתפקד ולנשום. כל הבית ציפצף לאורך הלילה מגלאי עשן והלחיץ אותי הריח הכבד. לא ייתכן שבשנת 2023 נצטרך לסבול ממפגעים שפוגעים בבריאות שלנו".