חבר הכנסת מתן כהנא משוחח עם ערוץ 7 על הזירה הפוליטית שנראית לכאורה כחוזרת לימי המחלוקות והמריבות שקדמו לראשית המלחמה ולמפגש המסקרן בין רבנים בכירים בציונות הדתית לחמ"ל 'אחים לנשק', מפגש שהוא היה בין מארגניו.

על מאבקי התקציב אומר חבר הכנסת כהנא כי מפלגתו עורכת הפרדה מוחלטת בין ממשלת החירום וקבינט החירום שהוקם על מנת לנהל את המלחמה, לבין שאר הדברים שבהם עוסקת המלחמה, דברים ש"מראש אנחנו לא חלק מהם".

"אנחנו מתנגדים לתקציב כי אנחנו חשובים שהוא צריך להיות יותר מוטה למחירי המלחמה ושיקום העוטף, אבל אנחנו בממלה הזו כל עוד אנחנו מרגישים שאנחנו אפקטיביים במהלכי המלחמה", אומר כהנא שאינו מקבל את טיעוני ראש הממשלה אודות הצורך בתקציבים אלה. לדבירו אמנם אין לשלול מכל וכל את תחום התקציבים הקואליציוניים, גם אם ממשלה זו הגדילה אותם באופן משמעותי, אך בשעה זו נכון יותר להסיט כספים לצורכי ביטחון ולצרכי שיקום העוטף . "זה לא קורה ולכן אנחנו לא מצביעים בעד התקציב, אבל זה לא אומר שאנחנו לא חלק מקבינט ניהול המלחמה".

על מפגש רבני הציונות הדתית ואנשי 'אחים לנשק' אומר כהנא כי הוא רואה באירועי החודשיים האחרונים הזדמנות למחשבה מחודשת של הצדדים כולם. "המאפיין של כל מי שהיה במפגש הזה הוא הדאגה העמוקה מהיום שאחרי. אנחנו מאוד חוששים מאיך תיראה כאן האחדות שאנחנו חווים עכשיו ביום שאחרי המלחמה".

"אנחנו עוקבים בדאגה אחרי הלוחמים שלנו ורואים כמה הם מאוחדים בצריחי הטנקים, בקוקפיטים של המטוסים ובאכזריות והנמרים, אבל אנחנו מתחילים לשמוע גם את המוסיקה שמחוץ לשדה הקרב ואנחנו מאוד מודאגים מזה. לכן יזמתי את המפגש הזה בין בכירי רבני הציונות הדתית לבין אחים לנשק. כל מי שחי כאן בשנה האחרונה מבין את הסמליות שבמפגש כזה ואת החשיבות שבו, ואכן היה מפגש מאוד משמעותי", אומר כהנא.

על הדרך לשינוי אומר כהנא כי על כך הוא עמל, לייצר שיח אחר מבלי שהמחלוקות עצמן יעלמו. "אני מקווה שעוד ועוד מפגשים ואמירות שנשמעו במפגש על ידי רוב המפגש ישפיעו. מי שנכחו במפגש הם מנהגי ציבור מאוד גדולים, רבנים בכירים ביותר, ראשי ישיבות ענקיות ומצד שני אנשי אחים לנשק שיש להם השעה על ציבור מאוד גדול, ואם הבשורה שתצא משם היא שנעשה הכול כדי שהשיח ייראה אחרת אחרי שהמלחמה הזו תסתיים, אולי זה יצליח".

כהנא מבהיר בדבריו כי למפגש שהתקיים אתמול לא הייתה מטרה מעשית מוגדרת כלשהי, אך "בשדה הקרב לוחמים הילדים אחים והחברים שלנו ושלהם והם החברים הכי טובים והם מוכנים לסכן את נפשם למען האחר שחושב אחרת מהם. כשהמלחמה פרצה ראינו מיהו האנחנו האמיתי, זהו עם מאוחד ועל האחדות הזו אנחנו חייבים לשמור גם אחרי שהמלחמה תסתיים. זה לא אומר שנחשוב אותו דבר ורבים מהמשתתפים הדגישו זאת. המחלוקות יישארו בעינן והשאלה היא איך ננהל אותם, האם מתוך רטוריקה של אחים או בזו השתמשנו בה לפני השביעי באוקטובר".

לדבריו הוא עצמו פועל לשנות את השיח והרטוריקה האישית שלו והוא ממליץ גם לאחרים לנהוג כך, ובאשר להתמודדות עם מחאת מפות חטופים הוא סבור בביטחון רב שכל הצדדים מבקשים להגיע לאותה תוצאה והיא מיטוט החמאס והשבת החטופים, "וכל העמדות שנשמעות לגיטימיות ונאמרות מאנשים שמחפשים את הטוב הזה". לתפיסתו שלו שתי מטרות המלחמה כרוכות זו בזו ומכות כואבות לחמאס יובילו למתווים נוספים לשחרור חטופים.